جان کری با کرزی و دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیدار کرد

حق نشر عکس arg
Image caption جان کری برای میانجیگری انتخاباتی وارد کابل شده است

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا که با هدف میانجی‌گری برای حل بن‌بست به وجود آمده در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به کابل سفر کرده، با حامد کرزی، رئیس جمهور و دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

جان کری که نیمه شب گذشته وارد کابل شد، گفته است که این بن‌بست، انتقال قدرت و ایجاد یک دولت پایدار در افغانستان را با خطر مواجه کرده و از مقام‌های این کشور خواسته تا با تمرکز بیشتر بر روی بررسی روند شمارش آرا، مشروعیت انتخابات را تضمین کنند.

تا هنوز جزییات دیدار آقای کری با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان منتشر نشده اما سخنگویان هر دو تیم انتخاباتی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی این دیدارها را مثبت ارزیابی کرده‌اند.

انتظار می‌رود این گفت‌وگوها امشب نیز در کابل ادامه یابد.

ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفت حامد کرزی صبح امروز در دیدار با آقای کری گفته است که هر راه حلی را برای بیرون‌رفت از معضل انتخاباتی قبول دارد که از طریق مراجع قانونی افغانستان و در تفاهم با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری صورت بگیرد.

وی همچنان در این دیدار بار دیگر تاکید کرده که به تاریخ یازدهم اسد/مرداد مطابق برنامه تعیین شده، انتقال قدرت در این کشور صورت خواهد گرفت.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان افزود که مسایل مربوط به انتخابات افغانستان، پیشنهاد سازمان ملل متحد برای حل مشکل انتخابات و نظریات نامزدان انتخاباتی موضوعات مورد بحث در این ملاقات بوده است.

آقای فیضی از پاسخ به سوالی در رابطه با موضع و واکنش حامد کرزی در قبال طرح ایجاد حکومت ائتلافی و نیز تصمیم عبدالله عبدالله برای اعلام حکومت در صورت شکست تلاش‌های جامعه جهانی برای حل معضل انتخابات افغانستان، خودداری کرد.

روز گذشته یان کوبیش فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان در جلسه‌ای با حضور مقامات دولتی، قضایی و کمیسیون انتخابات افغانستان در کابل شرکت کرد و پیشنهاد داد که برای حل اختلاف کنونی، هشت هزار صندوق رای مورد بازرسی قرار گیرد. در صورت قبول این پیشنهاد، حدود ۴۳ درصد کل آرا در انتخابات دور دوم بار دیگر بازرسی و شمارش می‌شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اشرف غنی احمدزی در نتایج ابتدایی دور دوم که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده پیشتاز است
حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عبدالله گفته است که نتایج اعلام شده از نظر او مردود است

سفارت آمریکا در کابل از دیدار جان کری با آقای کوبیش نیز خبر داده است.

به نوشته وبسایت رسمی این سفارت، آقای کری در این دیدار گفته است که افغانستان در "بحرانی‌ترین مرحله" حیات سیاسی خود قرار دارد و "کارهای زیادی است که باید انجام بدهیم."

آقای کوبیش نیز گفته است که آنها تمام تلاش خود را برای حل مشکل به وجود آمده به کار خواهند برد.

جنجال انتخابات افغانستان

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز ۱۴ ژوئن برگزار شد درحالیکه در پایان رای‌گیری، هر دو نامزد نسبت به وقوع تخلفاتی در انتخابات معترض بودند.

اوایل این هفته، کمیسیون مستقل انتخاباتی نتیجه مقدماتی انتخابات شامل پیروزی اشرف غنی احمدزی را اعلام کرد اما آقای عبدالله بلافاصله این نتیجه را غیرقابل قبول اعلام کرد و ستاد انتخاباتی او ضمن مخالفت با زمامداری آقای احمدزی، از تشکیل دولت موازی و جدای از دولت بعدی سخن گفت.

روز سه شنبه این هفته، در حالیکه طرفداران عبدالله عبدالله در تظاهراتی در کابل، نتیجه اعلام شده را مردود دانسته و خواستار تشکیل دولت جدید به رهبری او بودند، وی در یک سخنرانی گفت "حکومت تقلبی" را قبول نمی‌کند اما از طرفدارانش خواست چند روز به او فرصت دهند که تصمیم بگیرد.

در مقابل، آقای احمدزی ضمن ابراز خرسندی از نتیجه اعلام شده، از برخورد رقیب انتخاباتی خود ابراز تاسف کرد و از او خواست تا به قانون تمکین کند. وی گفت که از بررسی نتیجه اعلام شده استقبال می‌کند.