تکواندوی افغانستان از 'جایگاه هفتم جهانی به ۱۸۰ سقوط کرده'

حق نشر عکس FB
Image caption قبل از این ابراز نگرانی شده بود که بحث حضور آقای ربانی در فدراسیون تکواندو، باعث تعلیق عضویت این کشور در فدراسیون جهانی تکواندو شود، ولی آقای ربانی این احتمال را رد می‌کند و خود را در فهرست تحریم نمی‌داند

غلام ربانی ربانی که به تازگی توسط "مجمع عمومی فوق‌العادۀ تکواندو" افغانستان به عنوان سرپرست فدراسیون تکواندو این کشور منصوب شده، اعلام کرد که ورزش تکواندو در این کشور از سال ۲۰۰۹ که در جایگاه هفتم جهانی قرار داشت، در ۲۰۱۳ به جایگاه ۱۸۰ سقوط کرده است.

او امروز، چهارشنبه به بی‌بی‌سی گفت که افغانستان در بازیهای سال ۲۰۰۹ که در شهر کپنهاک کشور دانمارک برگزار شد، توانست با بازی خوب تکواندوکاران این کشور مقام هفتم را در میان ۱۶۰ کشور جهان بدست آورد.

آقای ربانی تاکیدکرد که در بازی سال ۲۰۱۱ کره جنوبی فقط روح الله نیکپا مدال برنز گرفت و افغانستان در جایگاه ۴۵ و در بازی سال ۲۰۱۳ نیز تیم افغانستان به جایگاه ۱۸۰ سقوط کرد.

سرپرست فدراسیون تکواندوی افغانستان می‌گوید که تلاش دارد تا در سال ۲۰۱۵ تکواندوی افغانستان دوباره جایگاه شایسته‌ای را در رده بندی جهانی بدست آورد.

آقای ربانی پیش از این نیز ریاست فدراسیون تکواندو را به عهده داشته است، ولی براساس گزارشها در سال ۲۰۱۰ میلادی او از سوی فدراسیون جهانی تکواندو، به صورت مادام‌العمر از فعالیت و عضویت در فعالیت‌های مدیریتی تکواندو در درون و بیرون از افغانستان، محروم شد.

در آوریل ۲۰۱۰ فدراسیون جهانی تکواندو در نامه‌ای، به دلیل ارائه‌ شدن اسناد متناقض در مورد سن محمود حیدری از تکواندوکاران شناخت‌شدۀ افغان، مدال طلای این بازیکن را که در مسابقات راهیابی به بازی‌های جهانی به‌دست آورده بود، مصادره و وی را یک سال از حضور در رقابت‌های تکواندو محروم کرد.

آقای حیدری در سال ۲۰۰۹ در مسابقات بزرگسالان در کپنهاگ شرکت کرد. سن او در گذرنامه اش بالای ۱۸ سال بود. اما یک سال بعد و در مسابقاتی که در مکزیک برگزار شد، او با گذرنامه زیر هفده سال شرکت کرد، فدراسیون تکواندوی ایران به این مساله اعتراض کرد.

آقای ربانی می‌گوید که به دنبال اعتراض ایران، مقامات ارشد کمیته ملی المپیک افغانستان به دلیل خصومت با او نامه‌ای در مورد هردو گذرنامه آقای محمود حیدری به فدراسیون تکواندو ایران ارسال و ایران ترجمه آنرا به فدراسیون جهانی تکواندو می‌دهد که فعالیت فدراسیون تکواندو افغانستان برای شش ماه به تعلیق درآمد و آقای ربانی نیز که آن‌ زمان ریاست فدراسیون تکواندو را به عهده داشت، شامل تحریم می‌شود.

او درباره مدت و شدت این تحریم ابراز نظری نکرد، ولی براساس گزارشها آقای ربانی برای همیشه از عضویت در فدراسیون جهانی تکواندو اخراج شده و از حضور در هر نهاد مدیریتی تکواندو در درون و بیرون از افغانستان، محروم شد.

آقای ربانی این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید، قبل از اینکه به این سمت انتخاب شود با رئیس فدراسیون جهانی تکواندو در شهر منچستر بریتانیا دیدار و برای سه روز در یک مراسم رسمی به عنوان مهمان ویژه شرکت کرده و این نشان می‌دهد که دیگر او در فهرست تحریم فدراسیون جهانی تکواندو قرار ندارد.

فدراسیون جهانی تکواندو تا کنون در این مورد ابراز نظری نکرده اما بی‌بی‌سی فارسی در این زمینه از این فدراسیون خواهان معلومات شده که تا کنون پاسخی دریافت نکرده است.

قبل از این ابراز نگرانی شده بود که بحث حضور آقای ربانی در فدراسیون تکواندو، باعث تعلیق عضویت این کشور در فدراسیون جهانی تکواندو شود، ولی آقای ربانی این احتمال را رد می‌کند و خود را در فهرست تحریم نمی‌داند.

مطالب مرتبط