انفجار مین کنار جاده‌ای در قندهار جان هشت عضو یک خانواده را گرفت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption چند روز قبل نیز شهر قندهار شاهد حمله خونین افراد انتحاری بود

وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که به دلیل انفجار مین کنار جاده‌ای، ۸ غیر نظامی در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار در جنوب افغانستان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

در خبرنامه این وزارت آمده است که این حادثه حوالی ساعت ۱۰ امروز، ۲۱ سرطان/ تیر، به وقت محلی زمانی اتفاق افتاد که سرنشینان یک خودرو نوع تویوتا با مین کنار جاده‌ای در این ولسوالی برخورد کردند.

این خبرنامه افزوده که تمام قربانیان این رویداد اعضاء یک خانواده بودند که چهار زن نیز جزء کشته شدگان هستند و دو کودک خانواده نیز در این حادثه زخمی شدند.

وزارت داخله افغانستان این عمل را غیر انسانی و گروه‌های مخالف دولت را مسئول این رویداد خونین دانسته‌است.

گروه طالبان درباره این حادثه تاکنون ابراز نظری نکرده‌است.

انفجار در جلال‌آباد

همچنین در انفجار مین کنار جاده‌ای دیگر در شرق شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، یک سرباز پلیس و یک فرد غیر نظامی کشته و یک کودک نیز زخمی شد.

احمدضیا عبدالزی سخنگوی پلیس ولایت ننگرهار با تایید این خبر به بی‌بی‌سی گفت که هدف از این انفجار یک خودرو پلیس بود، ولی خودرو پلیس از محل گذشت و به آن آسیب نرسید.

انفجار یک مین مغناطیستی در ولسوالی چمکنی ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان نیز ۹ نفر را زخمی کرد.

مین کنار جاده‌ای یکی از کشنده ترین سلاح‌ها علیه غیر نظامیان به حساب می‌آید که بیشتر گروه‌های مسلح مخالف دولت از آن استفاده می‌کنند.

سازمان ملل در گزارش تازه خود از افزایش ۲۴ درصدی آمار قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان در نیمه اول سال ۲۰۱۴ خبر داد.

در این گزارش که ۱۸ سرطان/تیر منتشر شد، آمده بود که آمار مجموع قربانیان غیرنظامی به ۱۵۶۴ کشته و ۳۲۸۹ زخمی می‌رسد که بیانگر افزایش ۱۷ درصدی آمار کشته شدگان و افزایش ۲۸ درصدی آمار زخمیان نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۳ است.

مطالب مرتبط