روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۲ سرطان

حق نشر عکس 8 am
Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه هشت صبح

توافق دیشب دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری برای شکست بن بست انتخاباتی بر سر بررسی تمام آرا، تشکیل دولت وحدت ملی، نظارت جامعه جهانی بر روند بررسی و در نهایت پذیرش نتایج انتخابات از سوی دو نامزد، مطلب اصلی روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهد. ولی تحلیل تعداد از روزنامه‌ها درکمند این توافق دیرهنگام گیر مانده‌اند.

روزنامه آرمان ملی نوشت که سر انجام پس از کشمکش ها و رقابت‌های شدید میان دو ستاد انتخاباتی؛ توافق‌های دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری اعلام این خبر خوش، دلهره و نگرانی‌های مردم از آینده را و این که سرنوشت آنها چه خواهد شد، برطرف کرد و یک بار دگر خوشی و سرور دل‌های نا آرام مردم را در نیمه‌های شب فرا گرفت.

حق نشر عکس the afghanistan daily
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

این روزنامه نوشت:" ما باور داریم در این لحظات حساس کشور که دشمنان مردم افغانستان در کمین نشسته‌اند و منتظر فرصت بودند، با توافقات انجام شده شکست خوردند و امیدوارهای شان از رفتن کشور به سوی بحران و هرج و مرج به یأس و ناامیدی کامل مبدل گشت."

آرمان ملی در ادامه افزوده که اگر روند بررسی آرا با مؤفقیت انجام شود و سر انجام حکومت وحدت ملی به وجود آید، در آن صورت سلامت کشور و وحدت ملی حفظ خواهد شد و آن دولتی که از همه مردم و گروه‌ها نمایندگی کند، حتما توان و ظرفیت حل مشکلات را نیز خواهد داشت و در فضای کشور افق زیبا، نمایان خواهد شد.

'بن بست انتخابات شکست'

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشت که مذاکرات ۴۸ ساعته وزیر امور خارجه آمریکا در زمانی که تمامی راه‌حل‌ها و میکانیسم‌های افغانی به بن‌بست خورده بود تنها کلید حل این جنجالها شد.

این روزنامه افزوده که طولانی شدن مذاکرات و به تأخیر افتادن کنفرانس مطبوعاتی و اعلان نتیجه مذاکرات، نشان از دشواری روند مذاکرات بود. حدس و گمان‌هایی وجود داشت که روند مذاکرات به کندی به پیش رفته و چالش‌های فراوانی در مسیر تفاهم تیم‌های انتخاباتی و به نتیجه رسیدن مذاکرات وجود داشت.

سرمقاله نویس اطلاعات روز نوشت که میانجی‌گری جان کری آخرین امید مردم برای رفع بن‌بست و عبور سالم و موفقانه از این گردونه حساس سیاسی افغانستان بود. دیگر مردم افغانستان به نهادهای انتخاباتی امیدی ندارند تا آن‌ها بن‌بست را رفع و روند را به روند عادی‌اش برگرداند.

این روزنامه افزوده که حکومت افغانستان نیز در مدیریت این بحران عملا ناکام بود و علی‌رغم تلاش‌های زیاد، نتوانست مانع ایجاد این بن‌بست پیچیده شود. تیم‌های انتخاباتی نیز هرکدام به کم‌تر از پیروزی و رفتن به ارگ نمی‌اندیشند.

'سرانجام بازگشت به قانون'

جامعه باز نیز در سرمقاله خود نوشت که آنچه این‌روزها در عرصه سیاسی کشور جریان دارد، بیش از هرچیز نشانه بیگانگی فرهنگ سیاسی افغانستان با حاکمیت قانون است. افغانستان کشوری است که شاخص‌های آشکار کشورهای بحران‌زده و پسا منازعه را دارا بوده و تدوین قوانین آن معطوف به واقعیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و تاریخی آن است.

نویسنده این روزنامه معتقد است، وقتی که حل بحران سیاسی در سفارت‌خانه کشورهای خارجی و آن‌هم خارج از چهارچوب قوانین نافذه کشور و براساس مصالح و منافع سیاسی صورت می‌گیرد، نشانگر آن است که تجربه حاکمیت قانون در کشور با شکست و ناکامی مواجه شده است. در چنین جامعه‌ای دستیابی به ثبات سیاسی چشم‌انداز روشنی ندارد.

جامعه باز در ادامه نوشت :"توافقی که میان دو نامزد ریاست‌جمهوری صورت گرفته، نقطه عزیمت تاریخی برای حاکمیت قانون در تاریخ سیاسی افغانستان است. این توافق ممکن است بازنده سیاسی داشته باشد، اما دستاورد آن منافع کل مردم افغانستان را تأمین خواهد کرد.

'توافق مهم و تاریخی'

۸صبح نیز نوشته که نتیجه مذاکرات دشوار و نفس‌گیر جان کری، وزیر خارجه آمریکا با دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، سر انجام دیشب اعلام شد. نتیجه این توافق چیزی بود که مردم افغانستان انتظارش را داشتند.

حق نشر عکس mandgar
Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه ماندگار

این روزنامه افزوده که است که بررسی آرا و جدا شدن رای‌های سفید از سیاه، راه نجات دمکراسی جوان کشور است. باید رای‌های واقعی مردم افغانستان، رئیس‌جمهور آینده را مشخص کند. این امر سبب می‌شود که رئیس‌جمهور آینده، مشروعیتش را از رای‌های پاک مردم افغانستان بگیرد.

۸صبح تاکید کرده که عملیاتی شدن موفقانه این توافق، سبب اعاده اعتماد مردم به روند انتخابات می‌شود. توافق روی سازوکار جداسازی رای سیاه از سفید، گام بسیار مهم و ارزشمندی بود که برداشته شد. توافق سیاسی دو نامزد هم بسیار هوشمندانه است. توافق روی تشکیل دولت وحدت ملی، خطر حذف را از بین برده است.

این روزنامه افزوده که رسانه‌های کشور باید از این به بعد، روی تطبیق دقیق توافق‌نامه شب گذشته تمرکز کنند. دیگر لازم نیست که نماینده‌های دوستاد یا هواداران پرشور و هیجانی آنان را در بحثهای مطبوعاتی بیاورند، تا کاسه‌وکوزه را به سرهم بشکنند. بغل‌کشی آقای عبدالله و اشرف غنی باید باربار از رسانه‌های تصویری نشر شود، تا آرامش از دست‌رفته مردم بازگردد.

روزنامه‌های که غافگیر شدند

توافق دیرهنگام دیشب خیلی از روزنامه های کابل را غافل گیر کرد. این روزنامه ها در سرمقاله های خود از بن بست مذاکرات و یا ادامه تلاشها برای خروج از بن بست انتخاباتی خبر داده است.

روزنامه ماندگاردر سرمقاله خود نوشت که سرانجام پادرمیانی جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز با بن‌بست مواجه شد. چانه‌زنی‌های چندطرفه میان ستادهای انتخاباتی، وزیر خارجه آمریکا و ارگ ریاست‌جمهوری تا ساعات پایانی دیروز ادامه یافت اما به هیچ نتیجۀ مثبتی که در فرایند آن، بن‌بست انتخاباتی شکسته شود، نرسید.

این روزنامه تحلیل کرده که برای بیرون رفتن از این بن‌بست، دو راه بیشتر وجود ندارد. راه نخست، فقط آن است که بنا را بر نتایج دور اول بگذارند. به این معنا که تمام مناطقی که در آن سطح مشارکت مردم بالا نشان داده شده، پایین بیاید تا حدی که آمار مشارکت در دور اول نشان می‌دهد.

به نظر سرمقاله نویس ماندگار راه دیگر ایجاد یک دولت موقت است؛ دولتی که فرصت انتخابات جدید و مجال سنجیدن مکانیسم‌های برگزاری یک انتخابات شفاف، سالم و سراسری در آن مهیا باشد.

روزنامه‌های دولتی نیز از جمله روزنامه‌های هستند که در این کمند گیر افتاده اند. درهیج یک از روزنامه‌های دولتی خبر توافق دیشب به نشر نرسیده است.

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود نوشته است وزارت خارجه آمریکا و دفتر سازمان ملل به همکاری دولت افغانستان راه بیرون رفت از معضل انتخابات را جستجو می‌کنند و این دو نهاد هنوز هم بر تلاشهایش جهت حل معضل انتخاباتی افغانستان ادامه می دهد.

اصلاح از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خواسته که هرچه زودتر به نتیجه و تفاهم برسند تا تنشها ومشکلات برخواسته از انتخابات بیش از این ادامه نیابد.

مطالب مرتبط