روزنامه های کابل؛ چهارشنبه اول اسد

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

نزدیک به یک هفته از آغاز بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می گذرد و این روند با وجود اختلافات دو ستاد انتخاباتی همچنان ادامه دارد.

بررسی صد در صد آراء و تشکیل حکومت وحدت ملی از توافقات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور برای حل بحران به میان آمده در این روند بود.

این توافقات هنوز هم بحث داغ مطالب تحلیلی روزنامه های کابل است.

حکومت وحدت ملی

روزنامه ۸‌صبح به سخنان تازه رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان اشاره کرده و نوشته که لازم است قانون اساسی افغانستان تعدیل شود.

۸‌صبح نوشته که تغییر نظام ریاستی به نظام پارلمانی، یکی از مطالبات جدی برخی از جریان‌های سیاسی مهم کشور برای تعدیل قانون اساسی است.

۸‌صبح می نویسد که بحران انتخاباتی سال جاری و هم‌چنان انتخابات پرماجرای سال ۲۰۰۹ نشان داد که نظام ریاستی به‌شکل کنونی آن، نتوانسته است منازعه قدرت را در این کشور حل کند.

به باور نویسنده ۸‌صبح، اکنون هر جناحی که انتخابات ریاست‌جمهوری را ببرد، جناح دیگر تصور می‌کند که از صحنه حذف شده است. این احساس حذف و حرمان از قدرت سیاسی، به منازعه قدرت دامن می‌زند.

۸‌صبح نیز از تعدیل قانون اساسی به گونه ای که منازعه قدرت را حل کند، حمایت کرده است.

روزنامه ماندگار نیز می نویسد که بین دو نامزد ریاست جمهوری با میانجگری جان کری وزیر خارجه آمریکا توافق شده که نامزد برنده به تشکیل دولت وحدت ملی بپردازد و سمت ریاست اجرایی حکومت را که بعدتر قرار است با تغییر قانون اساسی، نخست‌وزیری خوانده شود، به نامزد بازنده واگذار کند و به این ترتیب دولت میان جریان‌ها تقسیم شود.

ماندگار نوشته که تشکیل دولت وحدت ملی در چهارچوب نظام ریاستی فعلی، ممکن نیست بنابراین باید نظام تغییر کند.

به باور نویسنده ماندگار، ایجاد دولت وحدت ملی و تقسیم متوازن قدرت، نخستین و اساسی‌ترین‌قدم در راستای حرکت به سمت فضای دموکراتیک و رسیدن به وضعیت مطلوب سیاسی در کشور است.

انتظار برای نتایج انتخابات

حق نشر عکس AP
Image caption نزدیک به یک هفته از بررسی آراء می گذرد

روزنامه افغانستان می نویسد که هنوز هم بر سر جزئیات توافق صورت گرفته میان دو نامزد اختلافاتی وجود دارد که سبب کندی روند بررسی آراء شده است.

افغانستان نوشته که ستادهای انتخاباتی ادعا دارند که مشکلات کوچکی میان آنها وجود دارد اما سوال اینجاست که با توجه به وضعیت خراب سیاسی کشور و مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند، چرا این ستادها این مشکلات را زودتر حل نمی کنند؟

افغانستان افزوده که مردم این کشور درانتظار توافق نهایی نامزدان ریاست جمهوری هستند تا از بی سرنوشتی نجات پیدا کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که با گذشت نزدیک به یک هفته از آغاز بررسی آراء تنها حدود هفتصد صندوق از مجموع ۲۳ هزار صندوق بررسی شده است.

اطلاعات روز نوشته که با توجه به روند جاری در پروسه‌ بررسی آراء، این روند به کندی به پیش رفته و نگرانی‌ها و انتقاد‌های گسترده‌ای را در میان مردم افغانستان و تیم‌های انتخاباتی برانگیخته است.

اطلاعات روز می نویسد که اکنون که بررسی آرا تنها گزینه و آخرین امید مردم افغانستان برای عبور از بن‌بست انتخاباتی است، باید تیم‌های انتخاباتی، نهادهای انتخاباتی و سازمان ملل متحد به عنوان ناظران اصلی، این پروسه را به‌صورت جدی و صادقانه حمایت کند.

نویسنده اطلاعات روز نیز تاکید کرده که مردم این کشور بی صبرانه منتظر نتایج نهایی انتخابات هستند.

مطالب مرتبط