مردان مسلح دو شهروند خارجی را در غرب افغانستان کشتند

حق نشر عکس IAM
Image caption مسئولان محلی گفته اند که کشته‌های رویداد کارمندان خارجی شرکت هیئت معاونت بین‌المللی IAM بوده اند

مردان مسلح ناشناس دو شهروند خارجی را به ضرب گلوله در ولایت هرات در غرب افغانستان کشتند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان کشته شدن دو شهروند خارجی را در هرات تایید کرده است.

آقای صدیقی در صفحه تویتر خود نوشته که این شهروندان خارجی توسط افراد مسلح ناشناس کشته شده اند و پلیس عملیات جستجو را برای بازداشت عاملان این رویداد آغاز کرده است.

کریمه غفوری مسئول اداره هیئت معاونت بین‌المللی به بی‌بی‌سی تایید کرد که دو همکارشان را قبل از ظهر امروز در هرات از دست دادند.

فرماندهی پلیس هرات و دفتر ارتباط خارجه ولایت هرات گفته اند که هر دو قربانی شهروندان فنلاند بودند.

مقام‌های محلی در هرات به بی‌بی‌سی گفته اند که مردان مسلح ناشناس قبل از ظهر امروز پنجشنبه ۲ اسد/مرداد، سوار به یک موتورسیکلیت به تاکسی حامل شهروندان خارجی حمله کردند و با تیراندازی به دو زن سرنشین تاکسی، آنان را کشتند.

در همین حال رفیق شیرزی از مسئولان در بیمارستان مرکزی هرات به بی‌بی‌سی گفت که اجساد دو زن به این بیمارستان آورده شده است.

آقای شیرزی گفت که هر دو نفر کارمندان موسسه "هیئت معاونت بین‌المللی" (IAM) بوده اند. این موسسه یک سازمان‌ خیریه مسیحی و غیر انتفاعی است که از سال ۱۹۹۶ میلادی به این طرف در هفت ولایت افغانستان فعالیت می‌کند.

موسسه هیئت معاونت بین‌المللی (IAM) به ارسال نامه‌ای به بی‌بی‌سی گفته که امروز صبح دو نفر از کارمندان زن این موسسه که شهروندان فنلاند بودند در هرات کشته شدند.

در نامه این موسسه، هین ماکیلا سرپرست ریاست اجرایی این موسسه نسبت به کشته شدن این شهروندان فنلاند ابراز تاسف کرده و گفته که "از آن جایی که ما در حال اطلاع دهی به خانواده قربانیان هستیم، نمی‌توانیم جزئیات بیشتری را تایید کنیم."

به اساس آمار IAM، این موسسه ۵۰۰ کارمند افغان و ۶۰ کارمند خارجی دارد. به اساس معلوماتی که روی ویب‎‌سایت این موسسه بارگذاری شده، کارمندان خارجی آن از اروپا، آمریکای شمالی، آسیا و اقیانوسیه استخدام شده اند.

کارمندان بین‌المللی این موسسه "رضا کار اند و برای ماموریت سه ساله به افغانستان می‌آیند و باید در جریان ماموریت با یکی از زبان‌های محلی آشنایی پیدا کنند.

مسئولیت ترور این شهروندان خارجی را هنوز کسی به عهده نگرفته است.

مطالب مرتبط