بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شد

حق نشر عکس AP
Image caption روند بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شد

روند بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز ۲۶ سرطان/تیر آغاز شد.

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز در یک نشست خبری، آغاز این روند را اعلام کرد.

او گفت که بررسی آراء مطابق قانون و طرزالعمل‌های کمیسیون انتخابات و با نظارت دقیق و جدی سازمان ملل متحد انجام خواهد شد.

آقای نورستانی تاکید کرد که نامزدان ریاست جمهوری باید نتایج این بررسی را بپذیرند.

بررسی آراء از سه هزار صندوق موجود در کابل که پانزده درصد تمام آراء است، آغاز شده و قرار است آرای ولایات دیگر نیز برای بررسی به کابل انتقال یابد.

آقای نورستانی می گوید که روند بررسی آراء به دلیل تکمیل نشدن شمار ناظران خارجی، با ۳۰ تیم کاری آغاز شده و امیدوارند که در آغاز هفته بعد این روند با صد تیم کاری و ناظران کافی خارجی ادامه یابد.

انتقال صندوق های رای از ولایات به مرکز نیز امروز آغاز شده است.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که احتمالا این انتقالات تا دوم اسد/مرداد طول خواهد کشید.

به گفته وی، انتقال صندوق های رای از سوی نیروهای امنیتی افغان، ناتو، آیساف و به همراهی نمایندگان دو ستاد انتخاباتی، سازمان ملل متحد و کمیسیون مستقل انتخابات انجام می شود.

حق نشر عکس AP
Image caption انتقال صندوق های رای از ولایات به مرکز نیز امروز آغاز شد

به اساس برنامه عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات، بررسی کل آرای دور دوم انتخابات سه هفته را در برخواهد گرفت و بعدا نتایج نهایی از سوی این کمیسیون اعلام خواهد شد.

بررسی آراء در دو شیفت در هر روز انجام می شود و در هر شیفت قرار است صد گروه کار کنند.

آقای نور می گوید که باید در هر شیفت صد نماینده از هر ستاد انتخاباتی و نمایندگان نهادهای ناظر و مشاهد از روند بررسی آراء نظارت کنند.

کری جنیس، مسئول بخش معاونت انتخاباتی سازمان ملل متحد و مشاور دبیرکل سازمان ملل در امور انتخاباتی در مراسم آغاز این روند گفت که سازمان ملل متحد متعهدانه از این روند نظارت خواهد کرد.

سفارت آمریکا در کابل نیز از آغاز این روند استقبال کرده است.

در اعلامیه این سفارت آمده: "ما توقع داریم که بررسی آراء به طور کامل، دقیق و بیطرفانه انجام شود و آرای میلیونها شهروند افغان که در انتخابات شرکت نموده بودند، محترم شمرده شود."

سفارت آمریکا می‌گوید که این کشور در همکاری با هر دو نامزد انتخابات و مقام‌های افغان کار می کند تا توافقات صورت گرفته بین نامزدان با میانجگری جان کری وزیر خارجه آمریکا، عملی شود.

بررسی کل آرای انتخابات افغانستان

حق نشر عکس AFP
Image caption نامزدان ریاست جمهوری افغانستان برای حل بحران با بررسی صد در صد آرا توافق کردند.

بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از گذشت ۲۴ ساعت از توافق دو نامزد این انتخابات، باید روز دوشنبه آغاز می شد اما این روند سه روز به تاخیر افتاد.

نامزدهای انتخاباتی افغانستان با میانجگری جان کری وزیر خارجه آمریکا، برای حل بحران انتخابات توافق کردند که تمامی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا "آرای پاک از آرای ناپاک" جدا شود.

اوایل هفته گذشته، کمیسیون مستقل انتخاباتی نتیجه مقدماتی انتخابات شامل پیروزی اشرف غنی احمدزی را اعلام کرد اما عبدالله عبدالله رقیب او، بلافاصله این نتیجه را غیرقابل قبول اعلام کرد و ستاد انتخاباتی او ضمن مخالفت با زمامداری آقای احمدزی، از تشکیل دولت موازی و جدای از دولت بعدی سخن گفت.

در مقابل، آقای احمدزی ضمن ابراز خرسندی از نتیجه اعلام شده، از برخورد رقیب انتخاباتی خود ابراز تاسف کرد و از او خواست تا به قانون تمکین کند.

برای حل بحران به وجود آمده، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه به کابل سفر کرد.

او با آقایان عبدالله و احمدزی و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد و در نتیجه شام روز شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که بحران از بین رفته و نامزدان به بررسی صد درصد آراء و تشکیل حکومت وحدت ملی تفاهم کردند.

مطالب مرتبط