افغان‌ها جان کری را چه می‌نامند؟

حق نشر عکس AFP
Image caption دو نامزد ریاست جمهوری پس از ۱۲۵ روز باهم دست دادند.

دیشب هنگامی‌که اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله پس از ۱۲۵ روز بار دیگر کنار هم دیده شدند، میلیون‌ها شهروند افغان پس از هفته ها سرانجام نفس راحتی کشیدند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در پی ۲۰ ساعت مذاکره فشرده و چندجانبه، سرانجام توانست رضایت نامزدان رقیب ریاست جمهوری افغانستان را بر سر چگونگی پیش‌برد فرآیند انتخابات جلب کند.

آقای کری به دلیل مهارتش در حل بحران‌های انتخاباتی در این کشور به "مشکل‌گشا" مشهور شده است.

نامزدان ریاست جمهوری که یکدیگر را به تقلب گسترده و سازمان‌یافته متهم می‌کردند در سه ماه مبارزات انتخاباتی دور اول و دوم چنان به هم دیگر و به دولت و نهادهای انتخاباتی تاختند که مشروعیت کل فرآیند انتخابات با سئوال‌های جدی رو‌به‌رو شد.

عبدالله عبدالله، نامزد معترض که در دور نخست پیشتاز بود و در دور دوم با یک میلیون رای از اشرف غنی عقب افتاد، تا آنجا پیش رفت که نزدیک بود در حضور هزاران هوادار در خیمه لویه جرگه حکومت خودش را اعلام کند.

آقای عبدالله گفت که حاضر است "قطعه قطعه شود، اما اجازه ندهد یک حکومت تقلبی روی کارآید."

در طرف دیگر، اشرف‌غنی احمدزی او را به زورگویی و قانون‌شکنی متهم می‌کرد و می‌گفت آقای عبدالله با "بهانه‌تراشی‌های بی‌مورد یا ارگ می‌خواهد، یا مرگ."

شهروند افغان در این وسط حیرت‌زده بودند. کسانی که با امید تقویت مردم‌سالاری نوپای خود، تهدید طالبان را دو بار نادیده گرفتند، پای صندوق‌های رای رفتند تا سرنوشت خود را رقم بزنند، در بی‌سرنوشتی جدی و نگران شدید از آینده قرار گرفته بودند.

میانجیگری فشرده دیپلمات ارشد آمریکایی زیر نظر مستقیم رئیس جمهور اوباما پیش رفت و به نتیجه‌ای رسید که برای هر دو نامزد پذیرفتی شد.

آقای عبدالله سرانجام به روند انتخابات بازگشت. مهم‌تر از آن، هر دو نامزد قول داده‌اند که نتیجه انتخابات را هرچه باشد، بپذیرند.

اما پیش از آن، توافقات عمده‌ای بین دو نامزد صورت گرفت. از جمله بررسی صد درصد آرا تحت نظارت نهاد‌های بین‌المللی و بر اساس معیارهای بین‌المللی، در کابل.

دو نامزد همچنین پذیرفتند که انتخابات هیچ بازنده‌ای نداشته باشد و حکومت وحدت ملی تشکیل دهند.

محمد محقق، معاون عبدالله عبدالله به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که توافق شده برنده انتخابات، رئیس جمهوری کشور و بازنده انتخابات رئیس اجرایی یا در نقش نخست‌وزیر ظاهر شود.

آقای محقق می‌گوید هنوز درباره جزئیات اختیارات دو مقام گفت‌وگوهایی نشده اما توافق شده که تا دو سال آینده تعدیلاتی در قانون اساسی وارد شود و نظام از ریاستی به پارلمانی تغییر کند.

پیش از این تلاشها برای تغییر نظام سیاسی افغانستان با مخالفتهای شدید حامد کرزی رئیس جمهوری رو برو شده است. نظام پارلمانی در برنامه‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله قرار داشت، هرچند آقای احمدزی بیشتر بر سر کارآیی نظام ریاستی تاکید داشت.

هنوز جزئیات بیشتر از تقسیم قدرت بین دو تیم هم فاش نشده‌است. اما هر دو ستاد می‌گوید نتیجه بازشماری و اعلام آن، راه را برای تقسیم قدرت هموار خواهد کرد.

اکنون که عبدالله عبدالله آخرین خیمه اعتراضی اش را در مسیر فرودگاه کابل برداشته (ساعت ۸ شب کابل)، تیم‌های فنی دو ستاد در حال بررسی میکانیسم بررسی آراء هستند.

دو نامزد در پایان جلسه تاریخی همدیگر را به آغوش کشیدند و دستان خود را بالا بردند. اشرف غنی احمدزی دست جان کری را نیز بلند کرد. اما پیش از آن، آقای کری گفت که هنوز زود است برای پیروزی دستها بلند شود.

گرچه افغانستان هنوز راه درازی را برای تجربه کردن اولین انتقال مسالمت آمیز قدرت دارد، از رئیس جمهور منتخب به رئیس جمهور منتخب دیگر دارد، اما توافقات دیشب هم بر روحیه مردم و هم بر بازار تاثیر مثبت گذاشته‌است.

بهای دلار در برابر افغانی که اخیرا رو به صعود بود، امروز کمتر شد و تاجران به فکر ازسرگیری عادی کار خود شده اند.

یک تاجر کابلی می گوید پس از روزها انتظار، حالا وقت آن است که پسرش را برای وارد کردن کالا دوباره به چین بفرستند.

وقتی به اتفاقاتی چون مصافحه نامزدان پس از ۱۲۵ روز، توافق تیم های سیاسی پس از ماه ها تنش، کاهش نرخ دلار و افزایش امیدواری و حس آرامش در میان مردم نگاه کنیم، بخوبی روشن می شود که چرا مردم به جان کری "مشکل گشا" می گویند.

مطالب مرتبط