عبدالله: توافق انتخاباتی اخیر بازنده ندارد

حق نشر عکس AP
Image caption "اینجا برد و باخت مطرح نیست. در این وضعیت همه برنده هستند."

عبدالله عبدالله، یکی از نامزدان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته که پیش از توافق با اشرف غنی احمدزی که با میانجی‌گری وزیر خارجه آمریکا صورت گرفت، کشورش در "وضعیت بسیار جدی" قرار داشت.

آقای عبدالله در نخستین مصاحبه‌اش پس از دست یافتن به این توافق گفته که امیدوار است نتیجه آن "افغانستان را به کشوری دارای نهادها و قوانین واقعی دموکراتیک نزدیک بسازد."

آقای عبدالله پس از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات در ۷ ژوئیه که در آن رقیبش پیشتاز است، اعلام کرد که این نتیجه شامل آرا "ناپاک" است و آن را نمی‌پذیرد. او تهدید کرد که حکومت خود را اعلام خواهد کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گذشته وارد کابل شد و پس از دو روز مذاکرات فشرده و میان‌جی‌گری میان دو نامزد، این توافق حاصل شد که تمام آرا دور دوم انتخابات افغانستان در کابل تفتیش خواهد شد و برنده انتخابات "دولت وحدت ملی" تشکیل خواهد داد.

آقای عبدالله گفت: "وضعیت بسیار جدی بود. نه تنها در کابل بلکه در سرتاسر افغانستان. ما نیاز نداشتیم وضعیت به اینجا کشانده می‌شد. نباید می‌شد."

نخستین دیدار با اشرف غنی

او در مورد دیدار دیروزش با آقای احمدزی گفت: "این اولین دیدار رودروی ما پس از مدتها بود." او گفت این دیدار در منزل آقای احمدزی صورت گرفت و از اشرف غنی دعوت کرده تا دیدار بعدی را او میزبانی می‌کند.

آقای عبدالله گفت که تفاوتی نمی‌کند که در نتیجه تفتیش آرا، چه کسی برنده انتخابات اعلام شود. به گفته او، دو نامزد در هر حال می‎توانند با هم کار کنند.

"اینجا برد و باخت مطرح نیست. در این وضعیت همه برنده هستند."

او گفت که بحث‌ها بر سر فرمول دولت وحدت ملی همچنان ادامه دارد.

"من فکر می‌کنم اکنون ما چشم انداز بهتری برای آینده افغانستان داریم. یکی بخش فنی است که براساس آن آرا مردم افغانستان از طریق یک میکانیسم نظارت شده بین‌المللی شمارش می‌شود و دقیقا تفتیش می‌شود. این برای ما کلیدی بود، زیرا مشروعیت دولت آینده افغانستان بسیار مهم است."

او افزود: "بعد از آن چارچوب سیاسی میان دو طرف مطرح است. اجندای برنامه این همکاری، اصلاحات برای حکومتداری خوب و تقویت وحدت ملی است."

آقای عبدالله گفت که توافق میان دوطرف برگزاری لویه جرگه‌ای را پیش بینی می‌کند که نظام افغانستان را از ریاستی به یک نوعی نظامی پارلمانی تغییر دهد که در آن هم رئیس جمهوری و هم نخست وزیر وجود داشته باشد.

او گفت: "این طرح سالها است، بخشی از برنامه ما بوده. این چیزی است که افغانستان را کمک خواهد کرد اما راه درازی در پیش رو است."