ده‌ها نفر در یک حمله انتحاری در جنوب شرق افغانستان کشته شدند

در نتیجه انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در یک بازار محلی در پکتیکا در جنوب شرق افغانستان ده‌ها نفر کشته شده‌اند. ارتش افغانستان شمار کشته شدگان را ۸۹ نفر اعلام کرده اما دفتر ریاست جمهوری و فرمانده پلیس پکتیکا از کشته شدن حدود ۴۰ نفر خبر داده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان اعلام‌کرد که این انفجار صبح امروز، سه‌شنبه، ٢٤ سرطان/تیر، حوالی ساعت ۹:۴۰ دقیقه به وقت محلی در ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا رخ داد.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع به بی‌بی‌سی گفت که بیشتری ۸۹ جسدی که از زیر آوار بیرون آورده شده‌اند، زنان و کودکان بوده‌اند و به گفته او ۴۲ نفر هم زخمی شده‌اند.

اما کاخ ریاست جمهوری افغانستان و نبی جان ملاخیل فرمانده پلیس پکتیکا گفته اند که در این حادثه حدود ۴۰ نفر و زخمی شدن ۶۷ نفر در این حادثه کشته شده اند.

در این حادثه تعداد زیادی دکان نیز تخریب شده اند.

ژنرال عظیمی گفت: "سربازان ارتش ملی همچنان مشغول پاکسازی آوار برای نجات جان افرادی که احتمالا گیر مانده اند."

او گفت تا کنون ۴۲ زخمی به بیمارستان منتقل شده اند.

شاهدان عینی به گزارشگر بی‌بی‌سی گفته اند که راننده خودرو حامل مواد منفجره پیش از انفجار با سرعت زیاد در داخل شهر رانندگی کرده و با چند تن تصادف کرده بود.

به گفته این شاهدان پلیس این خودرو را به دلیل نقض قوانین ترافیکی، مورد تعقیب قرار می‌دهد و راننده، خودرو را در داخل یک بازار مزدحم که مشتریان زیادی برای خریداری عید رمضان آمده بودند، منفجر می‌کند.

وزارت دفاع افغانستان افزوده است:"دهشت افگنان با انجام این حمله ناجوان مردانه تمامی اصول و مقررات دین مبین اسلام را زیر پا نهاده و به اثبات رساندند که هیچ گونه احترام به حقوق بشر و زندگی افراد غیرنظامی ندارند."

محمد رازق خروتی، ولسوال ولسوالی ارگون گفته که این خودرو در محلی منفجر شد که در یک طرف آن مدرسه و در طرف دیگر آن یک مسجد واقع شده و هنگام انفجار، شمارزیادی از مردم در این دو محل حضور داشتند.

مقامات وزارت دفاع گفته اند که هشت داکتر، هشت آمبولانس و یک کندک ارتش ملی افغانستان برای کمک رسانی در محل حضور دارند.

گزارش شده که مردم در شرنه مرکز پکتیکا و در ارگون برای زخمیان حادثه خون می‌دهند.

شماری از مردم محل به بلال سروری، گزارشگر بی‌بی‌سی گفته اند که در گذشته مردم از کمبود نیروهای امنیتی در ارگون شکایت کرده بودند.

ولسوالی ارگون در۵۰ کیلومتری مرکز لایت پکتیکا یکی از ولسوالیهای امن این ولایت به حساب می‌آید.

تاکنون گروهی مسئولیت این بمب گذاری را نپذیرفته و طالبان از وقوع آن اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

صبح روز سه‌شنبه انفجار در کابل پایتخت افغانستان موتر/خودری حامل کارکنان ریاست جمهوری را هدف قرار داد و دو کشته بر جای ماند.

فرماندهی پلیس کابل می‌گوید که در این رویداد پنج نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند که همه از کارکنان ریاست جمهوری افغانستان بودند. زخمی‌های انفجار به بیمارستان منتقل شدند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نگرانی‌ وجود دارد که تلفات افزایش یابد
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شمار تلفات این حادثه هم به ده‌ها می‌رسد
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این انفجار خودروها و مغازه‌های زیادی تخریب کرده