سازمان ملل از افزایش ۲۴ درصدی تلفات غیرنظامیان افغان خبر داد

سازمان ملل در گزارش تازه خود از افزایش ۲۴ درصدی آمار قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان در نیمه اول سال ۲۰۱۴ خبر داده است.

در این گزارش که امروز ۱۸ سرطان/تیر منتشر شد، آمده که آمار مجموع قربانیان غیرنظامی به ۱۵۶۴ کشته و ۳۲۸۹ زخمی می‌رسد که بیانگر افزایش ۱۷ درصدی آمار کشته شدگان و افزایش ۲۸ درصدی آمار زخمیان نسبت به عین زمان در سال ۲۰۱۳ است.

سازمان ملل این افزایش در آمار تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان را "چرخش خطرناک" برای غیرنظامیان توصیف کرده و جنگ زمینی بین شورشیان و نیروهای طرفدار دولت را عامل اصلی این تلفات خوانده است.

این سازمان گروه‌های شورشی را مسئول تلفات ۷۴ درصد این غیرنظامیان دانسته است.

گزارش، نیروهای دولتی را مسئول ۸ درصد و نیروهای بین‌المللی را مسئول یک درصد دیگر تلفات دانسته و جنگ زمینی بین نیروهای مخالف و طرفدار دولت را عامل ۱۲ درصد دیگر معرفی کرده که نمی‌توان مشخصا به یک طرف نسبت داد.

در این گزارش آمده که ۴ درصد این تلفات، قربانیان مواد انفجاری باقیمانده از دوران جنگ های گذشته و یک درصد باقیمانده قربانیان گلوله باری از آن سوی سرحد پاکستان به داخل افغانستان می باشند.

یوناما می‌گوید که در مقایسه با شش ماه نخست سال ۲۰۰۹ که این نهاد شروع به نظارت از تلفات غیرنظامیان کرده، اکنون تعداد قربانیان غیرنظامی از سوی مخالفان دولت دو برابر شده، در حالی‌که شمار غیرنظامیان قربانی از سوی نیروهای دولتی نصف شده است.

جورجت گنیان، مسئول بخش حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان گفته که افزایش جنگ های زمینی در مناطقی که غیرنظامیان در آن ساکن هستند، عامل اصلی افزایش شمار قربانیان به خصوص زنان و کودکان قربانی است.

آمار قربانیان این نوع درگیری به اساس گزارش یوناما، ۸۹ درصد افزایش داشته‌است.

سازمان ملل در گزارش خود نوشته در شش ماه نخست ۲۰۱۴، آمار تلفات زنان قربانی با ۲۴ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۳، به ۱۴۸ کشته و ۲۹۲ زخمی و آمار تلفات کودکان با ۳۴ درصد افزایش به ۲۹۵ کشته و ۷۷۶ زخمی رسیده‌است.

یافته‌های گزارش یوناما نشان می‌دهد که بسته شدن بیش از ۸۶ پایگاه آیساف، رابطه مستقیم با افزایش تلفات در درگیری‌های زمینی داشته است.

در گزارش آمده که "در سالهای گذشته حضور قدرتمند و مجهز صدها پایگاه عملیاتی آیساف در خط مقدم و در مناطق دورافتاده، مانع حرکت مخالفان دولت به سوی مناطق مسکونی می‌شد."

حق نشر عکس AFP

مواد انفجاری کارگزاری شده در گزارش یوناما دومین عامل قربانی شدن غیرنظامیان خوانده شده‌است.

همچنان آمار قربانیان حملات انتحاری در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال گذشته هفت درصد کاهش یافته است. این حملات سومین عامل تلفات غیرنظامیان است.

در شش ماه اول امسال در نتیجه حملات انتحاری ۱۵۶ غیرنظامی کشته و ۴۲۷ غیرنظامی زخمی شده است.

به اساس این گزارش، قتل های هدفمند شامل قتل بزرگان قومی، کارمندان ملکی، عالمان دین و مقامات ملکی ده درصد کاهش یافته است.

انتخابات و تلفات غیرنظامیان

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان در شش ماه نخست سال ۲۰۱۴ نیز بر آمار تلفات غیرنظامیان تاثیر داشته است.

در گزارش یوناما آمده در حملاتی که به هدف مختل ساختن انتخابات راه اندازی شده بود، ۱۷۳ نفر کشته و ۵۰۱ نفر زخمی شدند.

یوناما همچنان می‌گوید که بسته شدن پایگاه‌های نظامی و تشدید فضای بی ثبات سیاسی به دلیل اعلام نشدن نتیجه انتخابات و امضا نشدن موافقت‌نامه امنیتی بین آمریکا و افغانستان نیز فضا را برای مخالفان مسلح بازتر کرد.

در گزارش آمده که مخالفان مسلح در این فضا تشویق شدند که حملات خود را بیشتر و شدیدتر سازند.

سازمان ملل از سال ۲۰۰۹ به این سو تلفات غیرنظامیان در جنگ را مستندسازی کرده‌است.

مطالب مرتبط