حامد کرزی برای دلجویی از بازماندگان انفجار ارگون به پکتیکا سفر کرد

حق نشر عکس ARG
Image caption در انفجار ارگون دست کم چهل و دو نفر کشته شدند و ده‌ها خانواده عزادار

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با هیئت بلند رتبه دولتی روز جمعه، ٢٧ سرطان/تیر به ولایت پکتیکا در جنوب شرق افغانستان سفر کرده است.

هدف این سفر دیدار و دلجویی از خانواده‌های قربانیان حمله انتحاری روز سه شنبه ۲۴ سرطان/تیر ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا عنوان شده است که در آن دست کم چهل و دو نفر کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شدند.

ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی از ولسوالی ارگون به بی‌بی‌سی گفت که رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با خانواده‌های قربانیان این رویداد وعده کرد که بازار ولسوالی از نو ساخته و فروشگاه‌ها، مرکز فروش و مسجدی که در این رویداد از بین رفته است بازسازی می‌شود.

او می‌گوید که رئیس جمهوری افغانستان در این سفر با یکی از بازماندگان رویداد ارگون دیدار کرد که پنج فرزند خود را در انفجار روز سه شنبه از دست داده است.

انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در ولسوالی ارگون علاوه کشته و زخمی شدن دهها غیرنظامی، تعداد زیادی فروشگاه در یک بازار پر ازدحام با خاک یکسان شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کرزی گفته مسجد و بازار را می‌سازد و به مردم پول و زمین کمک‌ می‌کند

وزارت دفاع و دفتر ریاست جمهوری افغانستان تعداد کشته شدگان این رویداد را ۴۲ نفر اعلام کرده اما وزارت امور داخله/کشور افغانستان گفته است که تعداد کشته‌ها به ۹۲ نفر می‌رسد. در ساعات اولیه پس از انفجار ارتش افغانستان هم تعداد کشته شدگان این رویداد را نزدیک به ۹۰ نفر اعلام کرده بود.

مسئولیت این بمب‌گذاری انتحاری را هنوز هیچ گروهی بر عهده نگرفته اما اداره اطلاعات افغانستان آن را کار شبکه حقانی دانسته است. این شبکه در برخی از ولایت‌ها از جمله پکتیا و پکتیکا در جنوب شرق افغانستان که با پاکستان مرز مشترک دارند در کنار سایر گروه‌های مسلح با نیروهای دولتی می‌جنگد.

سخنگوی آقای کرزی گفت که به خانواده‌های قربانیان وعده پرداخت پول نقد و زمین داده شده است. وزیران کابینه و تعدادی از مقام‌های ارشد دولتی رئیس جمهوری افغانستان را در این سفر همراهی می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption این رویداد به دنبال نشر گزارش شش ماهه سازمان ملل از افزایش ۲۴ درصدی تلفات غیرنظامیان اتفاق افتاد

افغانستان در روزهای اخیر و پس از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری روزهای پر تلفات و نا آرامی را پشت سر مانده است. روز گذشته در کابل پایتخت افغانستان گروهی از مهاجمان به محلی در نزدیکی فرودگاه کابل حمله کردند و نزدیک به پنج ساعت با نیروهای امنیتی افغانستان به تبادل آتش پرداختند.

روز گذشته پنجشنبه ۲۶ سرطان/تیر نیز گروهی از محافظان ویژه حامد کرزی برای آماده ساختن محل برای سفر حامد کرزی به ارگون می‌رفتند در مسیر ولایت پکتیکا در ولسوالی زرمت پکتیا با کمین گروه طالبان مواجه شدند که به اثر آن چهار محافظ آقای کرزی زخمی شدند.

سفر امروز رئیس جمهور کرزی به ولایت پکتیکا از پیش اعلام نشده است. یک خبرنگار محلی در ولایت پکتیا به بی‌بی‌سی گفت که اجازه شرکت در مراسم دیدار رئیس جمهوری افغانستان با خانواده‌های قربانیان این رویداد داده نشده است.

مطالب مرتبط