محافظان ویژه رئیس جمهوری افغانستان با کمین گروه طالبان مواجه شدند

حق نشر عکس ARG
Image caption قرار است حامد کرزی برای دلجویی از قربانیان رویداد ارگون به ولایت پکتیکا سفر کند

کاروان نیروهای محافظ حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در ولایت جنوب شرقی پکتیای افغانستان با کمین افراد مسلح مخالف دولت مواجه شدند.

ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این نیروها به طرف ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا در حرکت بودند و می‌خواستند برای سفر حامد کرزی برای دیدن محل انفجار روز سه شنبه، آمادگی بگیرند.

معمولا گروهی از محافظان ویژه آقای کرزی یک روز قبل از سفر او به ولایات می‌روند، این گروه‌ها متشکل از صد تا صد و بیست محافظ ویژه حامد کرزی می‌باشند.

آقای فیضی گفت که در درگیری میان کاروان نیروهای محافظتی حامد کرزی و افراد طالبان چهار محافظ رئیس جمهور کرزی زخمی شده‌اند. او گفت که به دنبال درگیری نیروهای پلیس و ارتش به کمک کاروان محافظان ریاست جمهوری شتافتند و درگیری پایان یافت.

سفر احتمالی حامد کرزی به پکتیکا برای دلجویی از بستگان قربانیان حمله انتحاری روز سه شنبه از پیش اعلام نشده بود.

ریاست جمهوری می‌گوید که نیروهای امنیت ملی و ارتش محافظان رئیس جمهوری را در سفر به ولایت پکتیا همراهی می‌کردند.

زلمی اوریاخیل فرمانده پلیس ولایت پکتیا در گفتگو با بی‌بی‌سی این رویداد را تایید کرده اما گفته است که جزییاتی در مورد حمله طالبان به محافظان رئیس جمهوری در دست ندارد.

یک مقام محلی در ولایت پکتیکا که خواست نامش فاش نشود می‌گوید که مقامات محلی از سفر کاروان نیروهای محافظتی رئیس جمهوری افغانستان به ولایت پکتیکا اطلاع نداشتند.

در بخش‌هایی از ولایت پکتیکا افراد گروه طالبان و شبکه حقانی فعالیت دارند. اداره امنیت ملی افغانستان نیز پیش از این طرح شبکه حقانی برای حمله به جان حامد کرزی را خنثی کرده بود.

مسئولیت حمله به کاروان محافظان ویژه حامد کرزی را تا هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این رویداد در حالی گزارش می‌شود که دو روز پیش نیز کارمندان دفتر حامد کرزی در کابل هدف یک بمب کنترل از راه دور قرار گرفتند. در این رویداد دو کارمند بخش مطبوعاتی ریاست جمهوری کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

افغانستان در روزهای اخیر و پس از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با افزایش ناامنی روبرو بوده است.

صبح امروز در کابل گروهی از مهاجمان طالبان به نزدیک فرودگاه بین‌المللی شهر حمله کردند. در این حمله یک مامور پلیس زخمی شد و شش مهاجم انتحاری کشته شدند.

قرار است تا پایان امسال نیروهای بین‌المللی همزمان با پایان روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، افغانستان را ترک کنند.

تامین امنیت افغانستان پس از خروج این نیروها از چالش های عمده ای است که ارتش و پلیس سیصد هزار نفری افغانستان در برابر خواهند داشت.

هنگام سفرهای ولایتی حامد کرزی، گروه محافظتی او پیش از پیش به محل سفر می کنند و امنیت را برای سفر رئیس جمهوری تامین می کنند.

مطالب مرتبط