مجلس سنای افغانستان مصوبه حقوق و امتیازات اعضای پارلمان را رد کرد

حق نشر عکس parliament.af
Image caption اکثریت اعضای مجلس سنا گفته اند که این مصوبه خارج از قانون کار و قانون اساسی است و با شرایط اقتصادی افغانستان سازگاری ندارد

مجلس سنای افغانستان مصوبه طرح قانون "حقوق و مصئونیت اعضای شورای ملی" را با اکثریت آرا رد کرد.

در جلسه روز سه شنبه ۲۴ سرطان/تیر سناتوران افغان مصوبه طرح قانون حقوق و مصئونیت های اعضای شورای ملی را در جلسه عمومی به بحث گذاشتند و در نهایت آن را با اکثریت آرای اعضای حاضر در جلسه، رد کردند.

عزیزالله الفتی عضو هیات اداری مجلس سنای افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این مصوبه را به دلایلی از جمله "نداشتن جنبه اجرایی در بعضی مواد، سازگار نبودن با شرایط اقتصادی افغانستان و عدم مطابقت با قانون کار و قانون اساسی" تصویب نکردند.

همزمان با رد این مصوبه از سوی مجلس سنا، شماری از معترضان در مقابل پارلمان افغانستان بر علیه تصویب این قانون، تجمع کردند و شعارهایی علیه اعضای مجلس نمایندگان سر دادند. روز گذشته نیز راهپیمایی در ولایت مرکزی بامیان در اعتراض به تصویب این طرح راه اندازی شده بود.

Image caption از شعارهای معترضان

آقای الفتی گفت که بعضی از امتیازات مندرج این مصوبه از جمله "در نظر گرفتن پاسپورت/گذرنامه سیاسی برای نمایندگان، تامین امنیت نمایندگان پس از ختم دوره کاری و عرضه خدمات بهداشتی به نمایندگان توسط حکومت" پیش از این توضیح شده بود که نمایندگان مجلس سنا با آن مخالفتی ندارند اما این مصوبه به دلیل وجود موارد مغایر قانون اساسی در آن رد شده است.

او گفت که بحث روی این مصوبه در دستور کار امروز مجلس سنا نبود اما با توجه به فوریت مساله و این که قرار است از یک شنبه هفته آینده مجلس سنا به تعطیلات برود، سناتوران این مصوبه را به بحث گرفتند و آن را رد کردند.

رفیع‌الله گل‌افغان معاون دوم مجلس سنا هم گفت که مخالفت اعضای مجلس سنا با کل مواد مندرج مصوبه طرح قانون "حقوق و مصئونیت اعضای شورای ملی" نبود بلکه یک سری تعدیلات توسط مجلس نمایندگان از جمله پرداخت ماهانه ۲۵ درصد مزد نمایندگان مجلس پس از ختم دوره کاری، سبب شد که این قانون از سوی سناتوران رد شود.

گروهی از شهروندان افغان و فعالان مدنی گفته اند که فردا نیز راهپیمایی هایی همزمان را در کابل، مزارشریف، هرات، قندهار، ننگرهار و بامیان در اعتراض به این قانون راه اندازی خواهند کرد. صفحه برای فراخوان عموم به هدف شرکت در این راهپیمایی ها در فیسبوک نیز ایجاد شده است. کاربران شبکه های اجتماعی افغان شعارهایی علیه نمایندگان مجلس به اشتراک گذاشته و آنان را به "زیاده خواهی" متهم کرده اند.

قانون حقوق و مصئونیت اعضای پارلمان

حق نشر عکس parliament.af
Image caption تصویب این طرح از سوی مجلس نمایندگان اعتراضات مدنی در پی داشته است

روز شنبه ۲۱ سرطان مجلس نمایندگان افغانستان طرح قانون " مصئونیت و حقوق اعضای پارلمان" این کشور را که برای اعضای مجلس در زمان خدمت و بعد از ختم مدت کاری

امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته، تصویب کرد.

این طرح در چهار فصل و ۲۰ ماده در نشست دیروز مجلس نمایندگان افغانستان با اکثریت آراء تصویب شد، تعداد انگشت شماری از اعضای مجلس با تصویب این طرح مخالفت کردند.

حسن صحرایی، عضو کمیسیون مصئونیت اعضای مجلس نمایندگان افغانستان درباره این امتیازات گفت که در صورت تصویب و توشیح این مصوبه اعضای شورای ملی پس از ختم دوره وکالت مستحق گذرنامه سیاسی خواهند بود و به اعضای خانواده شان گذرنامه خدمت داده خواهد شد، همچنین دو نگهبان برای هر عضو مجلس نیز در نظر گرفته خواهد شد و ۲۵ درصد از مزد ماهانه شان به صورت دوامدار اجرا می شود.

هیات اداری مجلس سنا می‌گوید که به اساس طرزالعمل در صورت رد مصوبه مجلس نمایندگان توسط مجلس سنا، موارد اختلافی در کمیته مختلط متشکل از اعضای دو مجلس به بحث گذاشته می‌شود و فیصله این کمیته نهایی است.

مطالب مرتبط