کرزی حمله اسرائیل به نوار غزه را محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در عین محکوم کردن حملات راکتی حماس گفته است که حملات اسرائیل به نوار غزه را می‌توان "جنایت جنگی" تعبیر کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با ارسال پیامی به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، با اشاره با حملات اخیر اسرائیل به غزه، نوشته: "مردم افغانستان خود را در این غم و اندوه شریک می‌داند، بمبارانهای ناجوانمردانه و کور اسرائیل را شدیداٌ محکوم می‌کند."

در پیام آقای کرزی که امروز توسط وزارت خارجه افغانستان به رسانه‌ها ارسال شد، آمده است که به عنوان نمادی از همبستگی با مردم فلسطین در این موقع دشوار، دولت افغانستان مبلغ ۵۰۰ هزار دلار را برای کمک به قربانیان" قساوت و بی رحمی اسرائیل" اهدا می‌نماید.

چهارشنبه گذشته دفتر رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که آقای کرزی، معاونان، مشاور امنیت ملی، وزرای امورخارجه و مالیه افغانستان تصمیم گرفته تا مبلغ ۵۰۰ هزار دلار به مردم فلسطین کمک کند.

برای اولین بار حامد‌کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در بهمن سال ۱۳۹۱ ساخت شهرکهای یهودی نشین در سر زمین‌های فلسطینی را محکوم کرد و گفت که این کار به روند صلح در منطقه لطمه می‌زند.

در ده سال گذشته این کشور واکنشی رسمی علیه اقدامات اسرائیل نشان نداده و حتی در باره جنگ غزه قبل از این نیز افغانستان عکس العمل از خود نشان نداده بود.

براساس آمار رسمی، حملات اسرائیل به نوار غزه در حدود دو هفته اخیر ۶۴۹ کشته بر جای گذاشته است که اکثر آنها غیرنظامی هستند. بیش از ١٠٠ کودک فلسطینی نیز در میان قربانیان است.

در مقابل، شبه نظامیان حماس ٢٩ سرباز اسرائیلی را پس از آغاز عملیات نظامی اسرائیل کشته‌اند. همچنین دو شهروند غیرنظامی اسرائیل نیز در حملات راکتی کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط