مردان مسلح شش مین روب را در غرب افغانستان کشتند

حق نشر عکس HALOTrust
Image caption انفجار مین هنوز یکی از عوامل عمده تلفات غیرنظامیان در افغانستان است

مسئولان محلی در ولایت هرات می‌گویند که مردان مسلح ناشناس شش کارمند یک موسسه مین روبی را در این ولایت کشته‌اند.

پلیس هرات تایید کرده که این رویداد حوالی ساعت شش و نیم بامداد به وقت محلی در ولسوالی کهسان این ولایت اتفاق افتاده است.

عبدالرئوف احمدی سخنگوی پلیس هرات به بی‌بی‌سی گفت که هنگامی که کارکنان موسسه مین روبی "هالو-تراست" در نزدیکی مرز مشترک افغانستان و ایران مشغول یافتن و پاکسازی مین بودند، گروهی از مهاجمان به آنان حمله کردند و شش تن از آنان را کشتند.

چهار محافظ امنیتی موسسه مین‌روبی، یک راننده و یک مین‌روب در جمع کشته شدگان این رویداد است.

مهاجمان سه نفر از جمله یکی از مسئولان موسسه مین روبی در ولایت هرات را با دو محافظش گروگان گرفته‌اند.

هنوز روشن نیست که مهاجمان مربوط کدام گروه بوده اند اما مسئولان محلی در هرات این رویداد را کار مخالفان مسلح دولت افغانستان می‌دانند. گروه طالبان که در بعضی از روستاهای افغانستان فعالیت دارند، اعضای طالبان پاکستانی، شورشیان مربوط به لشکر طیبه و همچنین طالبان ازبیکستانی در کنار سایر گروه‌های مسلح غیرقانونی در مخالفت با دولت افغانستان می‌جنگند.

پلیس ولایت هرات می‌گوید که تحقیقات را برای ردیابی ربوده شده ها و شناسایی عاملان این رویداد آغاز کرده‌اند.

فرید همایون مسئول موسسه هالو-تراست در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که شش نفر از کارکنان خود را در تبادل آتش با شورشیان از دست داده اند. آقای همایون گفت که مردان مسلح ناشناس دو موتر/خودروی این موسسه را با سه نفر از کارکنان این موسسه به مکان نا معلومی انتقال داده اند.

حق نشر عکس HALOTrust
Image caption تلفات غیرنظامیان ناشی از انفجار بمب‌های کنار جاده و کنترل از راه دور امسال نسبت به سال گذشته سیزده درصد افزایش یافته است

هالو تراست که مقر آن در بریتانیا است در افغانستان بیش از سه هزار کارمند دارد و از شانزده سال به اینسو در چند ولایت شمال شرقی و در ولایت هرات در غرب فعالیت دارد.

طبق برآورد این موسسه، افغانستان دارای بیشترین شمار مین های منفجر نشده در جهان است و از سال ۱۹۷۹ و آغاز جنگ داخلی، بیش از ۶۴۰ هزار مین در نقاط مختلف افغانستان کارگذاری شده است.

این در حالی است که به اساس گزارش شش ماه اول سال ۲۰۱۴ دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان، انفجار مین های کنار جاده ای دومین عامل اصلی تلفات غیرنظامیان افغان بوده که در مقایسه با شش ماه اول سال ۲۰۱۳، با ۱۵۰ کشته و ۴۸۷ زخمی، 13 درصد افزایش یافته است.

انفجار در کابل

در کابل هم صبح امروز در اثر انفجار یک بمب مقناطیسی یک نفر کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

حشمت‌الله ستانکزی سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که این رویداد حوالی ساعت هشت و سی دقیقه بامداد به وقت محلی در حومه حوزه دوم امنیتی شهر اتفاق افتاد.

او گفت که بمب در یک موتر/خودرو پلیس کارگذاری شده بود که منتج به کشته شدن راننده خودرو شد افسر متقاعد وزارت امور داخله/کشور بود، شده است.

دو عابر غیرنظامی و نظامی هم در این حادثه زخمی شده‌اند.

پلیس کابل می‌گوید که از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تدابیر شدید امنیتی در پایتخت روی دست گرفته شده است تا از رویدادهای هراس افکنانه احتمالی جلوگیری شود.

مطالب مرتبط