مردان مسلح یک خبرنگار را در شمال افغانستان به ضرب گلوله کشتند

حق نشر عکس AFJC
Image caption خالد آگاه یعقوبی مجری و تهیه کننده برنامه های اجتماعی رادیوی محلی لحظه در شمال بود

افراد مسلح ناشناس روز گذشته وارد خانه یک خبرنگار محلی در شهر مزارشریف شده و او را کشتند.

مسئولان محلی در ولایت بلخ در شمال افغانستان می‌گویند که این رویداد حوالی ساعت ۱ بعد از ظهر به وقت محلی اتفاق افتاده و هنوز جزئیاتی در مورد انگیزه کشته شدن و عاملان قتل این خبرنگار در دست نیست.

محمد فهیم حقبین مدیر مسئول رادیو تلویزیون لحظه به بی‌بی‌سی گفت که این خبرنگار خالد آگاه یعقوبی نام داشت و از پنج سال پیش به اینسو برای این رادیو در بخش تهیه برنامه های اجتماعی و تفریحی کار می‌کرد.

آقای حقبین گفت که معلومات اولیه نشان می‌دهد که بعد از ظهر روز گذشته تعدادی از افراد مسلح ناشناس وارد خانه این خبرنگار شده و او را به ضرب گلوله کشته اند.

جسد این خبرنگار بعد از ظهر روز گذشته در شهر مزارشریف به خاک سپرده شده است.

آقای حقبین گفت: "طوری که خانواده اش گفته، افراد ناشناس بوده چون این خبرنگار خصومتی با کسی نداشته، ولی قضیه نامعلوم است چون او قبل از این که یک مجری باشد یک شهروند بود اما به هر حالاین این یک قتل مرموز و دلخراش است."

Image caption در هشت ماه گذشته شش خبرنگار در افغانستان کشته شده‌اند

خبرنگار کشته شده حدود ۲۷ سال سن داشت و دو کودک ۴ ساله و هفت ساله داشت.

فرماندهی پلیس ولایت بلخ می‌گوید که بررسی ها را در مورد این رویداد آغاز کرده اند و عاملان قتل این خبرنگار را شناسایی و بازداشت خواهند کرد.

عبدالرحمان رحیمی فرمانده پلیس بلخ به بی‌بی‌سی گفت که گلوله به گلوی خبرنگار اصابت کرده بود و قبل از این که به بیمارستان برسد جان داد.

سال خونین برای خبرنگاران

در همین حال دیدبان رسانه‌های آزاد افغانستان در دفتر نی، این رویداد را "قتل مرموز" خواند و گفته که افغانستان با از دست دادن این خبرنگار خونین ترین سال را تجربه ‌می‌کند.

در یک خبرنامه دیدبان رسانه‌های آزاد افغانستان آمده که این رویداد "بار دیگر زنگ خطر را برای رسانه‌ها و کارمندان رسانه‌ای" به صدا در آورد.

در خبرنامه همچنین آمده که قتل یک کارمند رسانه‌ای در "امن ترین شهر افغانستان در روز روشن سوالاتی را در اذهان مردم به ویژه نهادهای حامی خبرنگاران" ایجاد می‌کند که در عقب این نوع رویدادها "دست‌های پنهان برای رسیدن به اهداف سیاسی" قرار داشته باشد.

دفتر نی می‌گوید که از وقوع این رویداد تکان خورده و از دولت می‌خواهد که در شناسایی عاملان این رویداد تلاش کند.

بر بنیاد آمار دفتر نی، با کشته شدن این خبرنگار، تعداد خبرنگاران کشته شده در افغانستان در هشت ماه گذشته به شش نفر رسیده است. در افغانستان در سیزده سال گذشته با وجود پیشرفت‌هایی در عرصه رسانه‌ای ۴۳ خبرنگار کشته شده اند که نهادهای حامی خبرنگاران می‌گویند پرونده هیچ یک از این قتل‌ها پیگیری نشده است.

مطالب مرتبط