جان کری برای میانجیگری انتخاباتی وارد کابل شد

حق نشر عکس AP
Image caption کری برای نشان دادن راه حل اختلافات انتخاباتی به کابل سفر کرده است

وزیر امور خارجه آمریکا برای کمک به حل اختلافات انتخاباتی افغانستان به کابل سفر کرده است.

روز جمعه، ۲۰ سرطان (۱۱ ژوئیه)، گزارش شد که جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، به منظور میانجیگری در اختلاف بین اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، دو نامزد دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، بر سر نتیجه شمارش آرا در کابل به سر می‌برد.

قرار است آقای کری علاوه بر آقایان عبدالله و احمدزی، با حامد کرزی، رئیس جمهوری و شماری از مقامات و شخصیت‌های متنفذ افغانستان نیز ملاقات و گفتگو کند.

وزیر خارجه آمریکا پیش از عزیمت به سوی کابل گفت که در مورد بحران انتخاباتی افغانستان به شدت احساس نگرانی می‌کند.

آقای کری که شامگاه گذشته از پکن، پایتخت چین، عازم کابل شده، به خبرنگاران گفت که ایالات متحده با افراد و گروه‌های ذینفع در انتخابات افغانستان در تماس بوده و از هر دو نامزد انتخاباتی خواست تا از هر اقدامی که باعث تحریک طرفداران آنان به بی‌قانونی شود خودداری ورزند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز ۱۴ ژوئن برگزار شد درحالیکه در پایان رای‌گیری، هر دو نامزد نسبت به وقوع تخلفاتی در انتخابات معترض بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption عبدالله نتیجه حاوی پیروزی احمدزی را غیرقابل قبول دانسته است

اوایل این هفته، کمیسیون مستقل انتخاباتی نتیجه مقدماتی انتخابات شامل پیروزی اشرف غنی احمدزی را اعلام کرد اما آقای عبدالله بلافاصله این نتیجه را غیرقابل قبول اعلام کرد و ستاد انتخاباتی او ضمن مخالفت با زمامداری آقای احمدزی، از تشکیل دولت موازی و جدای از دولت بعدی سخن گفت.

روز سه شنبه این هفته، در حالیکه طرفداران عبدالله عبدالله در تظاهراتی در کابل، نتیجه اعلام شده را مردود دانسته و خواستار تشکیل دولت جدید به رهبری او بودند، وی در یک سخنرانی گفت "حکومت تقلبی" را قبول نمی‌کند اما از طرفدارانش خواست چند روز به او فرصت دهند که تصمیم بگیرد.

در مقابل، آقای احمدزی ضمن ابراز خرسندی از نتیجه اعلام شده، از برخورد رقیب انتخاباتی خود ابراز تاسف کرد و از او خواست تا به قانون تمکین کند. وی گفت که از بررسی نتیجه اعلام شده استقبال می‌کند.

این نخستین باری نیست که جان کری برای کمک به حل یک بحران انتخاباتی به افغانستان سفر می‌کند. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ نیز آقای کری، که در آن زمان عضو مجلس سنای آمریکا بود، برای حل اختلاف انتخاباتی به کابل رفت. در انتخابات سال ۲۰۰۹ نیز آقای عبدالله از نامزدهای اصلی بود و با ایراد اتهام تخلف انتخاباتی، نتیجه انتخابات حاوی پیروزی حامد کرزی را مورد قبول قرار نداده بود.

روز گذشته همچنین فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان در جلسه‌ای با حضور مقامات دولتی، قضایی و کمیسیون انتخابات افغانستان در کابل شرکت کرد و پیشنهاد داد که برای حل اختلاف کنونی، هشت هزار صندوق رای مورد بازرسی قرار گیرد. در صورت قبول این پیشنهاد، حدود ۴۳ درصد کل آرا در انتخابات دور دوم بار دیگر بازرسی و شمارش می شود.

همچنین، روز گذشته گروه ارزیابی انتخابات اتحادیه اروپا در خبرنامه‌‌ خود گفت که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان "نیاز به بررسی همه جانبه" دارد و افزود افغان‌ها حق دارند رای‌شان مورد احترام قرار بگیرد و نامزدان ریاست جمهوری حق پیگیری و بررسی تمام اتهامات مطرح شده در مورد تقلب را دارند.

مطالب مرتبط