روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۶ سرطان

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر روزنامه، هشت صبح

قرار است که امروز، دوشنبه ۱۶ سرطان، ساعت دو بعد از ظهر نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شود. روزنامه‌های امروز کابل، بیشتر به این موضوع پرداخته، تعدادی از این روزنامه‌ها از این روند حمایت و تعداد دیگر نیز با اعلام نتایج مخالفت و آنرا بحران زا دانسته‌اند.

روزنامه جامعه‌باز نیز خواستار اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری شده و نوشت که جدال بر سر نتیجۀ انتخابات، می‌رود که از بستر حقوقی‌ـ‌قانونی خارج و به فرصتی برای چانه‌زنی سیاسی پشت‌ پرده مبدل شود. خارج‌شدن کار از کنترل نهادی قانونی، راه را برای مداخله‌های نیرو‌ها، جریان‌ها و کشورها باز خواهدکرد که ممکن است تاوان این مداخله، تشدید بحران و قربانی‌شدن مردم افغانستان باشد.

این روزنامه افزوده که این مداخله‌ها ممکن است منافع تمام چهره‌های درگیر در انتخابات را تامین کند، بسیاری از کشور‌ها، به منافع خود برسند؛ اما مردم افغانستان یک‌بار دیگر هزینه‌های آن را با فرورفتن در بحران و خشونت خواهند پرداخت.

این روزنامه افزوده است که تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی به این دلیل که باعث نادیده‌گرفتن و به‌حاشیه‌راندن نهادهای قانونی را فراهم و زمینه‌ای را برای مداخلات سیاسی و چانه‌زنی‌های چهره‌های سیاسی باز می‌کند، برای کشور زیان بار و به معنی بازگشت به نقطۀ صفر است.

جامعه باز تاکید کرد که طولانی‌شدن روند انتخابات بر زندگی روزمره مردم پیامدهای مشهودی داشته است. در جامعه‌ای که بیکاری بیداد می‌کند و اکثر‌ مردم در تامین منافع اولیه و نیازهای اساسی‌شان دچار مشکلات است، ادامه وضع کنونی، غیرقابل تحمل است.

اگر امروز نتایجِ ابتدایی اعلام شود…

روزنامه ماندگار نزدیک به آقای عبدالله یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نوشت که مسلما اعلام نتایج ابتدایی در شرایطی که آقای عبدالله در مورد نحوه کار کمیسیون‌های انتخاباتی اعتراض دارد، منطقی و درست به‌نظر نمی‌رسد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزود که با توجه به کاستی‌ها و فسادهایی که در کمیسیون مستقل انتخابات وجود داشته و با توجه به این‌که یک نامزد از نفوذ و تاثیر بالفعل در کمیسیون مستقل انتخابات برخوردار است؛ انتظار می‌رود که کمیسیون مستقل انتخابات اجازه ندهد که اعمال نفوذهای سیاسی، روی تصامیم این کمیسیون تاثیر بگذارد.

این روزنامه می‌نویسد که هر نوع اعلام نتایج ابتدایی امروز، شایبه اعمال نفوذ در کار کمیسیون مستقل انتخابات را بیشتر می‌سازد و سبب می‌شود که همه باور کنند کمیسیون مستقل انتخابات، نتوانسته اصل استقلالیت خود را تمثیل کند و در حمایت از تیم تحول و تداوم به رهبری آقای احمد‌زی قرار گرفته است.

ماندگار افزوده که در شرایط کنونی، اعلام نتایج ابتدایی به لحاظ سیاسی، یک اقدام کاملا حساسیت‌زاست که می‌تواند سبب بروز چالش‌های بزرگ در کشور شود. حالا ثبات و فساد افغانستان در گرو درایت و عقلانیت کمیسیون مستقل انتخابات است. دیده شود که این کمیسیون به اشارۀ کاخ ریاست جمهوری و یک تیم انتخاباتی کار می‌کند یا مصلحت جامعه را در نظر گرفته، اعلام نتایج ابتدایی را به تعویق می‌افکند.

اعلام رسمی بحران

روزنامه وحدت مربوط به حزب وحدت مردم افغانستان به رهبری محمد محقق معاون دوم آقای عبدالله نیز در سرمقاله خود نوشت که قرار است نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز اعلام شود و تعجیل در اعلام نتایج انتخابات تا زمانی که مشروعیت به روند انتخابات باز نگردد عملا خود نشان دهنده به بحران بردن انتخابات افغانستان توسط حکومت و کمیسیونهای انتخاباتی است.

این روزنامه افزوده که اکنون شرایط به گونه‌ای است که تیم‌های انتخاباتی بر پیشبرد روند به گونه‌ای قانونی تاکید دارند و تشکیل تیم‌های کارشناسی دوجانب می‌تواند اعتماد سازی را در این مورد افزایش دهد.

وحدت می‌نویسد که حالا مشخص می‌گردد، حمایت سیاسی و امکاناتی حکومت از کمیسیون‌های دست نشانده‌ای که ناتوانی و ضعف آنان در دور نخست و دوم انتخابات آشکار است همه و همه نشانه‌هایی از تعمدحکومت افغانستان برای ایجاد بحران در کشور است.

دمکراسی را نجات دهید

۸صبح نیز نوشت که وضع سیاسی کشور بسیار پیچیده است. به‌نظر می‌رسد که تلاش‌های معاونان رئیس‌جمهور کرزی و برخی از میانجیگران بین‌المللی برای حل بحران انتخاباتی، به نتیجه نرسیده است. نشست کارشناسان دسته‌های انتخاباتی هم راه به جایی نبرده است. افکار عمومی از عمیق‌تر شدن بحران نگران است.

این روزنامه افزوده که معاونان رئیس‌جمهور کرزی به‌ویژه آقای قانونی، باید تلاش‌های‌شان را از سر گیرد. نباید وضعیت به سمتی رود که بحران غیرقابل کنترل شود. توافق کارشناسان دو طرف روی مکانیزم جداسازی رای‌های سفید از سیاه، کلید حل بحران است.

سرمقاله نویس ۸صبح افزوده که رئیس‌جمهور آینده، باید از پشتیبانی سیاسی و اجتماعی در سطح وسیع برخوردار باشد. این امر زمانی ممکن است که مشروعیت دموکراتیک رئیس‌جمهور آینده، زیر سوال نرود. وقتی بخشی از جامعه مشروعیت دموکراتیک رئیس‌جمهور آینده را قبول نکند، بحران اجتناب‌ناپذیر می‌شود.

این روزنامه افزوده که اگر وضعیت کشور به سمت بحران برود، همه مسئول آن خواهند بود. هم‌چنان بحران به نفع هیچ بخشی از جامعه و هیچ جریان سیاسی نیست. همه باید برای نجات دمکراسی تلاش کنند. راه نجات دمکراسی از مسیر جداسازی رای سفید از سیاه می‌گذرد. این رای‌ها هم باید بر مبنای راهکارهایی جدا شود که مورد توافق کارشناسان هر دو طرف باشد.

اعتماد سازی و مسئولیت نهادهای انتخاباتی

روزنامه افغانستان نیز نوشته که مشکلات انتخاباتی علیرغم میانجیگری هایی که صورت گرفته، تا هنوز لاینحل باقی مانده است. با وجودی که مذاکرات میان هیأت‌های فنی دو تیم جریان دارد؛ اما تا رسیدن به توافق نهایی میان دو طرف راه درازی در پیش است.

این روزنامه افزوده که این تنگناها به شرطی قابل عبور هستند که هر دو تیم انتخاباتی با توجه به قوانین و منافع علیای کشور روی مواضع خود اصرار نورزند و بازی انتخاباتی را با هدف برد مطلق به پیش نبرند. در غیر این صورت رسیدن به یک راه حل برای بیرون رفت از وضعیت ملال آور کنونی را با دشواری روبرو خواهد ساخت.

افغانستان می‌نویسد که چون بی‌اعتمادی به عنوان یک اصل در افغانستان از آغاز مورد قبول واقع می‌شود و نسبت به عملکرد کمیسیون‌ها از همان آغاز شک و تردیدهای وجود دارد، لذا هر نامزد وقتی روند انتخابات را به نفع خود تشخیص ندهند، فورا عملکرد آن را جانبدارانه عنوان می‌کنند و فیصله‌های آن را قابل قبول نمی‌دانند. بنابراین وظیفه این نهادهاست که باید اعتماد طرف‌ها را نسبت به کارکرد شان جلب کرده و شفافیت روند را به گونه دقیق تأمین نمایند.

به کمیسیون انتخاباتی وقت کافی داده شود

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود نوشت که برای نهادینه کردن فرهنگ انتخابات در کشور باید از هر طریقی ممکن تلاش صورت گیرد تا سطح اعتبار این روند بزرگ و ملی در میان مردم بالا رود و مردم افغانستان پنج سال بعد بدون شک و تردید باردیگر به پای صندوقهای رای روند.

این روزنامه افزوده که با توجه به تنشهای ایجاد شده اکنون نیز روند به گونه ای رسیدگی شود که هم رضایت نامزدها و هواداران آن فراهم شود و هم به حثیت و اعتبار روند انتخابات در کشور افزوده شود.

نویسنده اصلاح تاکید کرده که تنها آرای پاک است که سرنوشت انتخابات را تعیین می‌کند و کمیسیونهای انتخاباتی باید به گونه‌ای جدی ادای مسئولیت نمایند و ثابت کنند که حق به حق دار رسیده و بر تمام مشکلات و نارسایی‌های انتخابات دور دوم رسیدگی کند.

مطالب مرتبط