اوباما در تماس تلفنی نامزدهای افغان را دعوت به آرامش و همکاری کرد

حق نشر عکس AFP

کاخ سفید می گوید باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با نامزدهای انتخابات جنجالی افغانستان از آنها خواسته است اجازه دهند فرآیند تحقیق درباره تقلب کامل شود و از دست زدن به اقدامات فراقانونی پرهیز کنند.

عبدالله عبدالله که براساس نتایج رسمی کمیسیون انتخاباتی حدود یک میلیون رای از اشرف غنی احمدزی کمتر دارد ادعا کرده است که در انتخابات تقلب گسترده روی داده و گفته که اعلام پیروزی خواهد کرد.

آقای اوباما دوشنبه شب با آقای عبدالله و سه شنبه هم با آقای احمدزی تلفنی صحبت کرد.

براساس بیانیه کاخ سفید آقای اوباما خواستار آرامش شده و بر نیاز به حفظ دیالوگ سیاسی تاکید کرده است.

آقای اوباما در گفتگو با هر دو نامزد تاکید کرد که آمریکا انتظار دارد کلیه ادعاهای معقول تقلب به طور کامل بررسی شود تا اعتبار فرآیند انتخاباتی تامین شود.

او تاکید کرد که "همه طرف ها باید از گام هایی که وحدت ملی افغانستان را تضعیف می کند بپرهیزند و باید برای یافتن راه حلی که منعکس کننده اراده مردم افغانستان است و به تشکیل دولتی که باعث وحدت میان افغان ها می شود با هم کار کنند."

او همچنین تاکید کرد که هیچ توجیهی برای خشونت یا توسل به راه های فراقانونی که به قطع کمک آمریکا به افغانستان منجر خواهد شد وجود ندارد.

آقای اوباما گفت که جان کری وزیر خارجه آمریکا در روزهای آتی به رایزنی نزدیک با دو نامزد و آقای کرزی ادامه خواهد داد.

پیشتر جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که نتایج مقدماتی اعلام شده لزوما منعکس کننده نتیجه نهایی نیست.

آندرس فو راسموسن دبیر کل ناتو هم سه شنبه گفت که ادعاهای تقلب نگران کننده است و از هر دو طرف خواست با مقام های انتخاباتی افغانستان "برای یافتن راه حلی که اعتبار نتایج انتخابات ریاست جمهوری را تضمین می کند کار کنند."

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا هم در جریان سفری به هند به رهبران افغانستان توصیه کرد از بحران عراق درس بگیرند و از انتقال مشروع و قانونی قدرت اطمینان حاصل کنند.

آقای هیگ گفت: "عراق در سال های اخیر از نداشتن دولتی که به اندازه کافی فراگیر باشد رنج برده. امیدوارم افغانستان از این ناکامی درس بگیرد."

نتایج مقدماتی دور دوم انتخابات روز دوشنبه اعلام شد.

تنش داخلی

عبدالله عبدالله روز سه شنبه در جمعی از هوادارانش در یک گردهمایی بزرگ گفت که نتایج انتخابات را به دلیل تقلب گسترده و سازمان یافته ای که در آن صورت گرفته نمی پذیرد و اعلام پیروزی خواهد کرد.

آقای عبدالله که در دور نخست انتخابات از رقیب خود جلو بود، در دور دوم، براساس نتایجی که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده، حدود یک میلیون رای از اشرف غنی احمدزی عقب است.

آقای عبدالله گفت: "کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بدون این که آرای پاک را از ناپاک جدا کند نتایج ابتدایی را اعلام کرده است."

هواداران آقای عبدالله که قبل از او در تالار بزرگ لویه جرگه جمع شده بودند، او را رئیس جمهوری منتخب خطاب کردند. آنها عکس حامد کرزی را از تالار لویه جرگه پائین کشیدند و بجای آن عکس آقای عبدالله را گذاشتند.

شماری از هواداران آقای عبدالله در موارد زیادی جریان سخنرانی او را قطع کردند و از او خواستند، دولتی به رهبری خود را اعلام کند. اما آقای عبدالله از هوادارانش خواست برای این کار به او مهلت بدهند.

عبدالله عبدالله افزود: "هیچ کسی خواب این را نبیند که تقلب کرده باشد و فردا به ریاست جمهوری برود. تصمیم ما را در سطح دنیا کسی نادیده گرفته نمی تواند. از همین جا اعلام می‌کنم که قطعه قطعه شویم حکومت تقلبی را نمی پذیریم."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همچنین از پائین کردن عکس حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، ابراز ناراحتی کرد و گفت قلبا از چنین اقدام و اقدامات مشابه ناراحت است. با وجود اینکه به گفته او آقای کرزی در سیزده سال گذشته فرصت های زیادی که برای بهبود افغانستان وجود داشت، از بین برد.

رای ما پاک است

حق نشر عکس AP

در همین حال اشرف غنی احمدزی دیگر نامزد ریاست جمهوری افغانستان از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات استقبال و از واکنش عبدالله عبدالله در این مورد ابراز تاسف کرد. او از آقای عبدالله خواست به قانون تمکین کند.

آقای احمدزی همچنین گفت که او از تفتیش (بررسی) آراء به منظور تامین شفافیت انتخابات استقبال می‌کند.

آقای احمدزی افزود: "درخواست تفتیش را داکتر عبدالله کرده و در صورت انجام این تفتیش از داکتر عبدالله می خواهیم تا به روند بازگردد. نتیجه این تفتیش که تحت نظر متخصصان بین‌المللی صورت بگیرد، برای ما قابل قبول خواهد بود"

شب گذشته شماری از هواداران آقای عبدالله در اعتراض به نتایج انتخابات در کابل به خیابان ریختند و در مواردی هم شلیک هوایی کردند. اشرف غنی احمدزی با اشاره به اقدامات شب گذشته و اظهارات امروز آقای عبدالله گفت که در مذاکره باز است اما افزود که او تسلیم هیچگونه زورگویی نمی شود.

حامد کرزی

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، نیز با صدور اعلامیه ای که در سایت رسمی ارگ منتشر شد، اعلام نتایج ابتدایی را یک گام مثبت در روند انتخابات خواند.

در بیانیه رسمی آقای کرزی اشاره ای به واکنش‌های ستاد آقای عبدالله به اعلام نتیجه انتخابات نشده و از مردم خواسته که "صبر و شکیبایی و همبستگی خود را همانند قبل حفظ و برنده انتخابات زمانی مشخص خواهد شد که نتایج نهائی بعد از رسیدگی به شکایت‌ها و جدا کردن آرای درست از نادرست اعلام خواهد شد."

هشدار به قطع کمک های آمریکا

حق نشر عکس Reuters

جیمز دابنز فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، گفته است نتایج انتخابات باید پس از توافق هر دو نامزد اعلام می شد. آقای دابنز همچنین بر ضرورت بررسی ادعاهای مبنی بر تقلب، تاکید کرده است.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا هم با صدور اعلامیه ای با اشاره به واکنش ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، هشدار داد که اقدام برای کسب قدرت با توسل به اقدامات فراقانونی در افغانستان باعث می‌شود ایالات متحده کمک‌های اقتصادی و حمایت امنیتی خود از این کشور را قطع کند.

آقای کری در عین حال از نهادهای انتخاباتی افغانستان خواست که به تمام "ادعاهای معقول" در مورد تخلفات انتخاباتی به طور کامل و دقیق رسیدگی کنند.

عبدالله عبدالله، در سخنرانی خطاب به هوادارانش اشاره کرد که جان کری و باراک اوباما تلفنی با او صحبت کرده اند و قرار است جان کری روز جمعه یازدهم جولای برای دیدار با نامزدان ریاست جمهوری و مقام های دولتی به کابل سفر کند.

جان کری در سال ۲۰۰۹ در مذاکره بین عبدالله عبدالله و حامد کرزی بر سر نتیجه انتخابات نقش کلیدی داشت. مذاکراتی که در نتیجه آن آقای عبدالله از رفتن به دور دوم انتخابات انصراف داد و حامد کرزی برنده انتخابات اعلام شد.

مطالب مرتبط