'عملیات پاکستان در وزیرستان توقعات آمریکا را برآورده نکرده است'

ژنرال جوزف دنفورد، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption ژنرال دنفورد می‌گوید که عملیات "ضرب عضب" بر نیروهای شبکه حقانی تاثیر چندانی نداشته است

ژنرال جوزف دنفورد، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، می‌گوید که عملیات ارتش پاکستان در منطقه قبیله‌ای وزیرستان شمالی نتوانسته است توقعات اصلی آمریکا را برآورده کند.

ژنرال دنفورد که در کنگره آمریکا سخن می‌گفت، افزود عملیات ارتش پاکستان موسوم به "ضرب عضب" نتوانسته است بر نیروهای شبکه حقانی تاثیر بگذارد.

آمریکا شبکه حقانی را یکی از گروههای ستیزه‌جوی پرقدرت در منطقه می‌داند.

به گفته مقامات آمریکایی و افغان، شبکه حقانی طراح و عامل اجرایی بسیاری از حملات سنگین علیه اهداف آمریکایی و افغان در داخل خاک افغانستان بوده است.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را غیر قانونی و یک گروه تروریستی عنوان کرد.

گفته می‌شود نیروهای شبکه حقانی در مناطق وزیرستان شمالی و همچنین در منطقه قبیله‌ای کرم در پاکستان و هم مرز با افغانستان، مخفی هستند.

به گفته ژنرال دنفورد بر اساس اطلاعات بدست آمده عملیات ارتش پاکستان توانسته است به ستیزه جویان محلی پاکستانی و خارجی ازبک ضربه وارد کند؛ اما تاثیر چندانی بر نیروهای وابسته به شبکه حقانی نداشته است؛ اگرچه ظاهرا نیروهای این گروه از میرانشاه، شهر اصلی وزیرستان شمالی خارج شده‌اند.

در همین رابطه زاهد حسین، یک خبرنگار پاکستانی معتقد است که به نظر می‌رسد که نیروهای حقانی به نوعی از شروع عملیات آگاه بوده و دست‌کم همزمان با آن منطقه را ترک کرده‌اند.

در عین حال طارق فاطمی، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجه در سفر اخیر دوره‌ای خود به آمریکا از مقامات آمریکایی خواسته است تا پس از خروج نیروهای این کشور از افغانستان، واشنگتن به کمکهای مالی خود به اسلام‌آباد برای مبارزه با تروریسم ادامه دهد.

عملیات زمینی ارتش پاکستان در منطقه قبیله‌ای وزیرستان شمالی در اواسط ماه ژوئن (اواخر خرداد) شروع شد و هنوز ادامه دارد.

مقامات ارتش می‌گویند در این عملیات که از راه زمین و هوا انجام شد، تعداد زیادی از ستیزه جویان کشته شدند. بر اساس گزارشها تعدادی از سربازان پاکستانی نیز کشته شدند.

همچنین این عملیات باعث شده است تا نزدیک به یک میلیون نفر از خانه و کاشانه خود بیجا شوند.

مطالب مرتبط