روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۸ سرطان

حق نشر عکس Reuters
Image caption عبدالله عبدالله اعلام کرده که او برنده انتخابات است

درپی اعلام نتایج انتخابات افغانستان، عبدالله عبدالله در جمعی از هوادارانش اعلام کرد که نتیجه را نمی‌پذیرد و اشرف غنی احمدزی از اعلام نتایج استقبال کرد و از رقیبش خواست به قانون تمکین کند.

ادامه جنجال های انتخاباتی و نگرانی های مردم عناوین مهم مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۸ سرطان/تیر کابل است.

آزمون دشوار

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که کاش نتیجه نخستین انتخابات وقتی اعلام می‌شد که دو نامزد روی آن توافق می‌داشتند اما اعلام نتایج ابتدایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، وضعیت فعلی را پیچیده کرد.

۸‌صبح نوشته که هنوز هم فرصت برای حل بحران وجود دارد و قرار است روز جمعه جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، به کابل بیاید.

۸‌صبح می نویسد که کشور در یک قدمی بحران غیرقابل کنترول قرار گرفته است و اگر جامعه جهانی با یک نقشه راه جامع وارد نشود، احتمال عمیق شدن بحران می‌رود.

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که هر‌دو نامزد ادعای پیروزی دارند و خود را رئیس جمهوری کشور می‌دانند.

اطلاعات روز نوشته که این نابسامانی نشانه‌ای از آغاز یک بحران بزرگ و دامنه‌دار در کشور می‌باشد و این مساله باعث گردیده که نگرانی‌های جدی در سطح جهانی نیز به و‌جود آید. این همه نگرانی حکایت از این واقعیت دارد که بایستی بحران پیش آمده و مشروعیت حکومت آینده را جدی گرفت.

نویسنده اطلاعات روز برای حل جنجال های به میان آمده از رئیس جمهوری افغانستان و کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می خواهد که نقش خود را به درستی ایفا کنند و از صلاحیت های قانونی خود استفاده کنند.

روزنامه جامعه باز نیز می نویسد تردیدی نیست که افغانستان روزها و لحظه‌های دشوار و سرنوشت‌سازی را سپری می‌کند.

جامعه باز نوشته انتخاباتی که می‌رفت به نقطه عطفی برای دموکراسی‌سازی و ثبات سیاسی در افغانستان تبدیل شود، اینک کشور را در آستانه یک بحران فراگیر قرار داده است.

اما به باور نویسنده جامعه باز، این بحران لزوماً اجتناب‌ناپذیر نیست و در صورتی که عوامل مختلف و درگیر در بحران اراده جدی برای حل آن داشته باشد، آن را می‌توان حل کرد.

قضاوت تاریخ

حق نشر عکس AP
Image caption اشرف غنی احمدزی گفته که آنها منتظر اعلام نتایج نهایی هستند

روزنامه افغانستان می نویسد که جنجال های اخیر انتخابات، نگرانی ها و تشویش های مردم را نسبت به آینده افغانستان بیشتر و جدی تر می سازد.

افغانستان نوشته که این روزها قضاوت مردم در مورد انتخابات تغییر کرده و همه می گویند اگر قرار باشد که هر پروسه ملی این طوری به چالش کشانده شود، بهتراست که از اول روی دست گرفته نشود.

افغانستان افزوده هر نتیجه ای که پس از باز شماری آرای مشکوک به دست آید، باید مورد قبول هردو تیم قرار گیرد و هر دو تیم سعی کنند که منافع کلان ملی را قربانی منافع شخصی نکنند و گرنه تاریخ در باره آنها بد قضاوت خواهد کرد.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که در وضعیت کنونی، آغاز بحرانی در کشور متصور است که در آن کمیسیون های انتخابات و ارگ ریاست جمهوری مقصر شناخته می شوند.

آرمان ملی نوشته که به هر حال، کشور بر لبۀ پرتگاهی رسیده است که غلطیدن به آن به معنای سقوط در اعماق بحرانی است که شاید مهار کردن آن بسیار دشوار باشد.

روزنامه چراغ نیز می نویسد که هشدار تاریخی در مرحله کنونی این است که هر گونه حرکت غیرمسئولانه در قبال اوضاع کنونی کشور، وحدت ملی را تضعیف می کند.

چراغ افزوده که تحریکات غرض آلود و دامن زدن به احساسات قومی، دامن زدن به آتش جنگ است و خطرات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت که در نتیجه آن همه بازنده انتخابات خواهند بود.

مطالب مرتبط