آغاز روند بررسی آرای انتخابات افغانستان دو روز به تاخیر افتاد

آغاز روند بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای یک روز دیگر به تاخیر افتاد. احمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید توافق میان اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله با پا درمیانی وزیر خارجه آمریکا و نماینده سازمان ملل بدون در نظر داشت مشکلات کمیسیون انتخابات صورت گرفته است.

او گفت که در کنار مشکلات کمیسیون انتخابات، نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل نیز درخواست کرده که تا رسیدن ناظران بین‌المللی به کابل این روند آغاز نشود.

بر اساس توافق صورت گرفته قرار بود روند بررسی تمام آرا امروز آغاز شود، اما تا روز سه شنبه به تاخیر افتاد.

حالا آقای نورستانی می‌گوید این روند روز چهار شنبه (۱۶ جولای) آغاز خواهد شد. او می‌گوید که هنوز نه مکان برای بررسی آرا مشخص نشده و ناظرین بین‌المللی هم برای نظارت از این پروسه تا کنون به کابل نیامده اند.

آقای نورستانی در گفت‌وگو با صفی الله امین زاده خبرنگار بی بی سی در کابل گفت که در حال حاضر کمیسیون مشغول آماده ساختن برنامه عملیاتی روند بررسی آرا است.

نامزدهای انتخاباتی افغانستان توافق کرده اند که تمامی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا "آرا پاک از آرا ناپاک" جدا ساخته شود.

آقای نورستانی گفت که آمادگی برای عملیاتی ساختن روند بررسی تا فردا بعد از ظهر تکمیل می‌شود.

"این برنامه فردا تکمیل می‌شود. کار فوق‌العاده زیاد است. ما باید گدام‌ها (انبارها) را آماده بسازیم، ما باید برای ۱۰۰ تیم تفتیش جای آماده بسازیم، میز و چوکی (صندلی) کار است، ناظرین را دعوت بکنیم، این افرادی‌که به عنوان ناظر می‌آیند در کجا بودوباش داشته باشند. ما آنقدر جای فراوان نداریم که همه چیز را یک روز آغاز کنیم؛ مجبور هستیم بعضی جاها را خالی کنیم، کارمندان را باید آموزش بدهیم."

این بررسی‌ها از سوی کمیسیون انتخابات و زیر نظر ناظرانی از ستادهای انتخاباتی هردو نامزد و ناظران بی‌طرف نهادهای بین‌المللی، انجام خواهد شد.

هنوز مشخص نیست بررسی و بازشماری آراء چقدر طول می‌کشد و به همین دلیل نامزدان انتخابات و وزیر خارجه آمریکا از آقای کرزی خواستند مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید را، حدود یکماه دیگر به تاخیر اندازد.

مطالب مرتبط