روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۹ سرطان

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه هشت صبح

انتخابات دور دوم ریاست جمهوری، بررسی مجدد ۸ میلیون رای و نشستهای دو نامزد رقیب برای تشکیل دولت وحدت ملی از عمده ترین مطالب روزنامه‌های روز یکشنبه کابل هستند.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشت که کم‌کم با حضور بیشتر تیم‌های ناظرین دو تیم انتخاباتی و ناظران بین‌المللی روند بررسی آراء انتخابات دور دوم ریاست جمهوری سرعت می‌گیرد ولی رهبران دو تیم انتخاباتی تاکنون بر سر چک لیست و نحوه ابطال صندوقهای رای و یا آراء با هم به توافقی دست نیافته‌اند.

این روزنامه خبرداده که رهبران دو تیم توافق نموده که روند موافقت نامه فنی میان دو تیم تا سه روز آینده تکمیل گردیده و امضاء شود.

وحدت افزوده که این مشکل باعث شده تا ناظران دو تیم نیز نتوانند از روند بررسی آراء گزارشی را تهیه کنند و رویه کمیسیون انتخابات افغانستان نیز نتوانسته تاقناعت دو تیم را فراهم کند.

این روزنامه می‌نویسد که کمیسیون انتخابات افغانستان در نظر دارد تا روند بررسی آراء را مدیریت کند و این روند باعث خواهد شده که پیشرفت روند بررسی آراء با کندی مواجه شود.

'شرمساری سیاست در افغانستان'

روزنامه رسانه نیز در سرمقاله خود نوشت که سیاست در افغانستان چهره دیگری نسبت به تعاریف علمی که برای آن ارائه شده دارد و بیشتر به معنی قدرت و به قدرت رسیدن مطابقت دارد، نه به معنی تدبیر امور، اداره امور جاری مملکت، راه انداختن و سامان دادن امور کشوری.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده که انتخابات راهکار مدرن سیاسی دمکراسی در جهان امروز است که حکومت‌ها برای مشروعیت نظام، برون رفت از بحران سیاسی، اقتصادی، کاهش تنشهای اجتماعی و بهبود وضعیت زندگی مردم از آن بهره می‌گیرند ولی در افغانستان از آن به معنی سلطه سیاسی استفاده می‌شود.

حق نشر عکس daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

رسانه مدعی شده که انتخابات دور دوم ریاست جمهوری افغانستان از این واقعیت پرده بر می‌دارد که سیاست در افغانستان با هیج معیاری برابر نیست و این نوع سیاست در هیج تعریفی نمی‌گنجد. به همین دلیل زمانداران این کشور نیز در هیج قالب و تعریفی از سیاست خود را عیار نکرده‌اند.

'ما به کجا می رویم؟'

روزنامه صدای شهروند نیز در سرمقاله خود نوشت که انتخابات در هر کشوری نمودی از اراده ملت است. در افغانستان مردم در نمایش این اداره عمومی چیزی کم نگذاشتند ولی نهادهای سیاسی مسئول انتخابات نتوانستند که در به ثمر رساندن این نمایش عمومی قدرت و اراده مردم توان کافی از خود نشان دهند.

این روزنامه نوشت که جنجالها و حوادث پر حرف و حدیث انتخابات افغانستان باعث نگرانی مردم شد که نشان داد افغانستان تاکنون توان کافی را برای حل مشکلات داخلی‌اش بر اساس مفاد قانون اساسی‌ندارد.

صدای شهروند افزوده که با مطرح شدن نظام نخست وزیری در افغانستان، نشان می‌دهد که اکنون زمامداران در فکر امتحان، "روش آزمون و خطا" هستند و به همین دلیل در صدد رفتن به سمت مدل جدید از حکومتداری.

این روزنامه می‌نویسد که بازنده اصلی این انتخابات مردم افغانستان است. مردمی که شهامت و درایت از خود نشان دادند و به حاکمیت مردم بر مردم لبیک گفتند. ولی این انتخابات نشان‌داد که در افق سیاسی و نگاه سیاستمداران ما، مردم فقط برای اجرای یک نمایش به کار می‌آیند و دیگر هیج.

'مهمانی دوره‌ای'

روزنامه چراغ نیز نوشت که بعد از سفر جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به افغانستان آقایان عبدالله و اشرف غنی بصورت مستقیم با همدیگر دیدار و مهمانی دوره‌ای را با همدیگر راه انداخته‌اند تا هم وقت گذارنی کرده باشند و هم آینده سیاسی کشور را رقم زنند.

این روزنامه افزوده که مهم این است تا دوطرف باید از عقلانیت برای ساختن چارچوب دولت وحدت ملی، فعال، متعادل و موثر استفاده کنند.

این روزنامه مدعی شده که آقای عبد الله و احمدزی "بر سر چیزی توافق می‌کنند که کاخ سفید به آنها دیکته کرده است و کارگزاران کاخ سفید در تمامی نهادهای افغانستان شرایط را به گونه‌ای پیش می‌برند که دولت آینده مطابق با خواسته‌های آنها تشکیل شود."

'حکومت وحدت ملی'

روزنامه دولتی انیس نیز نوشته که هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شام روز پنجشنبه گذشته مهمان حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان بودند و درباره وضعیت عمومی اقتصادی و سیاسی کشور و رفع این مشکل بحث و گفتگو کردند.

در سرمقاله این روزنامه آمده که هر دو نامزد اراده قوی سیاسی برای به ثمر رساندن حکومت وحدت ملی دارند. آرزوی مردم افغانستان نیز این است که در فرصت پیش آمده باید به خاطر پایه‌گذاری حکومت آینده، به نحوه معقول و مشارکتی بدون دغدغه‌ها و نزاع قدرت، سعی کنند تا ساختار نظام آینده بر منبای خدمت صادقانه به مردم شکل گیرد.

روزنامه آرمان‌ملی نیز نوشته که انتخابات ریاست جمهوری بیش از حد انتظار به درازا کشید و این کار سبب شده تا مردم افغانستان گرفتار نگرانی‌های زیادی شود.

آرمان ملی نوشت که ضرور است تا افغانستان به زودی شاهد برقراری یک حکومت قانونی باشد تا بتواند در میان مردمش جای داشته باشد و در میان جامعه جهانی نیز جایگاه بایسته اش را دریابد.

مطالب مرتبط