بررسی آرای انتخابات افغانستان متوقف شده است

Image caption آقای نور: پس از حل اختلاف دو ستاد، روند بررسی آراء از سر گرفته می‌شود

اختلافات بین دو ستاد انتخاباتی بر سر تشخیص و اعتبار امضاء در برگه رای دهی، سبب توقف بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که این اختلاف باعث شد که دیروز روند بررسی آراء یک و نیم ساعت زودتر پایان یابد.

او افزود که این روند پیش از ظهر امروز نیز صورت نگرفت و اکنون گفت و گو بین نمایندگان دو ستاد انتخاباتی، سازمان ملل متحد و کمیسیون مستقل انتخابات جریان دارد و بعد از حل اختلاف، روند بررسی آراء از سرگرفته خواهد شد.

آقای نور می گوید که به اساس طرزالعمل کمیسیون مستقل انتخابات، امضا یا شصت کردن/گذاشتن اثر انگشت در برگه رای دهی که هویت فرد را تثبیت کند، رای را بی اعتبار می سازد.

او گفت: "بحث نمایندگان نامزدان این بود که چی را امضا بگویند و چی را نه؟ چند خطی که در مقابل نام نامزد ترسیم شده، امضا است و یا تیک مارک؟ آیا این اعتبار دارد یا نه؟ یکی از ستادها آن را بااعتبار می دانست و ستاد دیگر نظر مخالف داشت."

بررسی آرای انتخابات افغانستان و انتقال صندوق های رای از ولایات به کابل روز پنجشنبه ۲۶ سرطان/تیر آغاز شده بود.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که از آغاز روند تا حالا ۴۳۵ صندوق بررسی شده است.

او همچنین می گوید که شماری از صندوق های آرای ولایات نیز به مرکز رسیده و اکنون از مجموع نزدیک به ۲۳ هزار صندوق رای، حدود ۸ هزار و ۶۸۰ صندوق به شمول سه هزار صندوق ولایت کابل در مرکز موجود است.

حق نشر عکس AFP
Image caption بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پنجشنبه آغاز شد

به گفته وی، انتقال صندوق های رای همچنان ادامه دارد.

انتقال صندوق های رای از سوی نیروهای امنیتی افغان، ناتو و آیساف به همراهی نمایندگان کمیسیون مستقل انتخابات، سازمان ملل متحد و دو ستاد انتخاباتی صورت می گیرد.

قرار معلومات کمیسیون انتخابات، اکنون ۵۵۹ ناظر از دو ستاد انتخاباتی، ۳۰۷ ناظر از نهادهای داخلی و ۲۸۲ ناظر بین المللی بر روند بررسی آراء نظارت می کنند.

بررسی کل آرای انتخابات افغانستان

بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از گذشت ۲۴ ساعت از توافق دو نامزد این انتخابات، باید روز دوشنبه هفته گذشته آغاز می شد، اما آغاز این روند سه روز به تاخیر افتاد.

نامزدهای انتخاباتی افغانستان با میانجگری جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، برای حل بحران انتخابات توافق کردند که تمامی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا "آرای پاک از آرای ناپاک" جدا شود.

در تاریخ شانزدهم سرطان/تیر، کمیسیون مستقل انتخاباتی نتیجه مقدماتی انتخابات شامل پیروزی اشرف غنی احمدزی را اعلام کرد اما عبدالله عبدالله رقیب او، بلافاصله این نتیجه را غیرقابل قبول خواند و ستاد انتخاباتی او ضمن مخالفت با زمامداری آقای احمدزی، از احتمال تشکیل دولت موازی و جدای از دولت بعدی سخن گفت.

در مقابل، آقای احمدزی ضمن ابراز خرسندی از نتیجه اعلام شده، از برخورد رقیب انتخاباتی خود ابراز تاسف کرد و از او خواست تا به قانون تمکین کند.

برای حل بحران به وجود آمده، وزیر امور خارجه آمریکا به کابل سفر کرد.

او با آقایان عبدالله و احمدزی و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد و بعدا در یک نشست خبری اعلام کرد که بحران از بین رفته و نامزدان به بررسی صد درصد آراء و تشکیل حکومت وحدت ملی تفاهم کردند.

مطالب مرتبط