روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۵ سرطان

Image caption حادثه دیروز در پکتیکا، ده ها کشته به جا گذاشت

در نتیجه انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در یک بازار محلی در پکتیکا در جنوب شرق افغانستان ده‌ها نفر کشته شده‌اند. ارتش افغانستان شمار کشته شدگان را ۸۹ نفر اعلام کرده اما دفتر ریاست جمهوری و فرمانده پلیس پکتیکا از کشته شدن حدود ۴۰ نفر خبر داده‌اند.

این حادثه و روشن شدن تفاهمات انتخاباتی بین دو نامزد ریاست جمهوری مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۵ سرطان/تیر کابل است.

حمله خونین در پکتیکا

اگرچه طالبان مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است اما نویسندگان سرمقاله های روزنامه های کابل طالبان را مسئول آن می دانند.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که 'سوال این است که چرا تروریست انتحاری عضو گروه طالبان، خودش را در میان جمعیت منفجر کرد. چه کسی به او این فتوای اهریمنی را داده که برود و در میان مردم خودش را منفجر کند؟'

۸‌صبح نوشته که حتی در بدوی‌ترین جوامع، قانون‌های نانوشته‌ای در جنگ‌های قبایلی وجود دارد که بر مبنای آن، جنگجویان قبایلی، از قتل زنان و کودکان امتناع می‌کنند. اما ایدیولوژی طالبان و گروه‌های همسو با آنان، گویی کشتار و قتل‌عام است.

۸‌صبح افزوده نکته‌ای که بیش از همه مایه رنج است، این است که مراجع معتبر مذهبی، موضع روشن و واضحی در برابر جنایات طالبان و گروه‌های تروریستی نمی‌گیرند.

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که هرچند تا کنون کسی به گونه‌‌ رسمی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته، اما در سیزده سال گذشته معمولا چنین حملاتی از سوی گروه طالبان انجام شده است.

اطلاعات روز نوشته که 'حکومت افغانستان در محاسبات خود در ارتباط با جنگ و صلح با طالبان دچار یک خطای استراتژیک است. حکومت روند مصالحه را خوش‌بینانه نگریسته و بازی‌های طالبان را در این پروسه، به معنای کاهش خشونت تلقی می‌نماید و این موضوع سبب سستی در روند مبارزه و غفلت از آمادگی‌های امنیتی و استخباراتی شده است.'

اطلاعات روز افزوده که نه روند مذاکره و مشوق‌های یک‌طرفه‌ دولت افغانستان و جامعه‌ جهانی و نه اعلامیه‌های تبلیغاتی رهبران آن‌ها، هیچ‌کدام نتوانسته از کشتار غیرنظامیان و خصوصا کودکان و زنان توسط این گروه جلوگیری نماید.

روزنامه جامعه باز نیز می نویسد که رویداد ارگون، غیرانسانی، غیرقابل تحمل و بیش از هر‌عمل وحشیانه دیگر تروریست‌ها، با غم و اندوه همراه است.

جامعه باز از سکوت جامعه در مقابل همچو رویدادها انتقاد کرده و نوشته "به میزانی که سیاست‌مداران ما با تروریست‌ها از در مماشات و همدلی درآمده‌اند، به‌‌ همان میزان حوزه عمومی و گروه‌های مرجع نیز در برابر اقدامات و کردارهای ناانسانی آن‌ها، از خود واکنشی درخور نشان ‌نداده‌اند و از مسئولیت خود شانه خالی کردند."

حق نشر عکس AFP
Image caption نامزدان ریاست جمهوری افغانستان با میانجگری جان کری به تفاهم رسیدند

ابهامات توافقات انتخابات

روزنامه افغانستان می نویسد که پس از توافق نامزدان بر روی بررسی صد درصد آرا و تشکیل حکومت وحدت ملی، نگرانی های مردم در مورد انتخابات رفع شد.

افغانستان نوشته که گفت‌وگوها میان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به شکل مستقیم نیز دیروز آغاز شده است.

نویسنده افغانستان از طرف های درگیر در انتخابات می خواهد که تمام جزئیات این بحث ها و توافقات شان را با مردم شریک سازند و مردم را در تاریکی قرار ندهند.

روزنامه ماندگار می نویسد که با وجود تفاهم دو نامزد، بحث مشروعیت حکومت آینده باید بسیار جدی گرفته شود.

ماندگار به بررسی آرا به دقت تاکید کرده و نوشته که حکومت آینده حتی اگر حکومت وحدت ملی باشد باید مشروعیت لازم را داشته باشد.

روزنامه انیس نیز می نویسد که مردم از تفاهم دو نامزد استقبال کردند و راضی هستند.

انیس نوشته که نامزدان ریاست جمهوری هوشمندانه عمل کردند و باید در آینده نیز این رویه را ادامه دهند.

نویسنده انیس به بحث حکومت وحدت ملی اشاره کرده و از رئیس جمهوری آینده خواسته که در حکومتش از افراد متخصص، مسلکی و متعهد استفاده کند نه از کسانی که از یک آدرس مشخص معرفی می شوند.

مطالب مرتبط