در انفجاری در کابل دو کارمند دفتر رئیس جمهوری افغانستان کشته شدند

حق نشر عکس BBC World Service

انفجار در کابل پایتخت افغانستان موتر/خودری حامل کارکنان ریاست جمهوری را هدف قرار داد و دو کشته بر جای مانده است.

این انفجار روز سه شنبه، ٢٤ سرطان/تیر روی داد و فرماندهی پلیس کابل می‌گوید که در این رویداد پنج نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند که همه کارکنان ریاست جمهوری افغانستان بودند. زخمی‌های انفجار به بیمارستان منتقل شده‌اند.

حشمت ستانکزی سخنگوی فرماندهی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که این انفجار حوالی ساعت هفت و نیم به وقت محلی در محله "ارزان-قیمت" مربوط حوزه دوازدهم پلیس کابل روی داد.

آقای ستانکزی همچنین گفت که انفجار ناشی از یک بمب کنار جاده بود که از راه دور کنترل می‌شد. هنوز هویت قربانیان این رویداد اعلام نشده اما پلیس می‌گوید که قربانیان این رویداد کارمندان بخش مطبوعاتی ریاست جمهوری بود که از خانه به محل کار خود می‌رفتند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان حمله به کارمندان دفتر خود را محکوم کرده و آن را یک عمل "خائینانه" عنوان کرده است.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان به نقل از آقای کرزی آمده: "دشمنان وطن به اشاره بیگانگان در ماه مبارک رمضان، که ماه عبادت و دوری از گناه است با وسیله قرار دادن نام اسلام" دست به کشتار غیرنظامیان می‌زنند. آقای کرزی به ارگان‌های امنیتی دستور دده که در مورد چگونگی این رویداد تحقیق کنند.

حق نشر عکس ARG
Image caption ریاست جمهوری افغانستان در منطقه به شدت محافظت شده کابل است

ساحه ارزان قیمت در مسیر راه کابل-جلال آباد در شرق پایتخت واقع شده و پیش از این نیز مخالفان مسلح دولت افغانستان در این مسیر حملات انتحاری و انفجارهای مشابه سازماندهی کرده‌بودند.

گروه طالبان مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

پایتخت افغانستان در مقایسه با سایر ولایت‌ها از امنیت نسبی برخوردار است اما با این وجود شورشیانی که با دولت می‌جنگند هر از گاهی عملیات‌هایی را در پایتخت نیز راه اندازی می‌کنند.

کارکنان دولتی همواره یکی از اهداف عمده مخالفان مسلح دولت بوده اند. دو هفته پیش در یک حمله انتحاری در منطقه کارته-سخی کابل هفت عضو ارتش ملی افغانستان کشته و شانزده نفر دیگر زخمی شدند. قربانیان این رویداد همه کارکنان وزارت دفاع ملی بودند.

مطالب مرتبط