پیشنهاد سازمان ملل به افغانستان: ۸ هزار صندوق رای بررسی شود

حق نشر عکس Getty
Image caption ادعای تقلب در انتخابات دور دوم افغانستان از فردای روز انتخابات ( ۱۴ ژوئن) از سوی هردو نامزد مطرح شد

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان خواستار بررسی نتایج ۸ هزار صندوق رای شده است. همزمان وزیر خارجه آمریکا هم برای کمک به حل اختلاف میان نامزدها وارد افغانستان شده است.

عصر روز پنجشنبه (دهم ژوئیه - ۱۹ تیر) در جلسه ای که با حضور مقام‌های‌دولتی، قضایی و کمیسیون انتخابات در ارگ ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد یان کوبیش، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد پیشنهاد کرد ۸ هزار صندوق رای مورد بررسی و تحقیق بازرسان واقع شود.

بدین ترتیب در صورت اجرایی شدن این پیشنهاد بخش مهمی از نتایج آرای دور دوم (حدود سه میلیون و پانصد هزار رای، معادل ۴۳ درصد از آرای کل ماخوذه) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای کوبیش گفته این طرح فردا (جمعه) به صورت رسمی به هر دو کمیسیون و کاندیدای ریاست جمهوری پیشنهاد می‌شود.

همزمان ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان گفته است نشست امروز از سوی سازمان ملل متحد پیشنهاد شده بود و آقای کرزی نیز با برگزاری چنین نشستی در ارگ توافق کرد.

آقای فیضی افزوده است:"حامد کرزی همیشه خواسته است روند انتخابات توسط افغانها مدیریت شود. انتخابات یک برنامه ملی است و باید افغانها سرنوشت خود را خود رقم بزنند. حالا وضعیت ایده آل نیست و یک جانب خواهان مداخله خارجی‌ها در انتخابات است. رییس جمهور پدیرفته است که به این خواسته او نیز، توجه شود."

در همین حال، جان کری، وزیر خارجه آمریکا عصر امروز (پنجشنبه) وارد کابل شده است تا برای حل اختلاف میان اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تلاش کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به دنبال اعلام نتایج ابتدایی انتخابات آقای عبدالله نتایج را مردود خواند
حق نشر عکس AP
Image caption اشرف غنی احمدزی از رقیب خود خواسته به قانون تمکین کرده و منتظر اعلام نتایج نهایی و بررسی شکایتها بماند

ناظران اتحادیه اروپا: نتایج نیاز به بررسی همه جانبه دارد

ساعتی پیش هم، گروه ارزیابی انتخابات اتحادیه اروپا در تازه‌ترین خبرنامه‌‌اش اعلام کرد که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان "نیاز به بررسی همه جانبه" دارد.

در این خبرنامه آمده است افغان‌ها حق دارند رای‌شان مورد احترام قرار بگیرد و نامزدان ریاست جمهوری حق پیگیری و بررسی تمام اتهامات مطرح شده در مورد تقلب را دارند.

تای جیس برمن، ناظر ارشد اتحادیه گفته است: "در این مرحله با اطلاعاتی که از نتایج ابتدایی، آنهم بدون بررسی دقیق به دست می آید، نتایج نهایی مشخص نیست" و امکان ندارد که با درنظرداشت آرای چشمگیری که احتمال دارد باطل اعلام شود، کسی را برنده اعلام کرد.

ناظران اتحادیه اروپا در خبرنامه خود همچنین گفته‌اند آمار منتشر شده از سوی کمیسیون انتخابات نشان می‌دهد که ۲ تا ۴ میلیون رای باید بررسی شود.

این ناظران معتقدند که با وجود ۱۷درصد افزایش در میزان مشارکت در دور دوم نسبت به دور اول، کمیسیون انتخابات ۹۰ درصد مراکزی را که در مقایسه با دور اول کمتر مشکل داشته‌اند را باطل اعلام کرده است.

ادعای تقلب در انتخابات دور دوم افغانستان که در ۱۴ ژوئن برگزار شد، از فردای روز انتخابات از سوی هردو نامزد مطرح شد.

اما ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، مدعی شد که ضیاءالحق امرخیل دبیر کمیسیون انتخابات در "سازماندهی تقلب گسترده" دست داشته است. آنها نوارهایی صوتی را منتشر کردند و آن را به آقای امرخیل نسبت دادند.

آقای امرخیل به دنبال طرح این ادعاها استعفا کرد اما اتهامات مطرح شده علیه خود را نپذیرفت و خواهان تحقیق و بررسی در زمینه این اتهامات شد.

به دنبال اعلام نتایج ابتدایی انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات در هفتم ژوئیه، آقای عبدالله نتایج اعلام شده را رد کرد.

براساس نتایج اعلام شده، اشرف غنی احمدزی با کسپ بیش از ۵۶ درصد آراء پیشتاز انتخابات است اما خود او در حالی که از اعلام نتایج انتخابات استقبال کرد اما گفت منتظر بررسی‌ها و اعلام نتایج نهایی خواهد ماند.

اشرف غنی احمدزی از رقیب خود نیز خواست به قانون تمکین کند و منتظر اعلام نتایج نهایی و بررسی شکایتها از سوی نهادهای قانونی بماند.

مطالب مرتبط