بازرسی آرای انتخابات افغانستان دوباره متوقف شد

Image caption بررسی آرای انتخابات افغانستان پنجشنبه گذشته آغاز شده بود

روند بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای دومین بار متوقف شده است.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری امروز اول اسد/مرداد گفت که روند بررسی آراء امروز متوقف است.

او گفت که این روند به خاطر رفع سوء تفاهمات میان ستادهای انتخاباتی و برنامه ریزی برای سریعتر ساختن آن متوقف شده است.

وی افزود: "کمیسیون لازم نمی داند روند به این حالت پیش برود که یک صندوق در سه یا چهار ساعت بررسی شود به این خاطر که ناظر یک نامزد یک حرف می زند و ناظر نامزد دیگر یک حرف. باید یک نظر واحد به وجود آید و این ابهامات از میان برداشته شود."

آقای نور افزود جلسه برای رسیدن به این اهداف میان تیم های تخنیکی کمیسیون مستقل انتخابات، ستادهای انتخاباتی و سازمان ملل متحد جریان دارد.

وی افزود که آنها امیدوارند با حل مشکلات پیش آمده، فردا روند بررسی آراء از سرگرفته شود.

روند بررسی آراء از پنجشنبه ۲۶ سرطان/تیر آغاز شده بود. اما تا پایان دیروز تنها ۱۰۳۷ صندوق از مجموع ۲۳ هزار صندوق رای از سراسر افغانستان بررسی شده بود.

آقای نور تایید می کند که روند بررسی آراء کند پیش رفته است. او می گوید که افزون بر اختلاف نظر میان تیم های تخنیکی نامزدان، کم بودن شمار تیم های کاری نیز از دلایل کندی روند است.

وی افزود که آنها برای حل این مشکل در هر شیفت ده تیم کاری دیگر را نیز فعال می سازند. فعلا در هر شیفت پنجاه تیم کاری آراء را بررسی می کنند. روند بررسی آراء در دو شیفت انجام می‌شود.

گفته می‌شود که روند بررسی آراء روز گذشته زمانی که یک تبعه خارجی بدون کارت شناسایی در محل بررسی آرا دیده شد، با بلند شدن سر و صدا میان تیم های تخنیکی نامزدان، متوقف شده است.

آقای نور حضور این فرد را تایید کرد و گفت که در مورد وی تحقیق جریان دارد اما تمام ناظران خارجی در این روند کارت های شناسایی دارند.

پیش از این نیز روند بررسی آراء یک بار دیگر، از عصر روز شنبه تا عصر روز یکشنبه متوقف شده بود. اختلاف دو ستاد انتخاباتی بر سر اعتبار امضاء در برگه رای دهی دلیل اصلی این توقف خوانده شده بود.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارد که چک لیست/فهرستی از معیارها برای بررسی آراء ترتیب شده که هر دو نامزد ریاست جمهوری آن را تایید کردند اما بحث روی نحوه ابطال آراء هنوز جریان دارد.

آقای نور گفت که امیدوارند طرزالعمل برای ابطال آراء امروز یا فردا بین ستادهای انتخاباتی نهایی شود.

بررسی کل آرای انتخابات افغانستان

نامزدهای انتخابات دور دوم افغانستان با میانجگری جان کری وزیر خارجه آمریکا، برای حل بحران انتخابات توافق کردند که تمامی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا "آرای پاک از آرای ناپاک" جدا شود.

در تاریخ شانزدهم سرطان/تیر، کمیسیون مستقل انتخاباتی نتیجه مقدماتی انتخابات را که اشرف غنی احمدزی را پیش قدم نشان می داد،اعلام کرد اما عبدالله عبدالله رقیب او، بلافاصله این نتیجه را غیرقابل قبول اعلام کرد و ستاد انتخاباتی او ضمن مخالفت با زمامداری آقای احمدزی، از تشکیل دولت موازی و جدای از دولت بعدی سخن گفت.

در مقابل، آقای احمدزی ضمن ابراز خرسندی از نتیجه اعلام شده، از برخورد رقیب انتخاباتی خود ابراز تاسف کرد و از او خواست تا به قانون تمکین کند.

برای حل بحران به وجود آمده، وزیر امور خارجه آمریکا به کابل سفر کرد.

او با آقایان عبدالله و احمدزی و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد و بعدا اعلام کرد که بحران از بین رفته و نامزدان به بررسی صد درصد آراء و تشکیل حکومت وحدت ملی تفاهم کردند.

مطالب مرتبط