روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۳ سرطان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

مجلس نمایندگان افغانستان قانونی را به تصویب رساند که بر مبنای آن، نمایندگان پس از پایان وظیفه‌شان هم، می‌توانند امتیاز دریافت کنند.

بر مبنای این قانون هر نماینده پس از پایان دوره کارش باید ۲۵ درصد معاش کنونی اش را دریافت کند و دو نگهبان داشته باشد.

تصویب این قانون و ادامه بحث انتخابات افغانستان مهترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۳ سرطان/تیر کابل است.

"شرم‌تان باد!"

روزنامه ۸‌صبح در مطلبی زیر عنوان "شرم‌تان باد" از تصویب قانون جدید در مجلس نمایندگان افغانستان انتقاد کرده است.

۸صبح می نویسد که تصویب این قانون به روشنی نشان می‌دهد که برای بسیاری از نمایندگان، کرسی نمایندگی از مردم، ابزاری است، برای زراندوزی و تامین منافع کوچک شخصی.

۸‌صبح افزوده که نمایندگان تصور می‌کردند که در بحبوحه بحران انتخاباتی می‌توانند، امتیازهای شرم‌آورشان را به دور از چشم رسانه‌ها و افکار عمومی، تضمین کنند اما در عصر اطلاعات هیچ چیزی پنهان نمی‌ماند.

۸‌صبح نوشته "شاید در هیچ جای دنیا سابقه نداشته باشد که نماینده مجلس، کسی‌که امپراطوری تجارتی‌اش تا کشورهای خارجی گسترده است، در پی دریافت پول از خزانه ملی، پس از پایان دوره ماموریتش باشد، در حالی‌که میلیون‌ها شهروند همان سرزمین گرسنه‌اند."

روزنامه جامعه باز نیز در ستون طنز "یادداشت های عقلاطون" می نویسد "نه این‌که ما با نمایندگان با‌وجدان این دوره مشکل داشته باشیم، ملت حاضر است‌ نمایندگان این دوره هرچه ناز بکنند، را به جان ناقابل‌‌شان بخرند. آخر وکلای/نمایندگان این دوره خیلی وکیل‌تر از تمام نمایندگان جهان‌اند و تا سرحد مرگ (که خدا سرعت ببخشد)، از ما بی‌وجدان‌ها نمایندگی می‌کنند؛ یعنی این‌ها اگر کمی امتیاز هم بگیرند، ما مشکل نداریم، نگرانی ما از جای دیگر است."

طنزنویس جامعه باز افزوده "اگر این قانون شما محترمان به تصویب برسد و تا دور بعدی باقی بماند، فکر نمی‌کنید که کشور را به گند بکشد؟ مثلا نمایندگان دوره بعدی که ما شدیدا تصمیم گرفته‌ایم اکثر‌ آن‌ها بد باشند، وقتی دوره کاری‌شان به پایان برسند، از عین امتیازات برخوردار باشند که شما نمایندگان شریف برخوردارید، این یک نوع توهین به شما نیست؟"

نویسنده ستون عقلاطون از نمایندگان مجلس خواسته که این امتیازات را تنها برای نمایندگان این دور محدود سازند.

حق نشر عکس non
Image caption نامزدان ریاست جمهوری به بررسی کل آرا توافق کردند

جنجال انتخابات حل شد، اما ...

روزنامه افغانستان می نویسد که بالاخره بن بست انتخابات با تلاش جان کری وزیر خارجه آمریکا شکست و دو تیم انتخاباتی توافق کردند که تمام آرای دور دوم انتخابات زیر نظر سازمان ملل، ناظرین بین المللی و ناظرین تیم های انتخاباتی بازشماری شود و پس از بازشماری تمام آرا، تیم برنده انتخابات، دولت وحدت ملی را تشکیل بدهد.

افغانستان نوشته که مردم افغانستان می خواستند با برگزاری این انتخابات از بزرگترین آزمون عبور کرده و توانایی و ظرفیت مسلکی و سیاسی خود را برای پیشبرد پروسه های ملی به اثبات برسانند اما رویدادهای پس از روز انتخابات تمامی این امیدها وخواست ها را خاکستر کرد.

افغانستان نوشته "حال اگرچه یخ بن بست انتخابات آب شد؛ اما میانجیگری یک مقام خارجی توانایی مدیریتی نخبگان سیاسی ما را به شدت زیر سوال برد."

رونامه چراغ نیز در سرمقاله امروز خود نوشته: "رای از شما، انتخاب از آمریکا"

نویسنده چراغ از حل بن بست انتخاباتی از سوی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا انتقاد کرده و آن را برای تاریخ این کشور زیان بار خوانده است.

چراغ می نویسد که حضور آقای کری در کابل و نقش او در این بحران، افغانی سازی روند انتخابات را نیز کاملا زیر سوال برد.

خوش بینی ها در بحث انتخابات

اما روزنامه اطلاعات روز، توافق صورت گرفته را تاریخی خوانده است.

اطلاعات روز همچنان می نویسد طرحی که روی آن توافق شده، بهترین گزینه ممکن است. با این طرح هم دموکراسی واقعی، مردم‌سالاری و آرای واقعی مردم افغانستان محافظت شده، هم قناعت آب‌رومندانه تیم‌های انتخاباتی فراهم شده است.

اطلاعات روز نوشته که اکنون کمیسیون مستقل انتخابات باید به سازمان ملل متحد، ناظران هردو نامزد و دیگر ناظران مستقلی که احتمالا در پروسه حضور خواهند داشت، اجازه دهد تا از تمامی مراحل این روند نظارت کرده و شفافیت را تضمین کنند.

روزنامه انیس نیز می نویسد که تشکیل حکومت فراگیر و ملی یگانه خواست مردم افغانستان است.

انیس نوشته که حضور میلیونی مردم پای صندوق های رای نشان داد که این مردم دیگر جنگ را نمی خواهند و خواهان انتقال قدرت به شکل مسالمت آمیز هستند.

نویسنده انیس طرح تشکیل حکومت وحدت ملی را عمل هوشمندانه و به نفع مصالح ملی می داند زیرا در این حکومت هیچ جناحی از صحنه سیاسی خارج نمی شود.

مطالب مرتبط