جان کری: کسب قدرت از طرق فراقانونی باعث قطع کمک به افغانستان می‌شود

حق نشر عکس Getty
Image caption جان کری تاکید داشته که ایالات متحده با کسب قدرت از هر طریق دیگری به جز نتیجه انتخابات مخالف است

در حالیکه ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله با رد نتیجه مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از تصمیم به تشکیل دولت "اصلاحات و همگرایی" سخن گفته، آمریکا در مورد توسل به "راه‌های فراقانونی" برای به قدرت رسیدن در افغانستان هشدار داده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا امروز روز سه شنبه ١٧ سرطان/تیر با صدور بیانیه ای هشدار داد که اقدام برای کسب قدرت با توسل به اقدامات فراقانونی در افغانستان باعث می‌شود ایالات متحده کمک‌های اقتصادی و حمایت امنیتی خود از این کشور را قطع کند.

آقای کری در عین حال از نهادهای انتخاباتی افغانستان خواست که به تمام "ادعاهای معقول" در مورد تخلفات انتخاباتی به طور کامل و دقیق رسیدگی کنند.

جیمز دابنز، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان و پاکستان هم از اعلام نتایج ابتدایی توسط کمیسیون انتخابات انتقاد کرده است.

او به صدای آمریکا گفته است: "ما تعویق اعلان (نتایج ابتدایی) را ترجیح می دادیم... چند میلیون رأی هنوز هم وجود دارد که باید با دقت بررسی شود. نمی دانیم در صورتی که این قدر کارها باقی مانده بود، چرا باید نتایج اعلام می شد".

آقای دابنز نسبت به احتمال تجزیه افغانستان هشدار داد.

'نگرانی عمیق'

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه امروز خود نوشته است: "من با نگرانی عمیق گزارش‌های مربوط به اعتراضات در افغانستان و طرح مساله تشکیل 'دولت موازی' را ملاحظه کرده‌ام."

وی افزوده است: "هزینه هر نوع اقدامی در کسب قدرت از طرق فراقانونی در افغانستان قطع حمایت مالی و امنیتی ایالات متحده و جامعه بین‌المللی از آن کشور است."

در سال جاری، حضور نیروهای عملیاتی آمریکا در افغانستان خاتمه می‌یابد اما در حالیکه فعالیت شورشیان مسلح مخالف دولت همچنان ادامه دارد، ایالات متحده وعده داده است از دولت این کشور حمایت مالی و امنیتی به عمل آورد.

روز گذشته، نتیجه مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد. به گزارش کمیسیون مستقل انتخابات، اشرف غنی احمدزی، وزیر مالیه پیشین، با کسب بیش از نیمی از آرا از عبدالله عبدالله، وزیر خارجه اسبق پیشتر است.

حق نشر عکس AFP
Image caption عبدالله پیشتازی احمدزی در انتخابات را رد کرده و خود را برنده واقعی دانسته است

آقای عبدالله گفته است در انتخابات تقلب روی داده و سخنگوی او با رد نتیجه اعلام شده انتخابات، آن را کودتایی علیه آرای مردم توصیف کرده است.

پس از اعلام نتیجه مقدماتی انتخابات، کابل شاهد اعتراضاتی از سوی طرفداران آقای عبدالله بود. به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی، معترضان با به صدا در آوردن بوق اتومبیل و شعارهایی علیه "عاملان تقلب"، مخالفت خود را با نتیجه اعلام شده ابراز داشتند.

تظاهرات اعتراضی طرفداران آقای عبدالله تا نیمه‌‌های شب در کابل ادامه داشت و با صدای شلیک گلوله همراه بود. ستاد آقای عبدالله از برگزاری گردهمایی دیگری در حمایت از او در روز سه شنبه خبر داده است.

همزمان، براساس گزارش‌های رسیده از برخی دیگر از نقاط افغانستان، از جمله قندهار و هرات، طرفداران آقای احمدزی با استقبال از نتیجه شمارش آرا، به شادمانی پرداختند.

روز سه شنبه، خبرنامه ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله که روی صفحات اجتماعی این ستاد منتشر شد، از تشکیل دولت جدید بدون توجه به نتیجه انتخابات خبر داد.

پیشتر نیز موضوع تشکیل دولتی در کنار دولت آینده مطرح شده بود اما در خبرنامه جدید آمده است: "دیگر سخن از حکومت موازی نیست. این بار می‌خواهیم به پشتیبانی شما مردم سلحشور و عزیز، حکومت مشروع و قانونی 'اصلاحات و همگرایی' را در سرزمین رنج‌دیده و آزادی‌خواه این مرز و بوم تاسیس نماییم."

مطالب مرتبط