قانونی: مخالف سیاست آزادی زندانیان طالب هستم

آقای قانونی منتقد سیاست دولت در ارتباط با طالبان است
Image caption آقای قانونی منتقد سیاست دولت در ارتباط با طالبان است

محمد یونس قانونی، معاون اول ریاست جمهور افغانستان از سیاست دولت در ارتباط به آزادی زندانیان طالب انتقاد کرده است.

معاون رئیس جمهوری افغانستان گفت: "من مخالف رهایی کسانی هستم که آنان مردم افغانستان را قربانی می‌سازند، این رویکرد موفق نبوده و ما احساس کردیم که هر وقتی که این ها از زندان رها شدند دوباره به صفوف جنگ رفتند و مرتکب جنایت بیشتر از آن شدند."

انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در ولسوالی ارگون علاوه بر کشته و زخمی شدن ده‌ها غیرنظامی، باعث شد که تعداد زیادی فروشگاه در یک بازار پر ازدحام با خاک یکسان شوند.

آقای قانونی روز جمعه (۱۸ ژوئیه) از شماری از زخمیان این حمله که در یکی از شفاخانه های کابل مداوا می‌شوند دیدار کرد.

معاون رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید حمله به بازار ارگون در ولایت پکتیکا را شبکه حقانی در تبانی با سازمان استخبارات پاکستان انجام داده است.

مقام های امنیتی افغان هم چند هفته پیش در مجلس نمایندگان اعلام کردند که هشتاد درصد زندانیان آزاد شده طالب دوباره به جنگ علیه دولت بر می‌گردند.

وزیر دفاع افغانستان در همین نشست گفت که معاون ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان از زندان پلچرخی افغانستان رها شده است و حالا جنگ را رهبری می‌کند.

موضوع آزادی زندانیان طالب از سوی حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، همواره مورد انتقاد شمار زیادی در داخل و خارج از کشور بوده است.

افغانستان در روزهای اخیر و پس از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری روزهای پر تلفات و نا آرامی را پشت سر گذاشته است.

روز گذشته پنجشنبه ۲۶ سرطان/تیر در کابل پایتخت افغانستان گروهی از مهاجمان به محلی در نزدیکی فرودگاه کابل حمله کردند و نزدیک به پنج ساعت با نیروهای امنیتی افغانستان به تبادل آتش پرداختند.

همچنین در همان روز گروهی از محافظان ویژه حامد کرزی برای آمادگی‌های امنیتی پیش از سفر او که به ارگون می‌رفتند، در مسیر ولایت پکتیکا در ولسوالی زرمت پکتیا با کمین گروه طالبان مواجه شدند. در پی این حمله چهار محافظ آقای کرزی زخمی شدند.

مطالب مرتبط