روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۱ سرطان

حق نشر عکس 8am
Image caption تیتر و عکس، روزنامه هشت صبح

سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به افغانستان برای حل تنش‌های انتخاباتی در این کشور یکی از موضوعات اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود نوشت: جان کری در نقش عقل کل به کشور ما قدم رنجه کردند تا بی‌سازمانی ناشی از دعواهای انتخاباتی را دوباره سازمان دهند. دادن لجام تصمیم گیری نهایی به یک مقام خارجی بجای تمکین به انتخابات ملی، تمسخر خرد جمعی است.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که حال شوق دمکراسی در افغانستان به مرز هم پاشیدگی رسیده و کشور نیازمند خروج از این بحران است.

چراغ با اشاره به اینکه سریال انتخابات افغانستان بدون بیننده به نشرش ادامه یافته، افزوده که این بسیار ننگین و ذلت آور است که بدون توجه به توانایی‌های فکری، رفتاری و هویتی خویش، سیاست مداران افغانستان برای گرفتن قدرت سیاسی، اعتماد به ظرفیت‌های ملی را از دست داده و برای حل مشکل خانه و مردم خویش منتظر دستهای از بیرون هستند.

این روزنامه تاکید کرد که باید راه حل این بحران افغانی باشد. انتخابات و مردم سالاری تنها آنچه از صندوق بیرون می‌آید و یا اینکه صرفا رئیس جمهور انتخاب شود نیست، بلکه کسب مشروعیت و مقبولیت ملی و بین‌المللی از مولفه‌های یک انتخابات سالم است.

'فاز جدید انتخاباتی'

روزنامه وحدت نیز در سرمقاله خود نوشت که سفر جان کری به افغانستان خوش بینی‌های زیادی را در راستای حل مشکل انتخابات افغانستان بوجود آورد. ولی مشکل اصلی انتخابات از آنجا ناشی می‌شود که حکومت و کمیسیون انتخابات به خواستهای آقای عبد الله تمکین نمی‌کنند.

این روزنامه افزوده که سقف مطالبات تیم اصلاحات و همگرای به رهبری آقای عبدالله بلند رفته، خواهان برکناری ستار سعادت رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی و بازرسی بیش از ۱۱ هزار محل رای گیری در سراسر افغانستان براساس شاخصهای دهگانه تیم اصلاحات و همگرایی است.

این روزنامه که منعکس کننده دیدگاه حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق، معاون دوم آقای عبد الله است، افزوده که در کنار شمارش آراء روی آوردن به راهکاری سیاسی در کنار بازشماری و بازرسی آرا می‌تواند دو طرف را برای همکاری و تعامل بشتر برای حل مشکل بوجود آمده به هم نزدیک کند.

'دست مسیحای غربی'

روزنامه جامعه باز نوشت؛ کسی را که همه در انتظارش بود، آمد. جان کری به کابل آمد تا از وخامت اوضاع سیاسی افغانستان جلوگیری کند. ا‌کنون باید منتظر بود و دید که مرد اول دستگاه دیپلماسی آمریکا در درون پرده چه تقدیر می‌کند. به نظر می‌رسد، همه به سفارت آمریکا و وزیرخارجه این کشور امید بسته‌اند.

این روزنامه افزوده که این امید بیش از هرچیزی نمایش دردناکی از درماندگی و بلاهت سیاست‌مدار افغانی است که همیشه در مهار وضعیت‌های خطیر ناکام و ناکارا بوده است و نتوانسته‌اند به‌تنهایی و بدون دخالت‌های بیرونی، کوچک‌ترین مسئله سیاسی را پاسخ‌ دهد.

حق نشر عکس 8am
Image caption وزیر خارجه آمریکا دیروز وارد کابل شد و با دو نامزدها انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیدار کرد

سرمقاله نویس جامعه باز تاکید کرده که سیاست‌مدار افغانی همواره در ایجاد بحران، بیشترین استعداد و ظرفیت را از خود نشان ‌داده است؛ اما در رویارویی و مدیریت بحران که خود ایجادکرده، همیشه چون کودکی ناتوان دست به دامان دیگران ‌شده است.

جامعه باز نوشت که به‌رغم ارجاع همه‌چیز به سفر وزیر خارجه آمریکا، رویدادهای هفته‌ها و روزهای گذشته نشان می‌دهد که نباید زیاد به آن امیدوار بود. نه جان‌کری مظهر فیض روح‌القدس است که مسیحای سیاست افغانی شود و با نیم نگاهی، معمای تاریخی قدرت در این سرزمین را حل‌کند و نه می‌توان امیدوار بود که او بتواند از پس شعبده‌بازان سیاست افغانی برآید.

نویسنده این روزنامه مدعی است که منازعه کنونی یک راه‌حل بیشتر ندارد و آن حل منازعه در بستر حقوقی است. اگر نهادهای قانونی اعتبار و مشروعیت لازم را برای تمام طرف‌های منازعه ندارند، منطقی‌ترین اقدام ممکن اعاده اعتبار آن‌ها‌ست نه نادیده‌گرفتن آن‌ها. مهم نیست که چه‌کسی در ‌‌نهایت قدرت را در ارگ(کاخ) تحویل خواهد گرفت، مهم این است که بازی قدرت، از سیطره خواست‌های شخصی بیرون شود و همه‌چیز از طریق نظام حقوقی کشور صورت گیرد.

'از رای مردم تا عزم جان ‎کری'

روزنامه سخن جدید نوشت که سرانجام نگرانی‌های انتخاباتی به شکلی رونما شد که اکنون کشور را روی خط بحران قرار داده و دغدغه‎ از دگرگونی نظام و سقوط به کام هرج و مرج را نیز قابل تصور ساخته است.

این روزنامه افزود که بی‌اعتمادی بیش از حد، نزول اعتبار نهادهای حافظ دمکراسی و حامی رای مردم، یکی از پیامدهای مهم و تباه کننده بوده است که تاکنون محقق شده و گمان نمی‎رود برای احیای این اعتبار و اعتماد فرصت و زمینه‎ای باقی مانده باشد.

به نظر سرمقاله نویس سخن جدید، بدون شک، بی‌اعتبار شدن نهادهای حامی دمکراسی در کشوری‎ که جهت نهادینه کردن ارزش‎های دموکراتیک نیازمند این نهادها است، یک آفت جبران ناپذیر است. اما متاسفانه نفوذپذیری این نهادها و تاثیرپذیری آنها‎ از پایگاه قدرت، کار را به جایی رساند که اکنون هیچ نهاد داخلی مورد اعتماد دو جانب منازعه انتخابات باقی نمانده و برای حل و فصل مسئله‌ انتخابات که یکی از افتخارات آن، ملی بودن و افغانی بودن آن بود، دست به دامن نهادها و کشورهای خارجی شده‌ایم.

این روزنامه افزوده که از ورود سازمان ملل و بدتر از آن، پا درمیانی کاخ سفید با فرستادن وزیر امور خارجه‎اش به کابل هر چند در ظاهر امر موجب خوش‎بینی‎هایی شده است، ولی در واقع این امر به معنای آن است که وضعیت ما به مثابه‎ی غرق شده‎ای است که به هر ابزاری برای نجات خود چنگ می‎اندازد.

'همه کمک کنند'

روزنامه دولتی انیس نیز در سرمقاله خود نوشت که رئیس جمهور افغانستان در دیدار با جان کری گفته که هر نوع راه حل برای بیرون رفت از معضل انتخاباتی را که از طریق قانونی و تفاهم میان دو نامزد انجام شود می‌پذیرد.

این روزنامه افزوده که جان کری نیز ابراز امیدواری کرده که مشکلات پیش آمده به زودی حل و نتایج ابتدای انتخابات اعلام شود.

این روزنامه از تمام اقشار با نفوذ جامعه افغانستان خواسته که برای حل این مشکل اقدام کنند زیرا جنجال‌های پیش آمده انتخابات برای مردم افغانستان نگران کننده است.

'باطل کردن یک میلیون رای'

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که ستاد آقای عبدالله پیشنهاد سازمان ملل، در زمینه بررسی ۸ هزار محل رای گیری را نپذیرفته است و مسئولین ستاد آقای عبدالله به این روزنامه گفته‌اند که این ستاد دو پیش شرط اساسی برای بازگشت به روند انتخابات افغانستان دارد: باطل کردن یک میلیون رای غیر واقعی آقای اشرف غنی قبل از بررسی مجدد صندوق‌های رای گیری و برکنار شدن ستار سعادت رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی.

جامعه جهانی باید به تلاش‌هایش ادامه دهد

۸صبح نیز در سر مقاله خود نوشت که تا هنوز از ملاقات‌های جان کری با نامزدان، برخی از وزیران کابینه و رئیس‌جمهور کرزی، اطلاعات زیادی به بیرون درز نکرده است. آقای کری بر شفافیت نتیجه انتخابات، تاکید کرده است. به‌نظر می‌رسد که تلاش می‌شود، از روند انتخابات، تقلب‌زدایی شود.

این روزنامه با اشاره به رد طرح سازمان ملل از سوی ستاد آقای عبدالله، نوشت که این نشان می‌دهد تلاش‌های جهانی، برای تقلب‌زدایی از انتخابات، با دشواری‌های زیادی روبرو است. سطح بی‌اعتمادی‌ها آن‌قدر بالا است که توافق روی یک سازوکار برای تقلب‌زدایی از انتخابات، بسیار دشوار است.

حق نشر عکس the dail opensociety
Image caption کارتون روز، روزنامه جامعه باز

۸صبح نوشت که جامعه جهانی مورد اعتماد هر دو طرف است و می‌تواند نقش بسیار مهمی در حل بحران ایفا کند. آقای جان کری، در انتخابات سال ۲۰۰۹ نیز، نقش مثبت ایفا کرد و آقای کرزی را قانع ساخت تا به دور دوم تن دهد. حالا هم مردم افغانستان به جامعه جهانی و کشورهای دوست امید بسته‌اند تا برای حل بحران، تلاش کنند.

'آخرین امیدها'

روزنامه افغانستان نیز در سرمقاله خود نوشت که جان کری باید برای حل مشکل انتخاباتی افغانستانف طرحی نسبتا آماده‌ نیز از سوی حکومت آمریکا با خود داشته باشد. طرحی که آمریکا ارایه می‌دهد، باید تفاوت‌های مهمی داشته باشد. در غیر این صورت طرح‌های گذشته‌ای که ارایه شده از سوی تیم‌های انتخاباتی رد شدند.

این روزنامه افزوده که انتظار اینکه مشخص شود چه طرحی از سوی آمریکا ارایه شده است، زیاد طول نخواهد کشید. با پایان یافتن فهرست کسانی که جان کری با آنها ملاقات می‌کند، این انتظار هم به پایان خواهد رسید. به احتمال زیاد به جای اینکه به راه حل‌های حقوقی در این طرح تکیه شده باشد به راه حل های سیاسی تکیه شده است.

افغانستان در ادامه تاکید کرده که هر راه حلی که به بحران دوامدار افغانستان پایان بدهد، از دید اکثریت مردم افغانستان مورد قبول است. اما این طرح‌ها باید به سوالات مردم نیز باید پاسخگو باشد. به هر صورت این امیدواری وجود دارد که میانجی‌گری میان طرف‌های درگیر افغانستان را از وضعیت کنونی بیرون کند.

مطالب مرتبط