روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۳۱ سرطان

حق نشر عکس Reuters
Image caption ۳۹ درا فغانستان به 'عدد بی‌ناموسی' شایع است

توقف توزیع پلاک‌های ماشین به خاطر "حساسیت با عدد ۳۹"، حدود یک میلیارد افغانی از درآمد پلیس ترافیک افغانستان کاسته است.

مسئولان پلیس ترافیک می‌گویند که به دلیل خودداری شهروندان از قبول پلاک شماره ۳۹، روند توزیع سایر پلاک‌ها هم متوقف شده است.

حساسیت مردم افغانستان با عدد ۳۹، انتخابات و وضعیت قیمت ها با نزدیکی عید فطر، عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۳۱ سرطان/تیر است.

۳۹ و حساسیت مردم افغانستان

روزنامه افغانستان می نویسد در جامعه ای که عقلانیت در آن کاربرد کمی دارد، مسایل و باورهایی وجود دارد که زدودن آنها کار دشواری است.

افغانستان نوشته که خرافه گرایی خصوصیت ویژه این چنین جوامعی است.

افغانستان می نویسد که دلایل حساسیت شماری به عدد ۳۹ از ذهن بیمار آنها حکایت دارد.

افغانستان افزوده که این موضوع زمانی بیشتر تاسف بار می شود که دیده می شود بسیاری از فرهنگیان و مقامات دولتی نیز به آن باور دارند.

نویسنده افغانستان برای حل این مشکل به نقش روحانیون تاکید کرده و نوشته که آنها باید مردم را از مخالفت این باورها با اصول دینی آگاه سازند.

افغانستان می نویسد که بی اعتنایی به شیوع چنین مشکلاتی که در ظاهر کم می نماید در واقع بنیان بسیاری از نارسایی ها در آینده خواهد بود بنابراین دولت، مسئولین و جامعه مدنی وظیفه دارند تا با چنین نارسایی ها و مشکلاتی مبارزه نمایند.

انتخابات و روزنامه ها

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه انیس می نویسد که هر دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان توافق کردند که بررسی آرای افغانستان به اساس معیارهای بین المللی صورت گیرد.

انیس نوشته که ممکن است با وجود توافقات صورت گرفته، بعضی اختلافات بین دو ستاد به وجود آید اما این مشکلات باید از طریق گفت‌وگو حل شود.

انیس افزوده که ناظران و نمایندگان هر دو ستاد انتخاباتی باید متوجه باشند که ارج نهادن به تمایلات جناحی نباید باعث شود که سناریوی نافرجامی اتفاق بیافتد.

انیس می نویسد که مردم افغانستان امید زیادی به کامیابی این روند دارند.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله امروز خود از کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد کرده و این نهاد را بی اعتماد خوانده است.

آرمان ملی نوشته که بررسی آرا باید به اساس معیارهای بین المللی صورت گیرد نه معیارهایی که کمیسیون انتخابات طرح و تدوین کرده است.

نویسنده آرمان ملی تاکید دارد که ناظران بین المللی باید نظارت جدی و دقیقی از این روند داشته باشند تا کمیسیون انتخابات بار دیگر نتواند مشکلی را در این روند ایجاد کند.

روزنامه چراغ در سرمقاله امروز خود به توافق تشکیل حکومت وحدت ملی بین دو نامزد ریاست جمهوری پرداخته است.

چراغ نوشته که نباید به بهانه حکومت وحدت ملی، انتخابات و آرای مردم را دور زد.

چراغ می نویسد که تشکیل حکومت ائتلافی نوعی تقسیم نامشروع قدرت است و به اساس تجربه های گذشته در این کشور، موثر و قابل قبول نیست.

قیمت ها در آستانه عید

روزنامه ماندگار می نویسد که در این کشور معمول شده که با آغاز ماه رمضان، قیمت ها افزایش یابد و در آستانه عید این صعود شتاب گیرد.

ماندگار نوشته که افزایش قیمت لباس و خوراکی های عیدی همیشه اعتراض و شکایت مردم را به دنبال داشته است.

ماندگار افزوده که هیچ کنترلی بر روی قیمت ها وجود ندارد و هر فروشنده به هر قیمتی که خواست، اجناسش را به فروش می رساند.

نویسنده ماندگار از مسئولین دولتی می خواهد که قیمت ها را در این روزها به دقت کنترل کنند و با افراد سودجو برخورد جدی کنند.

مطالب مرتبط