مذاکرات احمدزی و عبدالله 'سه شنبه شروع می شود'

دو نامزد با جان کری حق نشر عکس AFP
Image caption دو نامزد انتخابات با میانجیگری جان کری به توافق رسیدند

اشرف غنی احمدزی، یکی از دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در اولین مصاحبه خود پس از توافق بر سر بررسی آرا در این کشور گفته که روز سه شنبه در منزل خود میزبان عبدالله عبدالله رقیب خود خواهد بود تا گفتگو بر سر چارچوب دولت ملی آغاز شود.

آقای احمدزی در این مصاحبه که با خبرگزاری آسوشیتدپرس انجام شد گفت اولین هدف هر دو طرف ثبات کشور است.

اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدلله دو روز قبل توافقی سیاسی را با میانجیگری آمریکا پذیرفتند.

آقای احمدزی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت تشکیل دولت وحدت ملی می‌تواند افغان ها را از منازعات سیاسی در امان نگه دارد؛ منازعاتی که می تواند زندگی آنها را به خطر بیندازد.

بر اساس این گزارش دور بعدی این گفتگوها در منزل آقای عبدالله برگزار می شود.

از سوی دیگر یک مقام عالیرتبه دولت آمریکا با شرح جزییات تازه ای از توافق میان نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان ابراز امیدواری کرد که دوره دشوار بررسی آراء تا چند روز آینده آغاز شود و پیش بینی کرد که مراسم تحلیف ریاست جمهوری در پی نتیجه بازشماری، بیش از چند هفته به تعویق نیافتد.

این مقام عالیرتبه که از او نام برده نشد و روز دوشنبه از کابل به واشنگتن بازگشت به خبرگزاری ها گفت روند رسیدن به توافق میان دو نامزد بسیار دشوار بوده و متن توافق بارها بین دو طرف دست به دست شده و تغییر کرده تا نهایتا مورد قبول هر دو واقع شده.

این مقام آمریکایی توافق مزبور را تنها آغاز روندی تازه و دشوار دانست که گذر از آن به طور قطع با اشتباهاتی همراه خواهد بود.

با این همه او تاکید کرد که به هر دو نامزد و رهبری شان در این گذار اعتماد و احترام دارد چرا که متوجه مخاطرات هستند و می دانند که چه راه پر پیچ و خمی پیش رو دارند و واقعا به تلاش برای عبور از این مسیر، به خاطر افغانستان و مردمش متعهدند.

مطالب مرتبط