ادامه مذاکرات کری با عبدالله و اشرف غنی

حق نشر عکس Reuters

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در پایان دومین روز حضورش در کابل همچنان مشغول مذاکره با نامزدان دور دوم انتخابات برای حل بن‌بست انتخاباتی به وجود آمده در افغانستان است.

آقای کری در جریان روز دوم سفرش دو بار با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دیدار های جداگانه و یکجا داشته است.

هر دو ستاد انتخاباتی در مورد جزئیات مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با نامزدان به رسانه ها چیزی نگفتند.

از دیروز صحبت از برگزاری نشست خبری در پایان مذاکرات بود. تاحالا این نشست خبری که گفته می‌شود در آن جان کری و نامزدان ریاست جمهوری با حضور نماینده ملل متحد، حضور خواهند داشت، چندین بار به تعویق افتاده است.

آقای کری در مذاکرات دیروزش با یان کوبیش، فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، نامزدهای انتخابات افغانستان دیدار کرد.

وزیر خارجه آمریکا با هدف میانجی‌گری برای حل بن‌بست به وجود آمده در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به کابل سفر کرده‌ است.

آقای کری که بامداد جمعه وارد کابل شد، گفته است که این بن‌بست، انتقال قدرت و ایجاد یک دولت پایدار در افغانستان را با خطر مواجه کرده و از مقام‌های این کشور خواسته تا با تمرکز بیشتر بر روی بررسی روند شمارش آرا، مشروعیت انتخابات را تضمین کنند.

دو روز پیش یان کوبیش فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان در جلسه‌ای با حضور مقامات دولتی، قضایی و کمیسیون انتخابات افغانستان در کابل شرکت کرد و پیشنهاد داد که برای حل اختلاف کنونی، هشت هزار صندوق رای مورد بازرسی قرار گیرد. در صورت قبول این پیشنهاد، حدود ۴۳ درصد کل آرا در انتخابات دور دوم بار دیگر بازرسی و شمارش می‌شود.

مطالب مرتبط