افغانستان: اعضای شبکه حقانی توسط پاکستان به محل امنی منتقل شده‌اند

حق نشر عکس AP
Image caption جلال الدین حقانی بنیانگذار شبکه حقانی بود که اکنون یکی از تهدیدهای جدی علیه دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی در این کشور تبدیل شده است

امنیت ملی افغانستان با انتقاد از نتیجه عملیات ارتش پاکستان علیه شورشیان در منطقه وزیرستان شمالی آن کشور گفته است که این عملیات دستاوردی نداشته و نتوانسته به هیج "گروه بین‌المللی تروریستی" در این منطقه، صدمه جدی وارد کند.

روز چهارشنبه، ١ اسد/مرداد، حسیب صدیقی، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که مهمترین شبکه تروریستی، یعنی گروه حقانی، نیز از این عملیات در امان مانده است.

آقای صدیقی افزوده است:"اطلاعات ما حاکی است که قبل از آغاز این عملیات، شمار زیادی از سران شبکه حقانی و سایر گروه‌های تروریستی از مناطق وزیرستان شمالی به طرف کُرم اجنسی، شهر کراچی، کویته و حتی اسلام آباد منتقل شده‌اند."

آقای صدیقی تاکید کرد که "هسته مرکزی شبکه حقانی بنابر هدایت مستقیم سازمان آی.اس.آی، سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، دو هفته قبل از آغاز عملیات نظامی در وزیرستان شمالی،توسط ۱۵۰ وسیله نقلیه و مقدار قابل توجهی سلاح و مهمات از شهر میرانشاه به شهر تل و سپین تل، کُرم اجنسی منتقل شدند."

او افزود که گروه‌های تروریستی دیگر به رهبری حافظ گلبهار و گروه لشکر طیبه به رهبری حافظ محمد سعید نیز در این عملیات آسیب ندیده‌اند.

آقای صدیقی تاکید کرد که عملیات ارتش پاکستان، به نیروهای شورشی در این منطقه تلفاتی وارد نکرده و فقط باعث بی‌نظمی در منطقه شده که می‌توان از آواره شدن بیش از یک میلیون نفر در این منطقه یاد کرد.

او افزود که با استفاده از وضعیت حساس کنونی افغانستان، شبکه حقانی به کمک سازمان اطلاعات ارتش پاکستان عملیات‌های را در داخل این کشور راه‌اندازی کرد که می‌توان از حمله این شبکه به ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا نام برد.

انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در این ولایت منجر به کشته شدن دست کم ۸۹ نفر شد.

رژیم جدید امنیتی

در هفته گذشته فرودگاه کابل شاهد پرتاب موشک و حمله مردان مسلح بود که با در دست گرفتن کنترل ساختمانهای نیمه‌کاره در اطراف این فرودگاه اقدام به تیراندازی به این فرودگاه کردند.

آقای صدیقی در این باره گفت که رژیم جدید امنیتی برای تامین امنیت فرودگاه کابل مرکب از نمایندگان امنیت ملی، وزارت دفاع و وزارت داخله/ کشور ایجاد شده تا نقاط آسیب‌پذیر را شناسایی و اقدام به تامین امنیت کند.

Image caption مهاجمان پنجشنبه گذشته وارد این ساختمان شده و به فرودگاه کابل تیراندازی کردند

آمریکا از عملیات پاکستان راضی نیست

روز گذشته نیز ژنرال دنفورد فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان در سخنانی در کنگره آمریکا گفته بود که عملیات ارتش پاکستان موسوم به "ضرب عضب" نتوانسته است بر کارآیی نیروهای شبکه حقانی اثری بگذارد.

آمریکا شبکه حقانی را یکی از گروه‌های ستیزه‌جوی پرقدرت در منطقه می‌داند.

به گفته مقامات آمریکایی و افغان، شبکه حقانی طراح و عامل اجرای بسیاری از حملات سنگین علیه اهداف آمریکایی و افغان در داخل خاک افغانستان بوده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را غیر قانونی و یک گروه تروریستی اعلام کرد.

گفته می‌شود نیروهای شبکه حقانی در مناطق وزیرستان شمالی و همچنین در منطقه قبیله‌ای کُرم در پاکستان و هم مرز با افغانستان، مخفی هستند.

به گفته ژنرال دنفورد بر اساس اطلاعات بدست آمده عملیات ارتش پاکستان توانسته است به ستیزه جویان محلی پاکستانی و خارجی ازبک ضربه وارد کند اما تاثیر چندانی بر نیروهای وابسته به شبکه حقانی نداشته است اگرچه ظاهرا نفرات این گروه از میرانشاه، شهر اصلی وزیرستان شمالی خارج شده‌اند.

Image caption ژنرال دنفورد می‌گوید که عملیات "ضرب عضب" بر نیروهای شبکه حقانی تاثیر چندانی نداشته است

در همین رابطه زاهد حسین، یک خبرنگار پاکستانی معتقد است که نیروهای حقانی به نوعی از شروع عملیات آگاه شده و دست‌کم همزمان با آن منطقه را ترک کردند.

طارق فاطمی، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی، در سفر دوره‌ای اخیر خود به آمریکا از مقامات آمریکایی خواسته بود تا پس از خروج نیروهای این کشور از افغانستان، واشنگتن به کمک‌های مالی خود به اسلام‌آباد برای مبارزه با تروریسم ادامه دهد.

عملیات زمینی ارتش پاکستان در منطقه قبیله‌ای وزیرستان شمالی در اواسط ماه ژوئن (اواخر خرداد) شروع شد و هنوز ادامه دارد.

ارتش پاکستان می‌گوید در عملیات هوایی و زمینی در منطقه، تعداد زیادی از ستیزه‌جویان کشته شده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، به نیروهای ارتشی نیز تلفات سنگینی وارد آمده است. این عملیات همچنین باعث شده است تا نزدیک به یک میلیون نفر از ساکنان منطقه از خانه و کاشانه خود بیجا شوند.

مقامات ناتو برخورد پاکستان با شبکه حقانی را جدی نداسته و چند بار از پاکستان خواسته اند که علیه این گروه به اقدامات جدی دست بزند.

مطالب مرتبط