اوباما از همکاری و وحدت عبدالله و احمدزی تشکر کرد

حق نشر عکس NATO
Image caption ماموریت آمریکا در ناتو تصویر اوباما را در حال صحبت کردن با عبدالله و احمدزی منتشر کرده

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دو نامزد احراز پست ریاست جمهوری در افغانستان گفتگو کرده و از تلاش آنها برای تشکیل دولت وحدت ملی تشکر کرده است.

آقای اوباما روز جمعه (۲۵ ژوئیه - سوم مرداد) در گفتگوی تلفنی خود با آقایان احمدزی و عبدالله همچنین از آنها به علت توافق بر سر پذیرش نتایج بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تشکر کرد و گفت جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روند بررسی صندوق‌ها را در ارتباطی نزدیک با دو کاندیدا و حامد کرزی، ریاست جمهوری افغانستان دنبال خواهد کرد.

وی همچنین از آقایان عبدالله و احمدزی خواست همزمان با پیشرفت روند بررسی آراء، مفاد توافق حاصل شده میان خودشان را علنا اعلام کنند و به همکاری و گفتگوها در زمینه جزئیات آن ادامه دهند تا از این طریق مردم افغانستان نسبت به روند سیاسی و اجرایی بررسی نتایج انتخابات اطمینان حاصل کنند.

پس از اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و با اعتراض عبدالله عبدالله به این نتایج، دو نامزد با یکدیگر توافق کردند که به طور کلی با بازرسی صددرصد آرا و تشکیل حکومت وحدت ملی پس از اعلام نتایج انتخابات همراهی کنند. بر اساس این توافق نامزد برنده رئیس جمهوری و نامزد بازنده یا کسی که او معرفی می‌کند در سمت رئیس اجرایی حکومت قرار خواهند گرفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقایان احمدزی (وسط) و عبدالله دو هفته پیش در حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا دست همکاری فشردند

براساس توافق هر دو نامزد ریاست جمهوری، هر نامزدی که در پی بازرسی کل آرا برنده انتخابات اعلام شود، به عنوان رئیس جمهوری پست اجرایی را در دولت ایجاد می‌کند و در ظرف دو سال این پست را با برگزاری لویه جرگه و تغییر قانون اساسی به مقام نخست‌وزیری تبدیل می‌کند.

با وجود این، در روزهای گذشته اظهارات ضد و نقیض و گاه متضادی از سوی مشاوران و اعضای تیم انتخاباتی هر دو نامزد در رسانه‌ها منعکس شده که نگرانی‌ها از بروز مجدد اختلاف میان آقایان احمدزی و عبدالله را افزایش داده است.