عبدالله: نتایج را نمی‌پذیریم؛ اشرف غنی: رای ما پاک است

حق نشر عکس Reuters

یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات، عبدالله عبدالله در جمعی از هوادارانش در یک گردهمایی بزرگ گفت که نتایج انتخابات را به دلیل تقلب گسترده و سازمان یافته ای که در آن صورت گرفته نمی پذیرد.

آقای عبدالله که در دور نخست انتخابات از رقیب خود جلو بود، در دور دوم، براساس نتایجی که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده، حدود یک میلیون رای از اشرف غنی احمدزی عقب است.

آقای عبدالله گفت: "کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بدون این که آرای پاک را از ناپاک جدا کند نتایج ابتدایی را اعلام کرده است."

هواداران آقای عبدالله که قبل از او در تالار بزرگ لویه جرگه جمع شده بودند، او را رئیس جمهوری منتخب خطاب کردند. آنها عکس حامد کرزی را از تالار لویه جرگه پائین کشیدند و بجای آن عکس آقای عبدالله را گذاشتند.

شماری از هواداران آقای عبدالله در موارد زیادی جریان سخنرانی او را قطع کردند و از او خواستند، دولتی به رهبری خود را اعلام کند. اما آقای عبدالله از هوادارانش خواست برای این کار به او مهلت بدهند.

عبدالله عبدالله افزود: "هیچ کسی خواب این را نبیند که تقلب کرده باشد و فردا به ریاست جمهوری برود. تصمیم ما را در سطح دنیا کسی نادیده گرفته نمی تواند. از همین جا اعلام می‌کنم که قطعه قطعه شویم حکومت تقلبی را نمی پذیریم."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همچنین از پائین کردن عکس حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، ابراز ناراحتی کرد و گفت قلبا از چنین اقدام و اقدامات مشابه ناراحت است. با وجود اینکه به گفته او آقای کرزی در سیزده سال گذشته فرصت های زیادی که برای بهبود افغانستان وجود داشت، از بین برد.

حق نشر عکس AP

رای ما پاک است

در همین حال اشرف غنی احمدزی دیگر نامزد ریاست جمهوری افغانستان از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات استقبال و از واکنش عبدالله عبدالله در این مورد ابراز تاسف کرد. او از آقای عبدالله خواست به قانون تمکین کند.

آقای احمدزی همچنین گفت که او از تفتیش (بررسی) آراء به منظور تامین شفافیت انتخابات استقبال می‌کند.

آقای احمدزی افزود: "درخواست تفتیش را داکتر عبدالله کرده و در صورت انجام این تفتیش از داکتر عبدالله می خواهیم تا به روند بازگردد. نتیجه این تفتیش که تحت نظر متخصصان بین‌المللی صورت بگیرد، برای ما قابل قبول خواهد بود"

شب گذشته شماری از هواداران آقای عبدالله در اعتراض به نتایج انتخابات در کابل به خیابان ریختند و در مواردی هم شلیک هوایی کردند. اشرف غنی احمدزی با اشاره به اقدامات شب گذشته و اظهارات امروز آقای عبدالله گفت که در مذاکره باز است اما افزود که او تسلیم هیچگونه زورگویی نمی شود.

حامد کرزی

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، نیز با صدور اعلامیه ای که در سایت رسمی ارگ منتشر شد، اعلام نتایج ابتدایی را یک گام مثبت در روند انتخابات خواند.

در بیانیه رسمی آقای کرزی اشاره ای به واکنش‌های ستاد آقای عبدالله به اعلام نتیجه انتخابات نشده و از مردم خواسته که "صبر و شکیبایی و همبستگی خود را همانند قبل حفظ و برنده انتخابات زمانی مشخص خواهد شد که نتایج نهائی بعد از رسیدگی به شکایت‌ها و جدا کردن آرای درست از نادرست اعلام خواهد شد."

هشدار به قطع کمک های آمریکا

حق نشر عکس Reuters

مقام‌های آمریکایی نیز در رابطه به اعلام نتایج ابتدایی انتخابات واکنش نشان داده اند.

جیمز دابنز فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، گفته است نتایج انتخابات باید پس از توافق هر دو نامزد اعلام می شد. آقای دابنز همچنین بر ضرورت بررسی ادعاهای مبنی بر تقلب، تاکید کرده است.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا با صدور اعلامیه ای با اشاره به واکنش ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، هشدار داد که اقدام برای کسب قدرت با توسل به اقدامات فراقانونی در افغانستان باعث می‌شود ایالات متحده کمک‌های اقتصادی و حمایت امنیتی خود از این کشور را قطع کند.

آقای کری در عین حال از نهادهای انتخاباتی افغانستان خواست که به تمام "ادعاهای معقول" در مورد تخلفات انتخاباتی به طور کامل و دقیق رسیدگی کنند.

عبدالله عبدالله، در سخنرانی خطاب به هوادارانش گفت، جان کری وزیر خارجه آمریکا و باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور تلفنی با او صحبت کرده اند و قرار است جان کری روز جمعه یازدهم جولای برای دیدار با نامزدان ریاست جمهوری و مقام های دولتی به کابل سفر کند.

جان کری در سال ۲۰۰۹ در مذاکره بین عبدالله عبدالله و حامد کرزی بر سر نتیجه انتخابات نقش کلیدی داشت. مذاکراتی که در نتیجه آن آقای عبدالله از رفتن به دور دوم انتخابات انصراف داد و حامد کرزی برنده انتخابات اعلام شد.

مطالب مرتبط