احمد‌‌‌زی: هچکس خواهان جنگ داخلی و بی‌ثباتی در افغانستان نیست

اشرف‌غنی احمد‌زی حق نشر عکس AFP
Image caption "اقدامات انجام شده در راستای تفاهم و حرکت بسوی جلو، تلاشی عملگرایانه و در چهاچوب رسیدن به یک هدف عالی بوده است"

اشرف‌غنی احمدزی، یک از دو نامزد انتخاباتی در افغانستان می‌گوید که به دنبال مشکلات بوجود آمده در دور دوم انتخاباتی افغانستان، کشور در آستانه جنگ داخلی نبوده است چرا که به گفته او مردم دیگر خواهان چنین تجربه‌ای نیستند.

اما آقای احمد‌زی در گفتگوی خود با بخش خبری انگلیسی بی‌بی‌سی تاکید می‌کند که در این انتخابات، کشور در چارچوب روند حقوقی و قوانین کشور با مشکلاتی مواجه گشت که باعث شد تا روند قانونی از مسیر منحرف شود، نکته‌ای که به عقیده آقای احمد‌زی بالقوه می‌توانست بی‌ثباتی دوامداری برای کشور ایجاد کند و این هم نکته‌ای است که هیچکس خواهان آن نیست.

این نامزد انتخاباتی افغانستان با اشاره به نقش جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در کمک به حل اختلافات گفت با تفاهمات انجام شده روند انتخاباتی اکنون به مسیر اصلی و در چارچوب قانونی خود برگردانده شده است.

آقای احمدزی در عین حال و ضمن قدردانی از تلاشها و شکیبایی آقای کری در کمک به حل اختلافات تاکید کرد که هیچ یک از دو نامزد انتخاباتی در چارچوب مذاکرات و برای حل مشکلات به اجبار به سفارت آمریکا فراخوانده نشدند بلکه دلایل امنیتی باعث محدود بودن رفت و آمد آقای کری در کابل بود و به همین دلیل مذاکرات بین دو نامزد و در حضور آقای کرزی در محل سفارت آمریکا انجام شد.

وی گفت که آنها همواره بر نیاز بر ایجاد یک "دولت وحدت ملی" تاکید کرده‌اند و اینکه برنده انتخابات نمی‌تواند همه چیز را در انحصار خود بخواهد؛ و دولت کشور نیاز به مشارکت همه دارد.

به گفته آقای احمد‌زی نکته مهم این است که مسیر تحولات در کشور باید اصلاحاتی داشته باشد و اینکه شهروندان افغان حق برخورداری از دولتداری خوب و شفافیت در کارها را دارا باشند.

وی تاکید می‌کند که اقدامات انجام شده در راستای تفاهم و حرکت بسوی جلو، تلاشی عملگرایانه و در چهاچوب رسیدن به یک هدف عالی بوده است.