روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۴ سرطان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

مجلس نمایندگان افغانستان طرح قانون "مصئونیت و حقوق اعضای پارلمان" این کشور را که برای اعضای مجلس در زمان خدمت و بعد از ختم مدت کاری امتیازات ویژه‌ای را در نظر گرفته، تصویب کرده است.

تصویب این قانون انتقادهای شدیدی را از نمایندگان در شبکه های اجتماعی به دنبال داشته است.

بسیاری از روزنامه های ۲۴ سرطان/تیر کابل نیز امروز در سرمقاله های خود به بحث روی این موضوع پرداخته اند.

"بینی بریدگی مجلس نمایندگان"

روزنامه آرمان ملی می پرسد که قانون مصئونیت و حقوق اعضای پارلمان چقدر عدالت پسند و منطقی است؟ و بعد پاسخ می دهد که این قانون تنها و تنها نشان دهنده امتیاز طلبی و زیاده خواهی اعضای مجلس است و بس.

آرمان ملی در سرمقاله خود زیر عنوان "بینی بریدگی مجلس نمایندگان" نوشته که نمایندگان پارلمان ۲۵ درصد معاش، دو نگهبان و پاسپورت سیاسی را برای خودشان تصویب کردند که مردمی که از آنها نمایندگی می کنند در آتش به سر برده و هر روز قربانی حملات تروریستی می شوند.

نویسنده آرمان ملی خطاب به نمایندگان می نویسد "اعضای محترم مجلس! فیصله شما نه عادلانه است و نه عاقلانه"

روزنامه انصار نیز می نویسد که نمایندگان مجلس، زمانی که همه نگران وضعیت انتخابات در کشور بودند، امتیازات را برای خود "خودخواهانه" تصویب کردند.

نویسنده انصار تصویب این امتیازات را، "افتضاح و شرمساری" برای پارلمان خوانده و نوشته در حالی که واقعیت جامعه افغانستان تنها فقر و بیچارگی است، باید نمایندگان عزت قناعت را به ذلت زراندوزی ترجیح دهند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که ملت، نمایندگان مجلس را نخواهند بخشید.

اطلاعات روز نوشته که اختصاص این مقدار امتیاز‌های مالی در قحط ‌سالی‌های مالی دولت، بدون تردید اقدام بی‌شرمانه‌ای است.

نویسنده اطلاعات روز از مشکلات مالی و بودجه ای حکومت و فقر مردم این کشور یاد کرده و نوشته که نمایندگان مجلس باید از صداهای مخالفی که از سوی مردم در برابر این امتیاز‌طلبی‌ها بلند شده، از خجالت آب شوند و دست از تلاش برای تصویب و تشویح این قانون بکشند.

"قانونی عجیب برای کشوری غریب"

روزنامه وحدت نیز می نویسد که قانون امتیازات نمایندگان مجلس، مردم را شگفت زده کرده است.

وحدت می نویسد که با توجه به ضعف امکانات مالی، دولت فقیر افغانستان تحمل یک چنین باجی را ندارد.

وحدت این قانون را بدترین قانون دنیا خوانده و افزوده: "امتیازات برای نماینده ای رد شده و انتخاب نشده از سوی مردم، واقعا مایه تعجب است."

روزنامه افغانستان می نویسد که این طرح به جای آن که برای نمایندگان مجلس، مفید تمام شود می تواند "هویت نامردمی" آنان را به خوبی روشن ساخته و شواهد روشنی برای قضاوت افکار عمومی نسبت به آنان فراهم آورد.

افغانستان نوشته که تصویب این قانون، پارلمان افغانستان را بار دیگر بی اعتبار ساخت و اکنون بر مردم، نهادهای مدنی و تمامی شخصیت های مردمی لازم است تا جلو عملی شدن چنین قانونی را بگیرند و حتی موارد تنبیهی را برای وکلای خودگرا و تصویب کننده این قانون در دستور کار قرار دهند.

روزنامه ماندگار نیز تصویب این قانون را غیرقانونی خوانده است.

ماندگار نوشته که همواره نمایندگان مجلس قوانینی را که برای پاس ‌شدن به مجلس فرستاده می‌شد، با هزار چانه‌زنی و ده‌ها روز تعلل به تصویب می‌رساندند، اما این قانون در ظرف یک روز به تصویب آن‌ها رسید بدون آن‌که مخالفتی صورت گیرد.

ماندگار می نویسد: "هر چه بگندد نمکش می زند، وای از آن روز که بگندد نمک!"

طنز و امتیازات نمایندگان پارلمان

پس از نشر خبر تصویب قانون مصئونیت و حقوق اعضای پارلمان، در کنار انتقاد تند از تصویب این قانون، طنزهای گوناگون از آن در روزنامه ها و به خصوص در شبکه های اجتماعی نوشته شد.

نویسنده ستون طنز "عقلاطون" در روزنامه جامعه باز می نویسد که دلش می خواهد امروز نماز جنازه بخواند اما برای قبول شدن این نماز باید شرایط جنازه تکمیل شود.

نویسنده عقلاطون در جامعه باز در مورد این شرایط نوشته: "یکم: جنازه باید از یک فرد مؤمن باشد که تا قبل از مردن، ماهانه حدود پنجاه هزار افغانی از بیت‌المال گرفته باشد. دوم: مرحوم باید دارای پاسپورت سیاسی با ویزای دوبی و تایلند (ترجیحاً جزایر قناری) باشد. سوم: کسانی که جنازه را بر دوش می‌گیرند، باید پاسپورت خدمت داشته باشند... ششم: در وقت انتقال مرحوم، دست و پای جنازه باید زولانه باشد تا امکان کیسه‌بری کاهش پیدا کند. هفتم: جنازه نباید سوراخ باشد؛ یعنی صاحب جنازه باید از مرگ طبیعی ‌یا از شرم مرده باشد. هشتم: شادروان و اعضای خانواده ایشان باید حداقل در سه دادگاه دوسیه داشته باشد. نهم: مرحوم باید حداقل پنج‌بار از پول حلال به عمره رفته باشد."

مطالب مرتبط