روند بررسی آرای انتخابات افغانستان از سرگرفته شد

حق نشر عکس AP
Image caption بررسی آرای انتخابات افغانستان تاکنون دوبار متوقف شده است

روند بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از یک روز توقف، دوباره از سرگرفته شد.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری امروز دوم اسد/مرداد گفت که روند بررسی آراء از سرگرفته شده است.

به گفته وی، روند بررسی آراء امروز با هشتاد تیم در هر شیفت انجام می شود. بررسی آراء هر روز در دو شیفت صورت می گیرد.

روز گذشته این روند به خاطر رفع سوء تفاهمات میان ستادهای انتخاباتی و برنامه ریزی برای سریعتر ساختن آن متوقف شد.

آقای نور می گوید که این روند اکنون منظم تر شده است اما هنوز هم اختلافاتی بین ناظران دو تیم وجود دارد.

او افزود که کمیسیون مستقل انتخابات از سازمان ملل متحد و ستادهای انتخاباتی خواسته که برای حل این اختلافات هر چه زودتر در مورد طرزالعمل بررسی آرا و نحوه ابطال آنها به توافق برسند.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که تاکنون ۱۳ هزار ۶۱۹ صندوق از ۱۹ ولایت افغانستان به کابل انتقال داده شده است.

روند انتقال تمام صندوق های رای از سراسر افغانستان به مرکز، همزمان با آغاز روند بررسی پنجشنبه گذشته آغاز شده بود.

این صندوق ها از سوی نیروهای ناتو، آیساف و نیروهای امنیتی افغان به همراهی نماینده کمیسیون مستقل انتخابات، ستادهای انتخاباتی و سازمان ملل به مرکز انتقال داده می شود.

گرچند یک هفته از آغاز روند بررسی آراء می گذرد اما تا پایان روز سه شنبه تنها ۱۰۳۷ صندوق از مجموع ۲۳ هزار صندوق رای بررسی شده بود.

توقف این روند، اختلافات بین ناظران و بی نظمی در روند دلیل کندی آن خوانده شده است. پیش از این نیز روند بررسی آراء یک بار دیگر، از عصر روز شنبه تا عصر روز یکشنبه متوقف شده بود. اختلاف دو ستاد انتخاباتی بر سر اعتبار امضاء در برگه رای دهی دلیل اصلی این توقف خوانده شده بود.

بررسی کل آرای انتخابات افغانستان

نامزدهای انتخابات دور دوم افغانستان با میانجگری جان کری وزیر خارجه آمریکا، برای حل بحران انتخابات توافق کردند که تمامی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا "آرای پاک از آرای ناپاک" جدا شود.

در تاریخ شانزدهم سرطان/تیر، کمیسیون مستقل انتخاباتی نتیجه مقدماتی انتخابات را که اشرف غنی احمدزی را پیش قدم نشان می داد،اعلام کرد اما عبدالله عبدالله رقیب او، بلافاصله این نتیجه را غیرقابل قبول اعلام کرد و ستاد انتخاباتی او ضمن مخالفت با زمامداری آقای احمدزی، از تشکیل دولت موازی و جدای از دولت بعدی سخن گفت.

در مقابل، آقای احمدزی ضمن ابراز خرسندی از نتیجه اعلام شده، از برخورد رقیب انتخاباتی خود ابراز تاسف کرد و از او خواست تا به قانون تمکین کند.

برای حل بحران به وجود آمده، وزیر امور خارجه آمریکا به کابل سفر کرد.

او با آقایان عبدالله و احمدزی و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد و بعدا اعلام کرد که بحران از بین رفته و نامزدان به بررسی صد درصد آراء و تشکیل حکومت وحدت ملی تفاهم کردند.

مطالب مرتبط