گردهمایی عبدالله و هوادارانش در تالار لویه جرگه افغانستان

حق نشر عکس Reuters
Image caption عبدالله عبدالله آرای اعلام شده توسط کمیسیون را "نتیجه تقلب" دانست

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، نامزد معترض دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک روز پس از اعلام نتایج ابتدایی، در کابل گردهمایی اعتراضی برگزار می کند. (این گردهمایی در حال برگزاری است و این خبر به تدریج تکمیل می شود.)

آقای عبدالله اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را "کودتا علیه آرای پاک مردم" خوانده و گفته است که دیگر نهادهای انتخاباتی مشروعیتی نزد او و تیمش ندارند.

آقای عبدالله در این گردهمایی در سخنرانی گفت: "مثلث ارگ ریاست جمهوری، کمیسیون انتخابات و یک تیم انتخاباتی (تحول و تداوم) تصمیم گرفتند که نتیجه تقلب را اعلام کنند. من به ملت با اراده، با غیرت و با شهامت و ملت آزادی دوست و حق پرست و عدالت پرست افغانستان اطمینان می دهم که نتیجه تقلب را نمی پذیریم."

او افزود: "حکومتی که به رای پاک مردم افغانستان آمده، آن حکومت به جای خود می ماند، مردم افغانستان از ما خواستند . می خواهند و در انتظار بودند و هستند که ما حکومت خود را اعلام کنیم."

عبدالله عبدالله همچنین افزود که لحظاتی پیش با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگوی تلفنی داشته و "آقای کری گفته که روز جمعه می‌آید" و در مورد جداسازی آرای پاک و ناپاک صحبت خواهند کرد.

آقای عبدالله افزود که مردم از او انتظار دارند که حکومت خود را اعلام کند و حکومت را اعلام خواهد کرد اما از هواداران خود خواست که به او برای اعلام حکومت چند روز دیگر وقت بدهند.

گردهمایی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله در تالار لویه جرگه افغانستان برگزار می شود. تالار لویه جرگه در روند انتخابات محل برگزاری تعدادی از مبارزات انتخاباتی بوده و دولت هم نشست های مهم خود را در آن برگزار می‌کند.

در این گردهمایی هواداران عبدالله عبدالله پوستر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان را از دیوار تالار لویه جرگه پایین و آن را پاره کردند و تصویر عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری را با آن جا به جا کردند.

آقای عبدالله گفت که قلبا با این اقدام مخالف است.

آقای عبدالله در ادامه سخنان خود گفت که دسته انتخاباتی اش آخرین تلاش‌های خود را برای جداسازی "اوراق پاک از ناپاک" به خرج داده است.

مطالب مرتبط