روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۱۷ سرطان

حق نشر عکس
Image caption نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر شمارش بخشی از آرا با هم توافق کردند

نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیروز از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام شد.

عبدالله عبدالله یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پیش از این گفته بود که این نتایج را نمی پذیرد.

روزنامه های ۱۷ سرطان/تیر کابل در سرمقاله های امروز خود به اعلام نتایج ابتدایی و پیامدهای آن پرداخته اند.

مشروعیت انتخابات

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد ارقامی را که دیروز از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شد، تیم انتخاباتی آقای عبدالله قبول ندارد و این نشان می دهد که بحران هنوز سرجایش است.

با این وجود نویسنده ۸‌صبح توافق دو تیم انتخاباتی را برای بازرسی هفت هزار محل رای گیری خبر خوشی می داند.

۸‌صبح نوشته که راه نجات دموکراسی کشور، از مسیر جدایی رای‌های سفید از سیاه می‌گذرد و هر دو دسته انتخاباتی و جامعه جهانی روی این امر توافق دارند، اما به‌نظر می‌رسد که روی نحوه این جداسازی اختلاف است.

۸‌صبح افزوده که مشروعیت دموکراتیک رئیس‌جمهوری آینده، برای سلامت کشور بسیار مهم است و باید مشروعیت انتخابات اعاده شود.

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که گذشته از چگونگی نتیجه و صرف نظر از مواضع دو دسته‌ انتخاباتی، اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری طبق جدول زمان‌بندی انتخابات امری خوب و قابل تقدیر است.

اما اطلاعات روز نوشته که پرسش هایی هنوز در بحث انتخابات باقی است که باید پاسخ داده شود.

اطلاعات روز از میزان مشارکت مردم در انتخابات به عنوان مهمترین سوال یاد کرده که اختلافات زیادی در مورد آن وجود دارد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مشارکت مردم افغانستان را در دور دوم انتخابات بیش از هشت میلیون نفر اعلام کرده است.

نویسنده اطلاعات روز تاکید کرده که تیم‌های انتخاباتی باید به ثبات و اهمیت عبور مسالمت‌آمیز کشور از گردونه‌ حساس کنونی توجه کرده و اجازه ندهند بازی انتخابات و کشمکش‌های این روند به جنگ منتهی شده و بار دیگر بی‌ثباتی و ناامنی بر افغانستان حاکم شود.

امیدواری به آینده

حق نشر عکس AP
Image caption آقای عبدالله گفته که آنها نتایج انتخابات را نمی پذیرند

روزنامه جامعه باز می نویسد که در میان اخبار نگران‌کننده زیاد، خبری در مورد توافق دوتیم رقیب در‌خصوص بازشماری هفت هزار صندوق منتشر شد که می‌تواند در میان انبوهی از اخبار ناامیدکننده، خبر امیدبخش تلقی شود.

جامعه باز نوشته که در شرایط بحرانی افغانستان که از یک طرف ناامنی در حال افزایش است و از طرف دیگر آینده مبهم فرصت هر‌نوع فعالیت جدی اقتصادی را از مردم گرفته، رسیدن به هر‌نوع توافق که بر اساس گفت‌وگو میان دوتیم رقیب به دست بیاید، ارزشمند است.

جامعه باز افزوده همان طوری که بی‌توجهی به شایعات گسترده در مورد تقلب، مشروعیت دولت برآمده از این انتخابات را به خطر انداخته و فرصت کارایی را از تیم منتخب می‌گیرد، حل این مشکل از مسیر فراقانونی نیز بنیاد نادرستی را برای دموکراسی نوپای افغانی پایه‌گذاری خواهد کرد.

نویسنده جامعه باز به این باور است که در هر‌حال باید این نوع توافقات را به فال نیک گرفته و امید‌وار بود که دو تیم رقیب در جهت بررسی شبهات جدی ایجاد‌شده صرفاً براساس قوانین و طبق مکانسیم‌های حقوقی موجود، با هم به توافق بیشتر برسند.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که اگر محلات رای گیری توافق شده بین دو تیم، وارد پروسه شفاف سازی شود و رای های پاک و ناپاک از هم جدا گردد، بی تردید سرنوشت انتخابات روشن خواهد بود.

آرمان ملی نوشته که اگر کمیسیون به شفاف سازی پروسه انتخابات اقدام نکند و در فرجام در جانبداری از یکی از نامزدان ها نتیجه پایانی را اعلام بدارد در آن صورت وضعیت ناگواری در کشور به میان خواهد آمد.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که اعلام نتایج، حد اقل این مساله را روشن ساخت که تلاش های سیاسی و تا حدودی تلاش های حقوقی به شدت جریان دارند تا انتخابات افغانستان به نهایی شدن نزدیک شود.

افغانستان نوشته که قناعت تیم های انتخاباتی به نتایج انتخابات و همین گونه قناعت ناظران بی طرف و افکار عمومی کشور نسبت به نتایج انتخابات در مشروعیت حکومت آینده نقش اساسی دارد.

افغانستان افزوده که توافق هایی که به مشروعیت انتخابات کمک کند بسیار مفید است و کمیسیون های انتخاباتی نیز باید برای عملی کردن این توافق ها بکوشند.

آینده نامعلوم

روزنامه ماندگار می نویسد که اعلام نتایج ابتدایی انتخابات، بن بست انتخابات را پیچیده تر ساخت.

ماندگار نوشته که در شرایط حاضر، مساله مهم‌تر از همه، شفافیت آرا است که نه تنها خواسته تیم اصلاحات و همگرایی است، بل همه مردم افغانستان و جامعه جهانی نیز خواهان آن است.

ماندگار افزوده در شرایطی که هنوز پاکی آرا تضمین نشده، اعلام نتایج ابتدایی تنش زا است.

ماندگار می نویسد که اگر بحرانی در کشور به میان آید مسئولیت آن به دوش کمیسیون انتخابات، حکومت و تیمی است که عامل تقلب بوده است.

مطالب مرتبط