همه آرای دور دوم انتخابات افغانستان تفتیش می‌شود

حق نشر عکس non
Image caption عکس از تویتر وزارت خارجه آمریکا

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که توافق شده که تمام آرا انتخابات افغانستان دوباره تفتیش خواهد شد.

آقای کری گفت این تفتیش تا ۲۴ ساعت آینده در کابل آغاز خواهد شد و چند هفته را در برخواهد گرفت. او گفت به همین منظور یوناما از رئیس جمهور کرزی خواسته تا مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید به تاخیر بیفتد.

او گفت که این تفتیش زیر نظر متخصصان بین‌المللی صورت خواهد گرفت و تمامی اوراق رای‌دهی از ولایات افغانستان توسط نیروهای آیساف به کابل منتقل خواهند شد.

او افزود که پس از پایان تفتیش هرکسی مقام ریاست جمهوری را بدست آورد، بلافاصله دولت وحدت ملی را ایجاد خواهد کرد.

دولت وحدت ملی

آقای عبدالله در صحبت‌هایش گفت که بر روی اساسات ایجاد این دولت وحدت ملی توافق صورت گرفته است.

او گفت که در دو بخش فنی و سیاسی توافق صورت گرفته است. آقای عبدالله از رئیس جمهور کرزی خواست به دلیل اینکه تفتیش همه آرا مدت بیشتری را در بر می‌گیرد، تاریخ مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید را به تاخیر بیندازد.

قرار بود مراسم تحلیف در ۲ آگوست امسال صورت بگیرد.

آقای احمدزی نیز در صحبت‌هایش گفت که همچنین توافق کردیم که هرچه نتیجه تفتیش بود، هر دو نامزد بپذیرند.

او گفت: "ما بدین باور هستیم که اگر برنده همه قدرت را بگیرد، برای افغانستان خوب نیست. ما باید به تمام افغانها اطمینان بدهیم که هر رای آنها حساب می‌شود. ما بر سر دولت وحدت ملی توافق کرده‌ایم، ما بر سر چارچوب‌های عمومی آن توافق کرده‌ایم. ما بر سر جزییات آن بعدا کار می‌کنیم."

مذاکرات فشرده کری در کابل

این توافقات بعد از دو روز مذاکرات فشرده جان کری با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بدست آمده‌است.

آقای کری در جریان روز دوم سفرش چندین بار با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دیدار های جداگانه و یکجا داشته است.

در این دیدارهای آقای عبدالله بر تفتیش آرا تاکید داشت.

از دیروز صحبت از برگزاری نشست خبری در پایان مذاکرات بود و روزنامه نگاران از ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت افغانستان تا کنون منتظر برگزاری نشست خبری آقای کری با نامزدان انتخابات بودند.

جزییات مذاکرات در دو روز گذشته بیرون نشد.

آقای کری در مذاکرات دیروزش با یان کوبیش، فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، نامزدهای انتخابات افغانستان دیدار کرد.

وزیر خارجه آمریکا با هدف میانجی‌گری برای حل بن‌بست به وجود آمده در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به کابل سفر کرده‌ است.

آقای کری که بامداد جمعه وارد کابل شد، گفته است که این بن‌بست، انتقال قدرت و ایجاد یک دولت پایدار در افغانستان را با خطر مواجه کرده و از مقام‌های این کشور خواسته تا با تمرکز بیشتر بر روی بررسی روند شمارش آرا، مشروعیت انتخابات را تضمین کنند.

دو روز پیش یان کوبیش فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان در جلسه‌ای با حضور مقامات دولتی، قضایی و کمیسیون انتخابات افغانستان در کابل شرکت کرد و پیشنهاد داد که برای حل اختلاف کنونی، هشت هزار صندوق رای مورد بازرسی قرار گیرد. در صورت قبول این پیشنهاد، حدود ۴۳ درصد کل آرا در انتخابات دور دوم بار دیگر بازرسی و شمارش می‌شود.

مطالب مرتبط