روزنامه‎های کابل؛ شنبه ۲۸ سرطان

حق نشر عکس the afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

سفر رئیس جمهور کرزی به ولسوالی آسیب دیده ارگون ولایت پکتیکا در جنوب شرق، طولانی شدن روند انتخابات و چالشهای اقتصادی دوران گذار سیاسی افغانستان از عمده ترین مطالب روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهند.

۸صبح نوشت که سفر رئیس جمهور کرزی به محل حادثه و همدردی با بازماندگان و قربانیان رویداد تروریستی، سزاوار ستایش است. اما قبل از سفر کرزی به ارگون نیروهای ویژه محافظت از رئیس جمهور در مسیر پکتیکا، متحمل تلفات شدند. گزارشها حاکی است که چهار سرباز ویژه تاکنون ناپدید هستند.

این روزنامه با انتقاد از این نیروها نوشت که فرمانده پلیس ولایت پکتیکا گفته است نیروهای ویژه رئیس جمهور بدون هماهنگی با نیروهای پلیس وارد این ولایت شدند و بعد راه را گم کرده و در دام افراد گروه طالبان گرفتار می‌شوند.

سرمقاله نویس ۸صبح تاکید می‌کند که این نیروها آموزشهای ویژه‌ای را دریافت کرده و از تجهیزات قابل توجه برخوردارند، ولی چرا فرمانده این نیروها با پلیس هماهنگی نکرد که تعدادی از این نیروها دچار تلفات شده و شماری از آنها نیز ناپدید شوند. اینکه چه کسی در این زمینه کوتاهی کرده باید مسئولان امنیتی در روزهای آینده پاسخ دهند.

روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به سفر کرزی به ارگون نوشت که سفر آقای کرزی به این ولسوالی نه به مجروحان دست و پا می‌شود، نه به خانواده‌های قربانیان عزیزانش را بر می‌گرداند و به کودکان یتیم پدر و مادرش را.

این روزنامه افزوده که آقای کرزی باید عاملان این رویداد را به سزای اعمالشان برساند و از سیاست و برنامه‌های که باعث به وجود آمدن چنین وضعیت گردید، دوری جوید.

'۱۴ حمله خونین'

روزنامه صدای شهروند نیز در سرمقاله خود نوشت که در یک هفته گذشته ۱۴ حمله خونین در نقاط مختلف افغانستان صورت گرفته که ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت و غمبارترین حمله تروریستی روز سه‌شنبه هفته گذشته در ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا رخ داد که منجر به کشته شدن ۸۹ نفر و زخمی شدن دها تن دیگر شد.

به نوشته این روزنامه قربانیان مردم عادی بودند که برای کار، خرید و یا عبادت از خانه‌های شان بیرون شده بودند، آنان در یک چشم به هم زدن هدف حمله قرار می‌گیرند و کشته می‌شوند. این افراد نه نظامی بودند و نه در وضعیت جنگی با کسی قرار داشتند، تنها گناه آنان زندگی و زنده ماندن در امنیت بود.

این روزنامه افزوده تمام کسانی که در این حادثه کشته شدند افراد غیر نظامی بودند، در محل انفجار نه پایگاه نیروهای خارجی بود و نه سیاستمدار که مخالف گروهای شورشیان در انجا مستقر شده باشد.

'دلجویی کافی نیست'

حق نشر عکس sokhan jadid
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه سخن جدید

روزنامه جامعه باز نیز نوشت که رئیس‏ جمهور با حضورش از مردم ارگون دلجویی کرد و بدین‌سان بخشی فرعی از مسئولیتش را انجام داد، اما این کافی نیست. همیشه در برخورد با فاجعه‏‌های انسانی جنبه‏‌های ابتدایی انسان‌دوستی هرکسی را وادار می‌‏کند تا همدرد بازماندگان فاجعه باشند، اما دولت‌مردان همیشه در تلاش برای حل ریشه‌ای بحران و شناسایی منابع و ریشه‏‌های بحران و فاجعه‌اند.

این روزنامه افزوده که حوادث سال‏های گذشته به‌ خوبی نشان داد که گروه‏‌های تروریستی مرزهای اخلاقی و انسانی را نمی‌‏شناسند. بی‏رحمی و قساوت یکی از راهکارهای آنان برای رسیدن به هدف است، از این‌رو لازم است که راهکارهای دیگری غیر از آنچه آزموده شده، در دستور کار قرار گیرد.

نویسنده این روزنامه معتقد است که سیاست مضایقه و سخت‏گیری در برابر تروریستان باید در اولویت باشد و با شدت بیشتری با آنان رفتار شود تا از حملات مشابه دیگری جلوگیری شود.

'جبران خسارت دوران انتقال'

حق نشر عکس opensociety
Image caption کارتون روز، روزنامه جامعه باز

روزنامه سخن جدید نوشته که روند انتقال قدرت که با برنامه انتخابات طولانی تر از حد تصور همراه شد، آسیبهای جدی مادی و معنوی بر جا گذاشت. ناامنی فزاینده و گسترش بی‌اعتمادی و تعمیق آن در باور مردمی و افکار عمومی نسبت به دموکراسی و کارکرد نهادها و نخبگان سیاسی را می‌توان بخشی از این خسارت ذکر کرد.

به نوشته این روزنامه فرار سرمایه‌ها از افغانستان، کاهش کمک اقتصادی به این کشور و ترس از ناسازگاری‌های احتمالی نامزدهای شریک قدرت و چگونگی شکل‌گیری دولت وحدت ملی و عدم اطمینان لازم از مقبولیت و کارایی آن، همه و همه از مسایلی است که روند انتخابات در کشور باعث آن شده است.

سخن جدید تاکید کرده که ضروری است تا بستر سازی حکومت آینده و ساختار نظام سیاسی بر مبنای خدمت صادقانه به مردم شکل گرفته و عزم جدی نامزدان ریاست جمهوری برای کمک به همدیگر فاصله‌های به وجود آمده میان مردم، دولت و نخبگان سیاسی جامعه را پر کند.

روزنامه چراغ نیز در این باره نوشت که مردم با تحمل روزهای بی‌سرنوشتی از بن بست انتخاباتی، اینک تا اندازه‌ای امیداور به گذر از وضعیت موجود به طرف وضعیت مطلوب هستند.

روزنامه اطلاعات روز نیز به نقل از وزارت مالیه افغانستان نوشته است که به دلیل طولانی شدن روند انتخابات و عدم امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، جامعه جهانی کمک به بودجه توسعه‌ای این کشور را متوقف کند.

مطالب مرتبط