حاشيه‌ها در 'واترگيت' افغانستان

حق نشر عکس Reuters

انتخابات اخیر ریاست جمهوری افغانستان، از نظر میزان کنجکاوی و تیزبینی افکار عمومی بی سابقه است. روی آوردن اهل سیاست و روزنامه‌نگاران و مردم به شبکه‌های اجتماعی به حساسیت بازتاب‌های حاشیه‌ها دامن زده است.

در روزهای اخیر شورای امنیت ملی افغانستان طرح مسدود کردن فیس‌بوک و توییتر را مورد بحث و بررسی قرار داد، و رئیس جمهور کرزی در سخنرانی رادیویی خود خواستار استفاده مسوولانه از شبکه‌های اجتماعی شد و دامن زدن به حساسیت‌های قومی را نکوهش کرد.

حاشیه‌‌ها به شایعات دامن می‌زنند و شایعه نیز یک رسانه پرقدرت در شکل‌دهی افکار عمومی است.

در حالی که افغان‌ها تشنه دانستن جزئیات رخدادهای پس‌پرده انتخابات هستند، جزئی‌ترین حرکت و رفتار ممکن است تعبیرهای متفاوت و گاه شنیدنی را ارایه کند.

در دو روز اخیر، شبکه‌های اجتماعی حتی علاقه زیاد به مقایسه‌ای عکس‌های جان کری وزیر خارجه آمریکا با نامزدهای انتخاباتی پرداخته‌اند و سعی کرده‌اند از زبان حرکات بدن میزان اعتماد به نفس، خشنودی و رضایت از نتیجه مذاکرات را حدس بزنند.

کرزی هراسی

بعد از دادن یک پاکت‌ توسط. رئیس تشریفات وزارت خارجه به جان کری در هنگام استقبال از وی، برخی از دیپلمات‌های پیشین افغانستان در مورد آن در صفحه‌های فیس‌بوک و توییتر خود واکنش نشان داده‌اند، و به گمانه‌زنی‌ها در مورد محتوای آن پرداخته‌اند.

با آن که وزارت خارجه افغانستان آن را "جدول ملاقاتهای" جان کری گفته است اما از آنجا که در رویه‌ی تشریفات دیپلماتیک این امری معمول نیست و ضرورتی ندارد که آخرین جزئیات برنامه کاری وزیر خارجه امریکا را رئیس تشریفات کشور میزبان در پای پله های هواپیما مستقیم به خودش بدهد.

برنامه کاری و ملاقات‌ها توسط سفارت آمریکا در کابل در تعامل با وزارت خارجه تنظیم می شود و در این سفر خاص، سفارت امریکا مستقیما با دفتر دو نامزد ریاست جمهوری و یوناما تماس مستقیم داشته است و بیشتر ملاقات‌ها نیز در محل سفارت آمریکا در کابل انجام شده است.

بنابراین به این گمان دامن زده شده است که این نامه یا پیام/ سند خاصی بوده که رئیس جمهور کرزی خواسته است مستقیما در اسرع وقت به دست وزیر خارجه آمریکا بدهد. حساسیت از زمانی آغاز شد که دوربین های تیزبین خبرنگاران آن را دید وگرنه این گونه بسته‌ها یک امر نامعمول در شرایط این گونه مذاکرات نیست.

رئیس جمهور کرزی بر بی‌طرفی خود در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده است و وعده سپرده تا مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید را اولین روزهای اگست برگزار کند.

کرزی هنوز در روند میانجی‌گری جان کری، یک بازیگر تاثیرگذار می‌باشد و هر دو نامزد نیز خواستار دخالت کرزی هستند، نفوذ پنهان کرزی در امر انتخابات تا حدی حدس زده می‌شود که نوعی کرزی‌هراسی در میان جامعه سیاسی کابل شایع شده است. شبکه‌ی سراسری که کرزی در سراسر کشور در مدت بیش از یک دهه زمامداری ایجاد کرده است به این امر دامن زده است، و به نظر می‌رسد کرزی حضور و نقش خود را پس از اداره‌ی آینده نیز حفظ کند.

'واترگیت' افغانستان

افشای مکالمات تلفنی امرخیل، رئیس دارال‌انشای کمیسیون مستقل انتخابات که بدنه‌ی اجرایی این کمیسیون نیز می‌باشد، به عنوان سند تقلب سراسری در انتخابات نه تنها امرخیل را وادار به استعفا کرد بلکه شفافیت انتخابات را با پرسش جدی مواجه ساخت.

در صورتی که میانجی‌گری جان کری به بازرسی قابل قبول برگه‌های رای نینجامد و یا نتیجه مذاکرات یک توافق سیاسی باشد، اولین انتخابات و گذر مسالمت‌آمیز قدرت در تاریخ معاصر افغانستان واترگیت دیگری خواهد شد.

پس از رسوایی واترگیت، استعفای ریچارد نیکسون در ١٩٧٤ به ماجرای استیضاح وی پایان داد و رئیس جمهور کرزی نیز در ۲ آگست با برگزاری مراسم تحلیف خود را ازپیامدهای پیش‌بینی ناشده واترگیت افغانستان می‌رهاند، با آن‌که هنوز میزان و گستردگی تقلب در هاله‌ای از ابهام است و شاید هیچ‌گاه به طور کامل روشن نشود.