انفجار در شمال افغانستان دست‌کم ۹ غیرنظامی را کشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption یک هفته قبل در انفجاری در بازار ولسوالی ارگون پکتیکا دست کم چهل غیرنظامی کشته شدند

در اثر یک انفجار در ولایت تخار در شمال افغانستان ۹ غیرنظامی کشته شدند و دست کم ۲۷ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

سنت‌الله تیمور سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت که این انفجار حوالی ساعت ده و نیم به وقت محلی در یک بازار پر جنب و جوش ولسوالی خواجه غار این ولایت روی داده است.

آقای تیمور گفت که انفجار زمانی اتفاق افتاد که مواد منفجر ناشده کارگذاری شده در یک موتورسیکلت در میان غیرنظامیانی انفجار کرد که برای خرید عید به بازار آمده بودند.

او افزود که به اساس گزارش‌های ابتدایی هدف این انفجار کاروان پلیس محلی بود که از محل عبور می‌کرد و یک عضو پلیس محلی هم در این رویداد زخمی شده است.

وزارت امور داخله/کشور افغانستان این رویداد را کار گروه طالبان دانسته و گفته که کشتار غیرنظامیان در ماه رمضان نشان می‌دهد که "گروه‌های هراس افکن، به ویژه طالبان برای دستیابی به اهداف شوم‌شان به هیچ اصل و انسانی پابند نیستند."

در خبرنامه وزارت امور داخله آمده که این رویداد شش کشته و ۲۸ زخمی به جا مانده است.

مسئولیت این رویداد را هنوز فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Image caption انفجار در یک بازار پر رفت و آمد رویداده که مردم برای خرید عید به آن آمده بودند

یک هفته پیش در نتیجه انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در یک بازار محلی در پکتیکا در جنوب شرق افغانستان دست کم چهل نفر کشته شدند و ده‌ها تن دیگر هم زخم برداشتند. ماه قبل هم در انفجار مشابهی در یک بازار پر رفت و آمد شهر میمنه مرکز ولایت شمالی فاریاب سه غیرنظامی کشته و یازده نفر هم زخمی شدند.

این رویدادها در حالی گزارش می‌شود که بر اساس گزارش شش ماه اول سال ۲۰۱۴ دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در کابل، میزان تلفات غیرنظامیان نسبت به سال گذشته، ۲۴ درصد افزایش یافته است. حملات انتحاری، درگیری‌های مسلحانه و انفجار بمب‌های کنار جاده از عوامل اصلی تلفات غیرنظامیان عنوان شده است.

با این حال تخار در شمال افغانستان از ولایت‌هایی نسبتا امن است. ولسوالی خواجه غار این ولایت که با کشور تاجیکستان مرز مشترک دارد در گذشته از نقاط نا آرام تخار به شمار می‌رفت و افرادی از جنگجویان داخلی و خارجی در آن فعالیت داشتند و با نیروهای دولتی افغانستان می‌جنگیدند.

خبرنگار محلی بی‌بی‌سی می‌گوید که دولت افغانستان با راه اندازی عملیات‌هایی توانست برای مدتی جنگجویان را از محل دور کند اما حالا شورشیان خارجی و افراد مسلح مربوط به گروه طالبان در روستاهای این ولسوالی فعالیت دارند.

در همین حال در نتیجه یک حمله انتحاری در ولسوالی خوگیانی در ولایت شرقی ننگرهار ۲ پلیس محلی کشته شده و یک پلیس دیگر زخم برداشته است.

مقام های محلی تایید کرده اند که این رویداد امروز صبح هنگامی رویداد که یک مهاجم انتحاری به یک پاسگاه نیروهای پلیس محلی حمله کرد.

نیروهای پلیس محلی در چارچوب وزارت امور داخله کار می‌کنند و از میان مردم روستاها برای تامین امنیت محلات استخدام شده اند.

مطالب مرتبط