پنجاه درصد صندوق های رای به کابل منتقل شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption بررسی آرای انتخابات افغانستان پنجشنبه شروع شده بود

مقام های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویند که پنجاه درصد صندوق های رای از ولایا ت این کشور به کابل منتقل شده است.

روند انتقال صندوق های رای از ولایات به مرکز، همزمان با روند بررسی آراء روز پنجشنبه ۲۶ سرطان/تیر آغاز شده بود.

انتقال این صندوق ها به اساس تفاهم دو ستاد انتخاباتی، از سوی نیروهای امنیتی افغان، ناتو و آیساف به همراهی نمایندگان دو ستاد انتخاباتی، سازمان ملل و کمیسیون مستقل انتخابات صورت می گیرد.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات امروز در یک نشست خبری گفت که صندوق های رای از ولایات بلخ، غزنی، میدان وردک، قندهار، هرات، هلمند و پکتیکا به کابل رسیده اند.

به گفته وی، اکنون به شمول صندوق های رای ولایت کابل، ۹ هزار و ۴۷۶ صندوق در مرکز کمیسیون مستقل انتخابات برای بررسی موجود است.

تلاش برای سرعت روند بررسی آراء

امروز روز پنجم بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است. اما در چهار روز گذشته از مجموع ۲۳ هزار صندوق رای دهی، تنها حدود ۵۷۵ صندوق بررسی شده است.

این در حالی است که در روز آغاز این روند، مقام های کمیسیون انتخابات گفته بودند که احتمالا این روند حدود سه هفته طول خواهد کشید.

سخنگوی این کمیسیون اکنون تایید می کند که این روند کند پیش رفته است اما می گوید که این کمیسیون امکانات و ظرفیت لازم برای سرعت بخشیدن به روند بررسی آراء را دارد.

او افزود که کمیسیون می تواند در هر شیفت کاری صد تیم و بیشتر از آن را نیز برای بررسی آراء موظف کند اما مشکل در آموزش ناظران نامزدان ریاست جمهوری و کمبود نامزدان بین‌المللی است.

با آنهم به گفته وی، امروز شمار تیم های کاری کمیسیون در هر شیفت کاری، به پنجاه تیم افزایش یافته است. تیم های بررسی آراء روزانه در دو شیفت کار می کنند.

Image caption قرار است شمار تیم های کاری برای بررسی آراء افزایش یابد

شمار ناظران نیز امروز افزایش یافته است.

قرار معلومات آقای نور، اکنون ۶۶۶ ناظر از دو نامزد انتخابات، ۳۳۸ ناظر بین المللی و ۳۲۲ ناظر از نهادهای داخلی از روند بررسی آراء نظارت می کنند.

او تاکید دارد که کمیسیون تلاش می کند تا بعد از ختم ماه رمضان، تیم های کاری برای بررسی آراء را بیشتر کند تا روند در زمان معین پایان یابد.

بررسی کل آرای انتخابات افغانستان

نامزدهای انتخابات دور دوم افغانستان با میانجگری جان کری وزیر خارجه آمریکا، برای حل بحران انتخابات توافق کردند که تمامی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا "آرای پاک از آرای ناپاک" جدا شود.

در تاریخ شانزدهم سرطان/تیر، کمیسیون مستقل انتخاباتی نتیجه مقدماتی انتخابات شامل پیروزی اشرف غنی احمدزی را اعلام کرد اما عبدالله عبدالله رقیب او، بلافاصله این نتیجه را غیرقابل قبول اعلام کرد و ستاد انتخاباتی او ضمن مخالفت با زمامداری آقای احمدزی، از تشکیل دولت موازی و جدای از دولت بعدی سخن گفت.

در مقابل، آقای احمدزی ضمن ابراز خرسندی از نتیجه اعلام شده، از برخورد رقیب انتخاباتی خود ابراز تاسف کرد و از او خواست تا به قانون تمکین کند.

برای حل بحران به وجود آمده، وزیر امور خارجه آمریکا به کابل سفر کرد.

او با آقایان عبدالله و احمدزی و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد و بعدا اعلام کرد که بحران از بین رفته و نامزدان به بررسی صد درصد آراء و تشکیل حکومت وحدت ملی تفاهم کردند.

مطالب مرتبط