آغاز گفت‌وگوها میان عبدالله و احمدزی

حق نشر عکس non
Image caption عبدالله و احمدزی بر سر ایجاد دولت وحدت ملی توافق کرده اند

سخنگوی ستاد عبد الله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تایید کرد که عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد رقیب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفتگوهای خود را آغاز کرده‌اند.

روز جمعه گذشته آقای کری وارد کابل شد و با دو نامزد انتخابات برای ۴۸ ساعت دیدار و گفتگو کرد و نیمه شب جمعه آقای کری با دو نامزد رقیب در یک نشست خبری اعلام کرد که هر دو نامزد توافق کرده که تمام آراء مجدد بررسی و نامزد بازنده نتیجه را بپذیرد و نامزد برنده نیز دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

آقای احمدزی دیروز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که امروز، سه‌شنبه، در منزل خود میزبان آقای عبدالله رقیب خود خواهد بود تا گفتگو بر سر چارچوب دولت وحدت ملی آغاز شود.

فضل الرحمن اوریا، یکی از سخنگویان ستاد عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که اکنون مذاکره میان دو نامزد جریان دارد ولی او از محل مذاکره و جزئیات آن اطلاعاتی ارائه نکرد.

تاکنون جزئیات این دیدار به بیرون درز نکرده ولی ایجاد حکومت وحدت ملی و بازرسی ۸ میلیون رای دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند دو محور این گفتگو باشد.

چهره دولت وحدت ملی نیز تاکنون در ابهام قرار دارد. اگرچه محمد محقق معاون دوم عبدالله اندکی از آن پرده برداشت و عصر روز یکشنبه ۲۲ سرطان/تیر در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت در دولت وحدت ملی برنده انتخابات رئیس جمهور و بازنده رییس شورای اجرایی خواهد شد.

تاکنون ستاد آقای اشرف غنی به صورت رسمی توضیح لازم در این زمینه نداده است.

تنش‌ها

قبل از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۴ جوزا/ خرداد امسال تنشها میان دو نامزد افزایش یافت و حدود چهار روز بعد از برگزاری دور دوم، خروج عبدالله عبدالله از روند انتخابات و تحریم کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور باعث شد که انتخابات افغانستان به بن بست مواجه شود.

این تنشها به حدی پیش رفت که بعد از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ستاد آقای عبد‌الله اعلام کرد که به کمیسیون‌ها باور ندارد و خود برنده انتخابات است و دولت اعلام می‌کند.

این تصمیم آقای عبدالله با هشدار جان کری وزیر خارجه آمریکا مواجه شد و او در یک بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد هرگونه تلاش برای گرفتن حکومت از طریق مجراهای فرا قانونی می‌تواند باعث قطع کمک امنیتی و اقتصادی آمریکا به افغانستان شود.

تنشها میان دو نامزد بعد از اینکه انتخابات میان اشرف غنی و عبدالله به دور دوم رفت افزایش یافت، پیکارهای انتخاباتی این دونامزد با حملات لفظی علیه یک دیگر و انگشت گذاشتن بر نقطه‌های ضعف همدیگر آغاز شد.

این تنشها به شخصیت کشی دو رقیب انجامید. آقای عبدالله و محمد محقق معاونش، آقای احمدزی را "عصبانی، بی‌ثبات و بدخلق" خواندند. به گونه مثال یک عضو ستاد عبدالله با گذاشتن ویدئویی از سخنرانی آقای غنی در فیسبوک، تذکر داد که تماشای آن برای کودکان "مجاز نیست".

پاسخ آقای احمدزی هم به این نوع برخورد شدید بود. او رقیب خود را متهم به "زورگویی" و استفاده از زبان خشونت‌آمیز کرد و گفته بود که از اظهارات آقای عبدالله "بوی خون" می‌آید. آقای احمدزی همچنین شماری از حامیان عبدالله را "فاسد" خوانده و با طعنه گفت که اگر او (اشرف غنی) به قدرت برسد، آنها را "اعدام" نخواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption بعد از اینکه آقای عبدالله روابط خود را با کمیسیون قطع کرد هواداران او در شهرهای مختلف افغانستان به تظاهرات اعتراضی پرداختند

آقای احمدزی در آخرین سخنرانی خود توانایی رقیبش را در مذاکره با جامعه جهانی درباره مسایل اقتصادی زیر سوال برد و افزود: "وقتی من از کابینه برآمدم رفتم به دانشگاه کابل، وقتی دکتر عبدالله از کابینه برآمد، به کجا تشریف برد؟"

برخورد شدید دو نفر باعث شد که بعد از سفر به کابل، جان کری هر دونامزد را به طور همزمان نبیند. در مذاکرات اولیه وزیر خارجه آمریکا، آقای عبدالله و احمدزی را به صورت جداگانه ملاقات کرد و تا زمانیکه هر دو نفر بر سر بعضی از مسایل توافق نکرده بودند به گفته دیپلماتها آقای کری هر دو نفر را به پشت یک میز ننشاند.

مذاکره به توافقات زیر انجامید:

بررسی صد درصد آراتحت نظارت نهاد‌های بین‌المللی با بالاترین معیارهای بین‌المللی.

بررسی مجدد تمامی آراء در کابل.

انتقال صندوق‌های رای از ولایات به کابل توسط نیروهای آیساف.

تامین امنیت صندوق‌ها مشترکا توسط نیروهای امنیتی افغان و آیساف.

تاخیر در تاریخ تحلیف رئیس‌جمهور جدید.

پذیرفتن نتایج بررسی و نتیجه نهایی انتخابات از سوی هر دو نامزد و ایجاد حکومت وحدت ملی توسط نامزد برنده انتخابات ریاست جمهوری.

در پایان این کنفرانس دو نامزد دستهای همدیگر را به علامت پیروزی بلند کردند و بعد همدیگر را در آغوش کشیدند.

اکنون یخ ها آب شده و قرار است دور دوم گفتگوهای دونامزد در خانه آقای عبدالله برگزار شود.

مطالب مرتبط